[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozhovor s kardinálom Parolinom: Pápež sa v Šaštíne poďakuje po operácii
P:3, 10. 09. 2021 17:12, ZAHKardinál Pietro Parolin

Vatikán 10. septembra (RV) „Púť do národnej svätyne v Šaštíne bude púťou, ktorá sa koná po operácii, ktorú pápež podstúpil, teda v istom zmysle aj ako poďakovanie Panne Márii za úspech tejto operácie“. Aj takto hovorí o ceste pápeža Františka na Slovensko vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas kardinál zdôraznil, že Svätý Otec v Šaštíne zverí Panne Márii všetkých, ktorí sa ocitli v krehkej situácii.

Svätý Otec František sa už chystá na svoju 34. apoštolskú cestu: uzatvorí Eucharistický kongres v Budapešti a potom navštívi Slovensko. Príchod Petrovho nástupcu je veľmi očakávaný. Dvojetapová apoštolská cesta, ktorú oznámil sám pápež po návrate z Iraku, sa zrodila z modlitby, hovorí štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin o ceste pápeža Františka do Budapešti a na Slovensko. Prinášame celý text jeho rozhovoru s Massimilianom Menichettim, vedúcim redaktorom Vatikánskeho rozhlasu.

Samotný pápež v rámci interview pri návrate z Iraku oznámil svoju túžbu, svoj úmysel, ktorý – ako to často býva pri cestách – sa podľa jeho slov zrodil z modlitby: túžba, úmysel ísť a predsedať záverečnej svätej omši Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti, ktorá už bola odložená kvôli Covidu-19, a potom – práve vzhľadom na blízkosť – ísť aj na Slovensko a navštíviť krajinu.

Arcibiskup Budapešti kardinál Erdö zopakoval, že Maďarsko potrebuje svetlo viery, aby cítilo a prehĺbilo bratstvo so všetkými národmi. Aké ovocie očakávate od eucharistického kongresu?

Eucharistické kongresy sú príležitosťou na slávenie, reflexiu, štúdium, prehĺbenie sa ohľadom tajomstva Eucharistie, a preto aj medzinárodný kongres v Budapešti má tento cieľ. V skutočnosti sa v týchto dňoch odohrávajú všetky tieto momenty prehlbovania: slávnostné aj akademické.

Eucharistický kongres by potom mal viesť k životu, ktorý je eucharistický: práve pred niekoľkými dňami som si znovu prečítal príhovor, homíliu, ktorú pápež František predniesol - bolo to v roku 2018 - v Molfette pri príležitosti 25. výročia smrti dona Tonina Bella a vtedy okrem iného povedal: „V každej farnosti, v každom kostole by mal byť tento nápis: „Po omši už nežiješ pre seba, ale žiješ pre druhých“.

Myslím si, že toto je zmysel toho, čo vyslovil kardinál Erdö, čiže: Eucharistia nás ponára do Kristovej lásky, do samotného Kristovho života, ktorý je láskou s univerzálnymi rozmermi, a preto nás musí urobiť schopnými vidieť v každom človeku a v každej osobe brata, ktorého bremená máme niesť.

Na Slovensku pápeža privíta obyvateľstvo, kde je živá pamiatka svätých Cyrila a Metoda: návšteva, ktorá potvrdzuje duchovný most dialógu medzi Východom a Západom...

Určite. Svätí Cyril a Metod sú postavami, ktoré hlboko charakterizujú celé dejiny slovenského národa: v samotnej ústave, myslím, že v preambule, sa o nich hovorí ako o duchovných a kultúrnych otcoch národa. A Ján Pavol II. v Slavorum apostoli o nich hovorí ako o moste medzi Východom a Západom.

To, čo môžeme pochopiť o týchto svätcoch, a myslím si, že toto ich posolstvo je večne aktuálne, - sú okrem iného aj patrónmi Európy z vôle Jána Pavla II. - je to predovšetkým schopnosť inkulturovať evanjelium.

