[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec je už v Budapešti, kde uzavrie Medzinárodný eucharistický kongres
P:3, 12. 09. 2021 08:30, ZAHPrílet do Budapešti

Foto: SpC-Vatican


Maďarsko 12. septembra (RV) Pápež František je už v Maďarsku. O 7.42 pristál na budapeštianskom medzinárodnom letisku. Svätá omša „Statio Orbis“, ktorej bude Svätý Otec predsedať o 11:30 na Námestí hrdinov, bude vyvrcholením 52. medzinárodného eucharistického kongresu. Títo slávnosť je hlavným dôvodom jeho apoštolskej cesty.

Po oficiálnom privítaní na letisku sa Svätý Otec presúva autom do centra Budapešti, kde sa o 8:45 stretne s prezidentom republiky Jánosom Áderom a predsedom vlády Viktorom Orbánom. Stretnutie sa uskutoční v Románskej sále Múzea výtvarného umenia v Budapešti. Múzeum sa nachádza neďaleko Námestia hrdinov, ktoré bude dejiskom záverečnej svätej omše 52. medzinárodného eucharistického kongresu.

V Renesančnej sále múzea bude nasledovať o 9:15 stretnutie pápeža s členmi Biskupskej konferencie Maďarska. Pri tejto príležitosti prednesie Svätý Otec svoj prvý príhovor počas tejto apoštolskej cesty. S biskupmi sa spoločne pomodlí Otče náš.

O 10:00 sa František stretne s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví a niektorých židovských komunít v Maďarsku. Pri tomto stretnutí, ktoré sa uskutoční v Mramorovej sále múzea, prednesie Svätý Otec druhý príhovor na pôde Maďarska. Potom už jeho kroky povedú na Námestie hrdinov medzi zhromaždených veriacich.

O 10:45 pápež z papamobilu pozdraví prítomných, prechádzajúc pomedzi sektory. Svätá omša, ktorá je hlavným cieľom jeho apoštolskej cesty, sa začne o 11:30. Svätého Otca v mene všetkých prítomných na úvod privíta prímas Maďarska kardinál Péter Erdö.

Slávenie „Statio Orbis“ verejne pred celým svetom poukáže na hodnotu Eucharistie ako prameň života Cirkvi skrze sviatostnú prítomnosť Ježiša Krista. Pri svätej omši, ktorá bude s liturgickým formulárom a biblickými čítaniami 24. cezročnej nedele (Evanjelium podľa Marka 8, 27-35), zaznie tretí pápežov príhovor: homília, ktorú prednesie ako zvyčajne po odznení evanjelia.

V závere slávnosti sa prihovorí predseda Pápežského výboru pre Medzinárodné eucharistické kongresy Mons. Piero Marini, niekdajší dlhoročný ceremoniár sv. Jána Pavla II. Pápež František sa na pôde Maďarska prihovorí aj po štvrtý raz na záver svätej omše pri spoločnej mariánskej modlitbe Anjel Pána.

Z Námestia hrdinov sa Svätý Otec presunie na letisko, kde sa s ním o 14:30 rozlúčia oficiálnou ceremóniou. O 14:40 sa vydá lietadlom A320 spoločnosti Alitalia do Bratislavy.  Prílet na Medzinárodné letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave je naplánovaný na 15:30.

Dnes ráno krátko po 6:00 Airbus 320 spoločnosti Alitalia odletel z rímskeho letiska Fiumicino. Maďarsko je v poradí 53. krajinou, ktorú počas pontifikátu navštívi. ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210912004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]