[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hudobníci sa pripravujú na svätú omšu so Svätým Otcom v Šaštíne
P:3, 29. 08. 2021 21:15, DOM

Bratislava 29. augusta (TK KBS) V sobotu 28. augusta odštartoval skúšobný proces zmiešaného speváckeho zboru, ktorý bude sprevádzať liturgiu slávnostnej svätej omše so Svätým Otcom Františkom v Šaštíne (15. septembra 2021). 

VIDEO (zo skúšky) (Autor: Peter Lobotka)

Zbor je zložený zo 105 spevákov, ktorí sú členmi šiestich slovenských zborov: Chorus Salvatoris (Bratislava), Psallite Deo (Nitra), Piarissimo (Trenčín), Chrámový zbor baziliky Sedembolestnej (Šaštína), zbor z Konzervatória (Bratislava), Osmičkári (Bratislava).

Zbor sprevádza 26-členný orchester zostavený z hráčov pôsobiacich v rôznych profesionálnych zoskupeniach. Rozsiahle hudobné teleso vystúpi pod taktovkou dvojice dirigentov – Zuzany Buchovej Holičkovej a Róberta Mesároša. Sólových speváckych partov sa zhostia Hilda Gulyás, Mária Zajíčková Králiková a Marek Cepko.

Koncertným majstrom orchestra je popredný slovenský huslista Juraj Tomka.  

Bratislava, zbor, Frantisek, Sastin, omsa

Proces prípravy a naštudovania hudobnej časti liturgie, ktorý prebiehal počas uplynulých týždňov prechádza do ďalšej fázy. Hudobníci absolvujú tri skúšky, ktoré prebiehajú v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke. Skúšobný proces bude zavŕšený generálnou skúškou 14. septembra priamo v Šaštíne a napokon slávením Eucharistie so Svätým Otcom Františkom 15. septembra o 10:00. 

Hudobná dramaturgia slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska umocňuje význam sviatku spevmi s mariánskou tematikou (Ó, Mária, bolestivá; Stabat Mater; Mária, Matka bolestná). Na úvod sv. omše zaznie štvorhlasné moteto Tu es Petrus.

Autorom skladby je Vladimír Kopec, súčasný organista Baziliky sv. Emeráma v Nitre a dirigent katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo, ktorý počas štúdia v Ríme pôsobil ako organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike sv. Petra a počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI. 

Spevy z Jednotného katolíckeho spevníka budú doplnené skladbami, ktorých texty sú inšpirované liturgiou Eucharistie (Kde je láska opravdivá) či veršami zo Sv. Písma (Náš Pán prebýva v nás) od jezuitu Vlastimila Dufku SJ, ktorý je v orchestri zároveň hráčom na hoboji.

Na svätej omši zaznie aj úprava gregoriánskeho chorálu Iesu dulcis memoria (Keď, Ježiš sladký, spomínam) a ďalšie liturgické spevy zamerané na oslavu Boha a poďakovanie za všetky dobrodenia. 

Bratislava, zbor, Frantisek, Sastin, omsa

Sprevádzanie slávenia so Svätým Otcom Františkom je pre všetkých spevákov aj inštrumentalistov vzácnou a mimoriadnou udalosťou. Táto služba, aj napriek tomu, že si vyžaduje určitú obetu a námahu, je pre všetkých zúčastnených veľkou radosťou, informovala Veronika Štubňová.( TK KBS, vst; ml ) 20210829009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]