Vedeli, ako hovoriť s ľuďmi svojej doby, vedeli ohlasovať evanjelium v kategóriách, ktoré im boli prístupné, a to je pozvanie konať to, o čo nás žiada pápež František, keď hovorí o vychádzajúcej Cirkvi, o Cirkvi, ktorá musí byť úplne zameraná na evanjelizáciu sveta: byť zameraný na evanjelizáciu sveta znamená nájsť správny jazyk, aby svet mohol prijať ohlasovanie evanjelia.

Teda na jednej strane táto inkulturácia, tento misionársky ťah, a na druhej strane aj schopnosť vedieť vložiť túto rozmanitosť spirituality, foriem vyjadrovania duchovnosti, kultúry jazyka, aj do katolíckej jednoty, ktorá sa tak stáva symfonickou jednotou, a nie uniformnou.

Návšteva bude plná podujatí vrátane stretnutia s rómskou komunitou, čo je znakom pozornosti, ktorú pápež venuje tejto realite...

Zdá sa mi, že toto stretnutie nadväzuje na stretnutie, ktoré mal pápež pred dvoma rokmi v Rumunsku s rómskou komunitou, kde z hĺbky svojho srdca vyjadril všetku bolesť nad utrpením, ktorému bola táto komunita vystavená, čo musela v priebehu času znášať: táto silná účasť pápeža na bolesti ľudí, a teda aj prosba o odpustenie za to, akú veľkú zodpovednosť sme my – Cirkev alebo ľudia Cirkvi – mohli mať v tejto situácii.

A zároveň sa stáva na jednej strane pozornosťou voči tomuto obyvateľstvu, teda úctou, ale aj ocenením hodnôt, ktoré vyjadrujú – a je ich veľa: od hodnoty rodiny až po hodnotu solidarity, pohostinnosti, starostlivosti o starých ľudí a tak ďalej – a na druhej strane úsilím o ich plnú integráciu do spoločnosti.

Pápež bude predsedať svätej omši v národnej svätyni v Šaštíne na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Túto zastávku si pápež nechcel nechať ujsť...

Iste, a v istom zmysle si dokonca predĺžil cestu, aby sa mohol zúčastniť na tomto obľúbenom sviatku veľkej úcty k patrónke Slovenska. Myslím si, že to na jednej strane svedčí o veľkej pozornosti, ktorú pápež vždy venoval ľudovej nábožnosti, ľudovej zbožnosti, ale predovšetkým úcte k Panne Márii, ktorú priamo zažil v Latinskej Amerike, v Argentíne, tak trochu vo všetkých krajinách tohto kontinentu, ale ktorá je silne zakorenená aj v Európe.

Táto svätyňa v Šaštíne je príkladom toho, aká dôležitá je úcta k Panne Márii pre život viery ľudí, spoločenstva. Zároveň by som chcel zdôrazniť skutočnosť, že táto púť sa koná po pápežovej operácii, takže v istom zmysle je to aj spôsob, ako sa poďakovať Panne Márii, samozrejme, za úspech tejto operácie, ale tiež zveriť jej všetkých, ktorí sa nachádzajú v situáciách krehkosti, zraniteľnosti, utrpenia, vrátane fyzického utrpenia, ako to prežíva pápež v tomto období, najmä ak vezmeme do úvahy situáciu, nepredvídateľnosť pandémie, ktorá, žiaľ, stále spôsobuje bolesť v mnohých krajinách.

Vaša Eminencia, v akom duchu pápež odchádza na túto apoštolskú cestu?

Sám to povedal minulú nedeľu, 5. septembra, po Anjel Pána. Povedal slovo „túžba...“, takže je tu naozaj veľká túžba stretnúť sa s týmito veriacimi, stretnúť sa s týmito cirkvami, vzhľadom na to, že apoštolské cesty sa kvôli Covidu preriedili, pápež práve cíti potrebu intenzívne obnoviť túto formu vykonávania svojej petrovskej služby a túto možnosť kontaktu s ľuďmi, ktorá charakterizuje jeho štýl a spôsob jeho bytia.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)( TK KBS, RV, mh, jb, rp; pz ) 20210910076   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]