[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Saleziáni pripravili zjednotenú rómsku verziu modlitby Otče náš
P:3, 26. 08. 2021 07:15, DOM

Košice 26. augusta (TK KBS) Pápež František pri nadchádzajúcej návšteve Slovenska zavíta 14. septembra aj na sídlisko Luník IX. v Košiciach, kde od roku 2008 pôsobia medzi Rómami Saleziáni dona Bosca. Pri tejto príležitosti pripravili saleziáni zjednotenú verziu jednej zo základných kresťanských modlitieb Otčenáš - Dade amaro.

„Modlitba Otčenáš sa modlila po Slovensku vo viacerých verziách. My sme tu na Luníku mali svoju verziu, v Bardejove na Poštárke mali svoju verziu, v Jarovniciach sa modlili tiež niečo prispôsobené. Tým, že vznikla myšlienka, že keď tu bude Svätý Otec, tak sa budeme modliť spoločne so Svätým Otcom, rozhodli sme sa, aby bola rovnaká melódia a slová,“ vysvetlil pre TV LUX don Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov. Saleziáni oslovili Rómov, ktorí ovládajú rómsky jazyk, aby túto modlitbu preložili. Finálnu textovú úpravu urobil Ján Hero a hudobne ju spracoval Adrián Harvan.

Do rómskeho jazyka sú už preložené aj iné základné modlitby. Jednou z nich je modlitba Zdravas’, Mária, ktorá zaznie na Luníku v rámci spoločnej modlitby ruženca počas umelecko-duchovného programu tesne pred príchodom pápeža na priestranstvo pri saleziánskom komunitnom centre na sídlisku Luník IX. v Košiciach. Pápeža Františka tam privítajú v utorok 14. septembra o 16:00.

Bližšie informácie o programe na Luníku IX

V deň stretnutia bude samotný areál sektorov pre verejnosť otvorený od 8:00. Dve hodiny pred príchodom Svätého Otca, teda od 14:00, bude už sídlisko uzavreté a nebude možný vstup. Keďže je v ten deň sviatok Povýšenia Svätého kríža, na bočnom pódiu, kde bude prebiehať prípravný program, bude o 11:00 svätá omša. Sláviť ju bude salezián biskup a súčasný apoštolský prefekt Azerbajdžanu Mons. Vladimír Fekete a kazateľom bude don Jozef Luscoň. Od 13:00 začne svoj program Zbor z Luníka IX., o 14:00 sa začne potom Umelecko-duchovný program s názvom „Na ceste“, zložený z piesní, tancov, silných svedectiev a modlitieb. Od 15:45 sú v programe krátke chvály. O 16:00 sa očakáva príchod Svätého Otca a polhodinový program s ním – na hlavnom pódiu, ktoré bude stáť v saleziánskom areáli. Po odchode Svätého Otca od 16:30 bude ešte hodinu pokračovať hudobný program.

Saleziáni na Luníku IX.

Podľa údajov mestskej časti žije na sídlisku Luník IX. v Košiciach 4 300 obyvateľov. Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia medzi Rómami od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Kostol Zmŕtvychvstalého Krista –  miesto stretnutia Rómov s Bohom, ale aj navzájom –, bol posvätený 30. októbra 2010. Druhá časť centra – mládežnícke stredisko, ktoré ponúka kultúru, voľnočasové aktivity a podporuje priateľstvo a nádej – bolo dané do užívania miestnym obyvateľom v roku 2012. Aktivity, ktoré saleziáni na Luníku IX. ponúkajú, majú prispievať k ľudskej a duchovnej zrelosti miestnych Rómov. Viac informácií je možné nájsť na www.lunik9.sk.

Aktualizované informácie o prípravach na Luníku IX sú TU.

-
Zdroje: saleziani.sk / www.facebook.com/televizialux( TK KBS, sal, lux; ml ) 20210826025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]