[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V rodisku Anny Kolesárovej pripomenuli tri roky od jej blahorečenia
P:3, 30. 08. 2021 11:50, DOM

Vysoká nad Uhom 30. augusta (TK KBS) V rodisku Anny Kolesárovej si pripomenuli tri roky od jej blahorečenia. Duchovná oslava bola v nedeľu 29. augusta 2021 vo Vysokej nad Uhom.

V programe bola modlitba svätého ruženca, slávnostná svätá omša, ktorú celebroval dekan Sobraniec Anton Matina. V popoludňajšom programe bolo pásmo slova a hudby, popretkávané svedectvami. Piesňami a poéziou prítomných obohatila Monika Kandráčová, ktorú hudobne doprevádzal Tomáš Labanc.

„Obeta z lásky očisťuje srdce. Sme vďační Bohu za dar blahorečenia Anky Kolesárovej. Uplynuli tri roky od tejto slávnosti, ktorá priniesla veľké požehnanie do sŕdc mnohých mladých a rodín. Celá atmosféra osláv sa niesla v téme Svätej rodiny a stretnutia s Svätým otcom Františkom. Zatúžili sme po stretnutí s nimi.

Svätá rodina a Svätý Otec nás pozývajú na stretnutie so svätými. Obeta z lásky otvorila Anke nebo. Obeta Kristova nás vykúpila od hriechov. Prijali sme jednoduché pozvanie stať sa svätými tretieho tisícročia. Svätosť patrí do rodín. Svätá rodina formuje svätých. Staňme sa úprimnými, čistými, jednoduchými, svätými tejto doby.

Napriek všetkým slabostiam a nedokonalostiam potrebujeme uveriť, že skrze Božiu milosť a milosrdenstvo môžeme byť svätými. Dôverujme Bohu, že sa vie a chce o nás postarať. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave osláv tretieho výročia blahorečenia Anky Kolesárovej," uviedla pre TK KBS Mária Aľušíková.

Výročie blahorečenia sa nieslo v duchu príprav a očakávania príchodu pápeža Františka na Slovensko.

„Na to isté miesto, na košický štadión Lokomotíva, kde bolo blahorečené mladé dievča z Vysokej nad Uhom, príde Svätý Otec, aby sa stretol s mladými celého Slovenska. Mottom pápežovej návštevy je „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“. Ankine posledné slová boli taktiež „Ježiš, Mária, Jozef“. Blahoslavená Anka upriamila tak našu pozornosť na Svätú rodinu," dodala Aľušíková.

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci.

Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Dekrét o mučeníctve šesťnásťročného slovenského dievčaťa schválil pápež František, za blahorečenú ju vyhlásili 1. septembra 2018 v Košiciach. Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej sú na webovej stránke annakolesarova.sk.( TK KBS, mar,ml; pz ) 20210830034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]