[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 10. 2021   Meniny má Demeter       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred návštevou pápeža vyšla brožúra o dielach Cirkvi v rómskych komunitách
P:3, 07. 09. 2021 15:15, DOMBratislava 7. septembra (TK KBS) Nositelia nádeje: Pastoračné diela Katolíckej cirkvi v rómskych komunitách. Tak znie názov brožúrky, ktorú v rámci prípravy na návštevu Svätého Otca Františka na Luníku IX v Košiciach pripravila Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre Rómov a menšiny.

Kniha obsahuje opis takmer tridsiatich pastoračných diel z ôsmich diecéz a podáva historický prierez, ako aj informácie o súčasných aktivitách jednotlivých pastoračných diel.

„V úvode sa uvádza prínos pastoračnej práce nie podľa dojmov, ale na základe vedeckej štúdie Etnologického ústavu SAV – SIRONA 2010, ktorá hovorí, že každý človek, a teda aj obyvateľ marginalizovaných rómskych komunít, po náboženskej premene a zintenzívnení náboženského života mení vnímanie seba samého a pozitívne sa stavia k potrebám spoločnosti.

Výskum prichádza k záverom, že obnova života Rómov založená na zmene zmýšľania má konkrétne pozitívne dôsledky v ich osobnom živote a v spoločnosti tejto minority, ale aj majoritnej spoločnosti po stránke kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej/vzťahovej a ekonomickej.

Pod vplyvom náboženskej formácie dochádza k ochote prevziať zodpovednosť za svoje konanie, prevziať zodpovednosť za svoju rodinu, uplatniť sa nielen v miestnej rómskej komunite, ale aj na trhu práce," hovorí koordinátorka KBS pre napomáhanie Rómov Renáta Ocilková, ktorá knihu zostavila.

Kniha tiež vymenúva i službu a aktivity našich misionárov v rómskych komunitách s uvedením odkazov na internetové stránky či stránky na sociálnych sieťach o ich činnosti. Brožúra je k dispozícii na stiahnutie v slovenskom a anglickom jazyku. V najbližších dňoch vyjde aj v tlačenej podobe.( TK KBS, ro, ml; pz ) 20210907058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]