[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 09. 12. 2023   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maďarský veľvyslanec: Dúfam, že Eucharistický kongres povzbudí mladých
P:3, 30. 08. 2021 12:45, ZAH

Vatikán 30. augusta (RV) V Budapešti sa už o týždeň začne 52. medzinárodný eucharistický kongres, ktorý potrvá od 5. do 12. septembra a pri jeho záverečnej svätej omši bude predsedať Svätý Otec František. Pred blížiacim sa začiatkom kongresu priniesol taliansky portál Città Nuova rozhovor s veľvyslancom Maďarska pri Svätej stolici Eduardom Habsburg-Lothringenom. Prinášame z neho vybrané časti.

Eduard Habsburg-Lothringen je od roku 2015 veľvyslancom Maďarskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom Maltézskom ráde. Z jeho rozhovoru publikovaného 28. augusta portálom Città Nuova (súčasť vydavateľskej skupiny hnutia Fokoláre „Nové mesto“), vyberáme časť týkajúcu sa bezprostredne 52. medzinárodného eucharistického kongresu a života Cirkvi v Maďarsku:

Medzinárodný eucharistický kongres sa v Budapešti konal už v roku 1938. Prečo bolo opäť vybrané hlavné mesto Maďarska? Možno vidieť paralely medzi vtedajším kongresom a tým súčasným?

„Na dôvody, prečo bolo zvolené hlavné mesto Maďarska, sa treba opýtať Svätého Otca. Malou historickou zaujímavosťou je, že aj v prípade roku 1938 sa predchádzajúci ročník eucharistického kongresu konal na Filipínach.

Kongres v Budapešti v roku 1938 mal aj taký význam, ktorý sa ukázal až oveľa neskôr. Mnohí tvrdia, že táto veľká skúsenosť viery bola dôležitým faktorom, ktorý umožnil maďarským katolíkom prežiť celosvetový požiar a utrpenie ateistickej diktatúry, ktorá čoskoro nasledovala.

Možno 52. medzinárodný eucharistický kongres môže nadobudnúť osobitný význam v kontexte pandémie Covid. Myslím si, že mnohí z nás sa po skúsenosti s vlastnou krehkosťou tešia na to, že sa dozvedia viac o veľkých otázkach života a viery.

Cieľom kongresu je, ako to vyjadril kardinál Péter Erdő, «slúžiť duchovnej obnove nášho spoločenstva veriacich, nášho hlavného mesta, nášho ľudu, Európy a sveta».“

 

Ako sa Maďarsko pripravuje na kongres a návštevu pápeža Františka?

„Maďari sa na tento kongres pripravovali už roky, keďže sa zaň modlili na konci každej svätej omše od ohlásenia kongresu v roku 2016. Konkrétne dúfame, že aj v čase pandémie bude kongres živým stretnutím kresťanov z celého sveta, aby sa stretli s Kristom, v ktorom máme všetci spoločný zdroj.

Príprava samozrejme zahŕňa aj bezpečnostné opatrenia ohľadom Covidu. Sme potešení a poctení, že nás pápež navštívi, a ubezpečujem vás, že maďarský ľud ho privíta s veľkou srdečnosťou.“

Počas svojej viac ako tisícročnej histórie dali Maďari svetu mnoho svätých. Posledným bol uhorský kráľ Karol IV. [Habsburský], ktorý bol príslušníkom Vášho rodu, ktorého v roku 2004 blahorečil pápež Ján Pavol II. Aké nádejné kauzy dnes rozvíja maďarská Cirkev?

„Dáva mi to nádej, že v Maďarsku je Katolícka cirkev živá a prítomná v celej spoločnosti. Dúfam, že Eucharistický kongres ešte viac povzbudí mladých ľudí, aby sa vydali na cestu, ktorú im ukázal Pán.

Našou veľkou nádejou je, že v nasledujúcich rokoch sa konečne splní veľký sen miliónov Maďarov a náš veľký kardinál Mindszenty bude blahorečený. Jeden z najdôležitejších krokov sa uskutočnil, keď ho pápež František vo februári 2019 vyhlásil za ctihodného. Teraz potrebujeme ešte jeden zázrak, aby sme mohli pokračovať.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210830036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]