[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pútnici pri relikviách bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR
P:3, 30. 08. 2021 10:55, DOM

Michalovce 30. augusta (TK KBS) Liturgický sviatok bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR je 25. augusta, ale odpustová slávnosť sa už tradične koná posledný augustový víkend. Súčasťou programu je aj pešia púť. V sobotu 28. augusta 2021 sa konal IX. ročník pešej púte k relikviám bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR.

Púť sa začala svätou liturgiou v gréckokatolíckom chráme v Nižnom Hrabovci, rodisku Božieho služobníka Jána Ivana Mastiliaka CSsR, kde sa zhromaždilo približne 60 pútnikov. Prišli zo širokého okolia, od Humenného po Sečovce, od Stropkova po Brezinu, ba aj zo vzdialenej Starej Ľubovne. Postupne sa cestou pridávali aj ďalší pútnici.

Po skončení svätej liturgie sa pútnici vydali v procesii na cestu. Postupne sa zastavili v gréckokatolíckych chrámoch v Poši, Nižnom Hrušove, Vybuchanci, Lesnom, Suchom a Topoľanoch. Po privítaní miestnym kňazom bol priestor na krátku katechézu. Tento rok boli katechézy venované 100. výročiu príchodu a pôsobenia redemptoristov na Slovensku. Venovali sa nielen samotnému usadeniu sa redemptoristov v Stropkove, ale aj ich apoštolátu a charizme. Veľká vďaka patrí veriacim v jednotlivých obciach, že aj tento rok zabezpečili malé občerstvenie pre pútnikov.

Napriek málo pozitívnym predpovediam počasia nakoniec nepršalo, takže okrem duchovných milostí a darov, ktoré pútnici získali, aj toto bol pekný darček, ktorý prišiel veľmi vhod. Pútnici trikrát obišli Baziliku minor pri Kláštore redemptoristov v Michalovciach. Následne ich pred vchodom do baziliky privítal člen miestnej komunity redemptoristov.

Za spevu piesne k bl. mučeníkovi vstúpili do baziliky, aby sa pomodlili pri relikviách bl. mučeníka a následne sa aj zúčastnili na programe odpustovej slávnosti. Po molebene k bl. Dominikovi Metodovi nasledovala archijerejská sv. liturgia slávená emeritným biskupom Milanom Chauturom CSsR a po nej modlitby za uzdravenie s pomazaním olejom.

„Niektorí pútnici sa zúčastnili aj na nedeľnom programe odpustovej slávnosti, ktorá vyvrcholila archijerejskou sv. liturgiou slávenou košickým arcibiskupom Cyrilom Vasiľom SJ. Posledný augustový víkend roku 2022 je ešte veľmi vzdialený, ale už teraz vás pozývame na X. ročník pešej púte a na odpustovú slávnosť bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR," uviedli organizátori.

Viac informácií a fotografie: Facebook / www.bazilikaredemptoristi.sk ( TK KBS, ata, ml; pz ) 20210830029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]