[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kórejský mučeník sv. Andrej Kim Taegon učí evanjeliu aj dnes
P:3, 21. 08. 2021 19:13, ZAHKórejskí mučeníci

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 21. augusta (RV) Slávnostnou svätou omšou v Bazilike sv. Petra dnes Cirkev oslávila 200. výročie narodenia prvého kórejského katolíckeho kňaza, sv. Andreja Kima Taegona, umučeného v roku 1846 v Soule a kanonizovaného v roku 1984.

Slávnosti predsedal arcibiskup Lazarus You Heung-sik, emeritný biskup juhokórejského Tedžonu, ktorého Svätý Otec nedávno vymenoval za prefekta vatikánskej Kongregácie pre klerikov.

Posolstvo Svätého Otca Františka

 

Pápež František pri tejto príležitosti zaslal Kórejskej katolíckej komunite v Ríme posolstvo, v ktorom pripomenul poslanie každého pokrsteného šíriť pokoj a nádej a byť Dobrým Samaritánom. Povzbudil úsilie tých, ktorí pracujú pre zmierenie na Kórejskom polostrove a ocenil aj veľkodušné poskytnutie vakcín proti koronavírusu chudobnejším krajinám.

Pripomeňme, že pápež František osobne navštívil Južnú Kóreu pred siedmimi rokmi, v auguste 2014, pri príležitosti 6. ázijských dní mládeže.

Pri Oltári katedry dnes popoludní o 15.30 koncelebrovali tri desiatky kňazov. Prítomné boli kórejské rehoľné sestry a laici, za účasti veľvyslanca Južnej Kórey pri Svätej stolici.

Z homílie pri slávnosti

 

Ako v homílii pripomenul Mons. You Heung-sik, rodina, z ktorej pochádzal sv. Andrej Kim, bola veľmi zriedkavá aj v celkových dejinách univerzálnej Cirkvi. Z tejto rodiny totiž  okrem neho pochádzali aj ďalší dvaja svätí, dvaja blahoslavení a šiesti mučeníci, v štyroch generáciách. Viera sa Kórei spočiatku šírila prostredníctvom laikov, až potom sa objavili kňazské povolania, z ktorých prvým bol sv. Andrej Kim Taegon.

V homílii sa Mons. Lazarus You  Hung-sik tiež podelil so svedectvom, ako sa kórejská Cirkev, ktorá slávi svoje jubileum práve v celosvetovo ťažkej dobe pandémie, inšpirovala encyklikou Fratelli tutti a rozhodla sa pre nasledujúce gesto bratstva:

„Kórejská cirkev vyzbierala vyše 5 miliónov amerických dolárov, ktoré boli zaslané a ešte sa zasielajú, v mene Svätého Otca, na zaočkovanie ľudí v najväčšej núdzi. Povedal by som, že takýto program pomoci je nie iba filantropickým dielom, ale aj a predovšetkým „duchovným“ dielom zo strany kórejských veriacich pri Jubileu venovanom sv. Andrejovi Kimovi Taegonovi.“

V homílii pripomenul aj úsilie o prekonanie 70-ročného rozdelenia Kórejského polostrova a vyzval k modlitbe:

„Horlivo sa modlime, aby sa naplnili túžby po apoštolskej návšteve v Severnej Kórei, ktorá bude predstavovať zaiste zvrat k upevneniu pokoja na Kórejskom polostrove. Aj o toto prosme s dôverou na príhovor sv. Andreja Kima a jeho spoločníkov, mučeníkov.“

Život sv. Andreja Kima v skratke

 

Sv. Andrej Kim Taegon sa narodil 21. augusta 1821 v Kórei v zámožnej kresťanskej rodine. Jeho otec bol hlboko veriaci, v ich dome sa schádzali kresťania i katechumeni, ktorí chceli prijať krst.

V roku 1836, keď mal Andrej 15 rokov, prišli do Kórey prví francúzski misionári. Pomohli jemu i dvom ďalším mladíkom dostať sa do Macaa, aby sa tam pripravoval na kňazstvo. Ako diakon sa vrátil do vlasti, aby pripravil príchod biskupa a potom sa spolu s viacerými kresťanmi odplavil do Šanghaja, kde bol vysvätený za kňaza.

Naspäť do Kórey sa kňaz Andrej Kim vrátil v tajnosti spolu s biskupom. Ten ho o nejaký čas poveril, aby odniesol listy do Európy cez pekinského biskupa. Po ceste ho však odhalili a uväznili. Absolvoval výsluch u mandarína, potom u gubernátora a pretože bol šľachtic, aj u kráľa. Ako 25-ročný podstúpil mučenie. Nezaprel svoju kresťanskú vieru a 16. septembra 1846 ho v Soule sťali.

Andreja Kima Taegona spolu s ďalšími 102 kórejskými mučeníkmi vyhlásil za svätých pápež Ján Pavol II. dňa 6. mája 1984 na námestí v Soule, počas svojej apoštolskej návštevy Južnej Kórei. Ich liturgický sviatok slávi Cirkev 20. septembra.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210821002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]