[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Súčasné vzťahy medzi katolíckou a židovskou komunitou na Slovensku
P:3, 11. 09. 2021 20:24, ZAHLucia Hidvéghyová a Maroš Borský

Foto: Jozef Bartkovjak


Vatikán 11. septembra (RV) V pondelok 13. septembra 2021 zavíta pápež František v rámci svojej návštevy Bratislavy na Rybné námestie, kde sa stretne so židovskou komunitou. O význame tejto udalosti a o súčasnej situácii v katolícko-židovskom dialógu na Slovensku rozprávajú Lucia Hidvéghyová a Maroš Borský, ktorí sa podieľali na vydaní pramennej publikácie „Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím“.

Maroš Borský, PhD., riaditeľ Židovského kultúrneho inštitútu a Židovského komunitného múzea v Bratislave, je tajomníkom Komisie pre dialóg s Katolíckou cirkvou za Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Na otázku, ako hodnotí súčasné vzťahy medzi židovskou komunitou a katolíckou komunitou na Slovensku odpovedá takto:

„Ak by som to zhrnul, neboli nikdy lepšie. Samozrejme, je tam veľa nevypovedaných kapitol a príbehov z minulosti, a niektoré sú veľmi smutné. Ale môžem povedať, že v posledných piatich rokoch sme naštartovali naozaj nadštandardné vzťahy medzi vedením Židovskej komunity a Katolíckej cirkvi.

Vznikla táto základná edícia textov židovsko-kresťanského a židovsko-katolíckeho dialógu, organizovali sme spoločné konferencie, kolokviá, vznikol vzdelávací program na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity „Otvárame dvere“.

Vznikli komisie pre vzájomnú komunikáciu medzi Katolíckou cirkvou a Židovskou komunitou. A takisto v roku 2017 sme uskutočnili veľmi dôležitú spoločnú cestu do Ríma, kde sme boli prijatí pápežom Františkom a vrchným rímskym rabínom Di Segnim.“

Lucia Hidvéghyová, PhD. akademicky pôsobí na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, venuje sa judaizmu a židovsko-kresťanským vzťahom. Je prekladateľkou dokumentov obnoveného dialógu medzi židmi a kresťanmi, súhrnne vydaných v publikácii Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím. Do slovenčiny predkladala aj knihu rozhovorov pápeža Františka s argentínskym rabínom Abrahamom Skorkom.

Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím (celý text)

Kniha Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím (Spolok sv. Vojtecha, 2018, 388 s.) prináša v slovenčine pramene obnoveného dialógu medzi židmi a kresťanmi. Je výsledkom spolupráce komisií Konferencie biskupov Slovenska a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Obsahuje desať dokumentov, počnúc textom Desať bodov zo Seelisbergu(1947), ktorý stál pri zrode Medzinárodnej rady kresťanov a židov, ďalej spisy Učiteľského úradu Cirkvi a napokon vyhlásenie ortodoxných rabínov Medzi Jeruzalemom a Rímom (2017).

Rozhovor pripravil Jozef Bartkovjak SJ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210911003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]