[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave sa uskutoční spomienkové podujatie Nezabudnutí susedia
P:3, 30. 08. 2021 11:20, DOM

Trnava 30. augusta (TK KBS) Vo štvrtok 9. septembra, v deň obetí holokaustu a rasového násilia, sa v Trnave uskutoční spomienkové podujatie s názvom Nezabudnutí susedia. Na podujatí sa zúčastní i trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Podujatie sa vo všetkých zúčastnených mestách začne zvonením zvonov na kostoloch o 10:00.

Tento rok uplynie 80 rokov od vydania Židovského kódexu, ktorý na Slovensku spustil arizačné zákony a priniesol vyčlenenie Židovských spoluobčanov zo spoločnosti, ich ponižovanie a neľudské správanie voči nim, arizáciu majetkov a nakoniec deportácie do táborov smrti. Stačila veľmi krátka doba na to, aby zmizli stovky, tisícky ľudí. Ale nielen to. Zmizli aj akékoľvek stopy toho, že v našom susedstve žili a pracovali židovskí právnici, lekári či majitelia obchodov, zmizli všetky stopy toho, že medzi nami žili židovské rodiny.

Židovská náboženská obec pripravila pri tejto príležitosti na 9. september, teda presne v deň vydania Židovského kódexu, pietnu akciu s názvom Nezabudnutí susedia. V tento deň si chcú každoročne pripomínať obete udalostí, ktoré sú temnou stránkou našich, nie až tak dávnych dejín. Ešte stále máme vzácnu príležitosť stretnúť ľudí, ktorých sa tieto udalosti bytostne týkali. Môžeme ešte stretnúť preživších príslušníkov Židovského národa, ale aj ľudí, ktorí riskovali životy svoje aj svojich najbližších, aby pomohli príslušníkom Židovského národa uniknúť pred odvlečením do koncentračného tábora a zachránili im tak život. Hrdinstvo týchto ľudí je oceňované štátom Izrael udeľovaním titulov Spravodliví medzi národmi.

Vzhľadom na vážnosť a tragické dôsledky udalostí spred 80-tich rokov a tiež s uvedomovaním si nebezpečenstva narastajúceho antisemitizmu a rasizmu na Slovensku organizátori spolu s inými slovenskými mestami oslovili Židovskú náboženskú obec a organizátorov akcie Nezabudnutí susedia. Požiadali ich o možnosť pripojiť sa k ucteniu si pamiatky obetí holokaustu a rasového násilia aj v Trnave. Organizátori akcie akceptovali túto žiadosť a tak sa Trnava, spolu s takmer siedmymi desiatkami slovenským miest, stane miestom, kde budú ľudia dobrej vôle 9. septembra spomínať na Nezabudnutých susedov. Táto udalosť bude mať vo všetkých mestách jednotný scenár. (Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Martina Gaggi Hudcovičová a Oto Gróf)( TK KBS, abu tt, mgh, og, ml; pz ) 20210830032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]