[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 12. 2021   Meniny má Izabela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František bude v Bratislave obdarovaný výnimočným dielom
P:3, 30. 08. 2021 10:15, DOMKatedrála sv. Martina v Bratislave

Foto: Matej Longauer


Bratislava 30. augusta (TK KBS) V rámci svojej návštevy Slovenska, v dňoch 12. – 15. septembra 2021, strávi Svätý Otec František pondelok 13. septembra v Bratislave. Po stretnutí s hlavou štátu, prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou, navštívi v dopoludňajších hodinách aj Katedrálu sv. Martina, kde sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi.

Bratislavská arcidiecéza a Farnosť sv. Martina sa pri príležitosti návštevy pápeža Františka v Bratislave rozhodli darovať Svätému Otcovi výnimočné umelecké dielo – miniatúru bronzového súsošia Svätý Martin so žobrákom, ktoré je v súčasnosti vystavené v Katedrále sv. Martina a prístupné verejnosti.

Originál monumentálneho súsošia Svätý Martin so žobrákom zhotovil v roku 1735 rakúsky sochár Georg Raphael Donner ako ústrednú plastiku nového korunovačného oltára Dómu sv. Martina. Po regotizácii dómu v polovici 19. storočia bolo súsošie umiestnené v exteriéri a do vnútorných priestorov dómu bolo prinavrátené v decembri 1912.

V súčasnosti je súsošie umiestnené na mohutnom mramorovom podstavci v juhovýchodnom rohu Katedrály sv. Martina, na pravej strane hlavnej lode. Svojím spracovaním, použitými materiálmi a celkovou kompozíciou patrí dodnes k najväčším umeleckým skvostom Bratislavy.

„Príbeh svätého Martina je inšpirujúci a stále aktuálny aj v dnešnej dobe. Ako hovorí svätomartinská legenda, Martin zbadal na zemi ležiaceho žobráka, sklonil sa k nemu, pozrel sa mu do očí a švihom svojho meča oddelil polovicu svojho plášťa, ktorú mu daroval.

V stvárnení príbehu sa odráža posolstvo Evanjelia, v ktorom Ježiš Kristus cíti s každým trpiacim a chudobným a toto posolstvo zdôrazňuje aj pápež František, keď hovorí, aby sme nekonali dobré skutky preto, aby ľudia chválili a obdivovali našu štedrosť, ale aby sme boli schopní zastaviť sa a pozreli sa do tváre osoby, ktorá žiada o pomoc.

Skutky lásky a dobročinnosti sv. Martina nasledujú spoločne aj veriaci Bratislavskej arcidiecézy, a to prostredníctvom každoročnej svätomartinskej finančnej zbierky s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi a podporiť projekty mimo územia arcidiecézy,“ vysvetľuje myšlienku daru pre Svätého Otca Františka Peter Slepčan, farár Farnosti Sv. Martina v Bratislave.


Foto: Štefan Komorný

Reprodukciu súsošia zhotovil taliansky sochár a umelec Francesco Ciardiello, ktorý pri výrobe bronzového odliatku súsošia použil starodávnu odlievaciu techniku tzv. strateného vosku s následnou vonkajšou úpravou, ktorá na povrchu diela vytvára patinu odhaleného bronzu.

Odliatok súsošia je položený na mramorovom bloku z jeruzalemskej skaly, ktorý vo svojej forme a geometrii evokuje gotickú architektúru lomeného oblúku charakteristickú pre Katedrálu sv. Martina. Do mramorového podstavca boli vsadené bronzové písmená a číslice odkazujúce na pamätný 13. september 2021, deň návštevy Svätého Otca v Bratislave.

Miniatúra súsošia Svätý Martin so žobrákom je v súčasnosti vystavená v Katedrále sv. Martina. Bronzové súsošie na mramorovom podstavci má výšku 48 cm a šírku 36 cm, celková hmotnosť diela je 30 kilogramov. Po odovzdaní Svätému Otcovi bude dielo špeciálne zabalené a pripravené na bezpečnú prepravu do Vatikánu.( TK KBS, psl; ml; pz ) 20210830027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]