[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 12. 2021   Meniny má Oto       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci v Londýne si pripomenuli blahoslaveného Metoda Dominika Trčku
P:3, 08. 09. 2021 08:44, DOMV nedeľu 5. septembra si slovenské gréckokatolícke spoločenstvo v anglickom Londýne, slávnostne pripomenulo pokorného a pre vieru zapaleného hieromučeníka bl. Metoda Dominika Trčku.

Foto: Marek Vojcik


Londýn 8. septembra (TK KBS) V nedeľu 5. septembra si slovenské gréckokatolícke spoločenstvo v anglickom Londýne, slávnostne pripomenulo pokorného a pre vieru zapaleného hieromučeníka bl. Metoda Dominika Trčku, ktorý je zároveň patrónom tohoto spoločenstva. Svätú liturgiu slúžil Siarhiej Stasievič, správca farnosti, ktorý greckokatolíkom v Londýne vysluhuje nedeľné sväté liturgie v slovenskom jayzku. Svoju neúčasť kvôli náhlej chorobe ospravedlnil vladyka Kenneth Nowakowski, gréckokatolícky eparchiálny biskup v Londýne. Neúčasť ospravedlnil aj prelát, pápežský nuncius vo Veľkej Británii, Mons. arcibiskup Caudio Gugerotti.

V homílii Siarhiej Stasievič privítal slovenských veriacich na začiatku nového liturgického roka. V krátkosti opísal životopis bl. Metoda, ako aj jeho utrpenie pre Krista. Jeho obeta sa podľa otca Siarhieja začala hneď na začiatku jeho misionárskej cesty v Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa. Keď ako redemptorista odišiel od svojej rodiny v Česku, opustil svoj rodný latinský obrad s cieľom prijať obrad východný, aby tak mohol slúžiť gréckokatolíkom na Slovensku. Práve preto môže byť pre Slovákov, cudzincov vo Veľkej Británii, odlúčených od svojich rodín a domovov, patrón v osobe bl. Metoda Trčku požehnaním a vynikajúcim duchovným vzorom v cudzom svete.

Na záver správca farnosti spomenul aj konkrétny dôvod, prečo bl. Metod väzenským dozorcom upadol do ešte väčšej nemilosti, a teda to, že počas Vianoc spieval známu pieseň V Viflejemi novina (V Betleheme novina), za čo bol presunutý na samotku, kde ešte viac ochorel a následne ako mučeník zomrel.

Aj keď Vianoce sú ešte ďaleko pred nami, veriaci počas svätého prijímania rozjímali za znenia spomenutej melódie V Viflejemi novina, ktorú na akordeóne zahral Gabriel Gazdík. Svätá liturgia bola ukončená molebenom k bl. Metodovi a myrovaním. Nasledovalo obvyklé spoločné pohostenie v príjemnej atmosfére slovenských ľudových piesní.

Slovenské gréckokatolícke spoločenstvo v anglickom Londýne je možné nájsť aj na Facebookovej stránke Gréckokatolíci v Anglicku. Môžete o ňom povedať  najmä svojím známym vo Veľkej Británii.

Videozáznam zo sv. liturgie nájdete TU ( TK KBS, grkatke, mv; rp ) 20210908041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]