[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na Twitteri: Proroctvo je život zviditeľňujúci zázrak Božej lásky
P:3, 31. 08. 2021 20:10, ZAH

Vatikán 31. augusta (RV) „Dnes potrebujeme proroctvo, opravdivé proroctvo. Nie sú potrebné zázračné vonkajšie prejavy, ale životy, ktoré zviditeľňujú zázrak Božej lásky.“ To je odkaz Svätého Otca z dnešného dňa cez sociálnu sieť Twitter v utorok 31. augusta, v predvečer Svetového dňa modlitby za starostlivosť o stvorenstvo, ktorý spoločne zaviedli v roku 2015 pápež František a ekumenický patriarcha Bartolomej.

S nástupom septembra sa začne aj tzv. „Čas stvorenstva“, ktorý podobne v ekumenickom duchu zjednocuje kresťanov a trvá od 1. septembra do 4. októbra, sviatku sv. Františka Assiského. Tento rok bude mať tému: „Jeden dom pre všetkých? Obnovme Boží «oikos»“a bude sa biblicky inšpirovať slovami  Žalmu 24,1: „Pánova je zem i všetko, čo ju napĺňa, okruh zeme aj tí, čo bývajú na ňom.”

Do obdobia „Času stvorenstva“ zapadne aj apoštolská cesta Svätého Otca, ktorá ho 12. – 15. septembra privedie aj na Slovensko, ktoré jej známe aj ako krajina bohatá na prírodné krásy.

Šetrný štýl voči životnému prostrediu

V mesiaci september vyzýva pápež František cez Apoštolát modlitby myslieť na to, aký štýl života žijeme. Obracia sa obzvlášť na mládež, no všetkých veriacich pozýva spojiť s modlitbou úsilie žiť v jednoduchosti a byť šetrnými k životnému prostrediu.

„Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrného voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.“ Toto je znenie úmyslu Apoštolátu modlitby na mesiac september, ku ktorému Svätý Otec vydá aj krátke video.

Čas podujať sa na prorocké činy

 

V súvislosti s myšlienkou pápeža Františka o význame proroctva si pripomeňme slová pápeža Františka z posolstva z 1. septembra 2019, venovaného téme modlitby vďačnosti za krásu Božieho tvorstva.

„Svätý Bonaventúra, výrečný svedok františkánskej múdrosti, hovorieval, že stvorenstvo je prvou „knihou“, ktorú Boh otvoril pred našimi očami, aby nás cez obdivovanie jeho usporiadanej a krásnej rozmanitosti opäť priviedol k láske a chvále Stvoriteľa.

V tichosti a modlitbe môžeme počúvať symfonický hlas stvorenstva, ktorý nás vyzýva zanechať naše egocentrické uzatváranie sa, aby sme pocítili, že sme obklopení nežnosťou Otca a s radosťou sa delili o prijaté dary. V tomto zmysle môžeme povedať, že stvorenstvo, sieť života, miesto stretnutia s Pánom a medzi nami, je „Božou sociálnou sieťou“. Toto nás vedie pozdvihnúť hlas v speve vesmírnej chvály Stvoriteľa slovami Svätého písma: «Dobrorečte Pánovi, všetky plody zeme, chváľte a vyvyšujte ho naveky!» (Dan 3,76).

Toto je čas na zamyslenie sa nad našim štýlom života a nad tým, ako naše každodenné rozhodnutia ohľadom jedla, spotreby, cestovania, využívania vody, energie a ďalších materiálnych dobier, môžu byť neraz nerozvážne a škodlivé. Veľakrát sa správame k stvorenstvu ako mocipáni. Rozhodnime sa zmeniť, prijať jednoduchší a úctivejší životný štýl!

Toto je čas podujať sa na prorocké činy. Mnoho mladých ľudí po celom svete pozdvihuje svoj hlas a volá po odvážnych rozhodnutiach. Sú sklamaní primnohými nesplnenými sľubmi, záväzkami prijatými a zanedbávanými pre sebecké záujmy a pohodlnosť. Mladí ľudia nám pripomínajú, že Zem nie je vlastníctvom na mrhanie, ale dedičstvom na odovzdanie ďalej.“( TK KBS,RV, jb; rp ) 20210831037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]