[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 07. 10. 2022   Meniny má Eliška      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku začala púť relikvie  „kazateľa milosti" sv. Dominika
P:3, 07. 09. 2021 08:30, DOMBadín 7. septembra (TK KBS) Putovanie vzácnej relikvie sv. Dominika po Slovensku začalo v nedeľu 5. septembra 2021 na celoprovinčnom stretnutí bratov dominikánov v Badíne. Od utorka 7.  do nedele 12. septembra bude relikvia na východnom Slovensku - v Petrovanoch a v Košiciach.

Ostatky svätého Dominika sú uložené v umelecky stvárnenom relikviári, ktorý sa ľuďom prihovára svojim symbolickým jazykom plným hlbokého významu. Brat Irenej Fintor, OP, napísal podrobný opis symbolov tohto relikviára. Okrem iného poukazuje na skutočnosť, že základ relikviára tvorí kruh ako symbol večnosti.

Na obvode tohto kruhu sú latinské slová: laudare (chváliť), benedicere (žehnať) a praedicare (kázať). To, že sú tri, pripomína Najsvätejšiu Trojicu ako prameň spoločenstva. Chválami – modlitbou sú dominikánski bratia a sestry pozvaní vstúpiť do rozhovoru Otca a Syna, v Duchu Svätom. Učiť sa hovoriť s Bohom a o Bohu, ako to robil sv. Dominik, a učiť tomu iných. Požehnaním sa v tomto svete rozvíja dobro a umenšuje zlo. „Žehnajte a nepreklínajte“ (Rim 12, 14). No žehnáme nielen slovom, ale každým skutkom milosrdenstva. Sv. Dominik bol známy svojim súcitom a láskou k chudobným.

Kázaním Ježiš pozýval ľudí na Božiu svadobnú hostinu v jeho kráľovstve, na ktorú sú pozvaní všetci, aby s ním stolovali (Mt 22, 1-14). V ohlasovaní Ježiša Krista ako aj v ohlasovaní svätého Dominika bola prítomná milosť slova, ktorá dokázala premieňať životy.

Chvála, žehnanie a kázanie sa špecifickým spôsobom prejavuje pri práci s chorými a ľuďmi v pokročilom veku, ktorí sú odkázaní na starostlivosť v Domove sv. Dominika v Petrovanoch. Práve oni sú prví adresáti, ktorí môžu v blízkosti relikvie zažiť blízkosť a priateľstvo zo strany „kazateľa milosti“.
Dominik, relikvia, Petrovany Dominik, relikvia, Kosice  

Viac podrobností o relikviári a programe v Petrovanoch a Košiciach je TU.

Zdroj: zasvatenyzivot.sk Karola Dravecká, OP( TK KBS, zz, kdr; ml ) 20210907049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23