[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Haiti zápasí o prežitie, potrebuje materiálnu pomoc i lekárov
P:3, 20. 08. 2021 15:12, ZAH

Vatikán 20. augusta (TK KBS) Nový prefekt Kongregácie pre klerikov, kórejský arcibiskup Lazar You Heung-sik, bude v sobotu popoludní vo vatikánskej bazilike predsedať svätej omši v kórejčine, slávenej pri príležitosti dvestého výročia narodenia sv. Ondreja Kim Taegona (21.8.1821). Tento prvý kórejský kňaz zomrel v mladom veku mučeníckou smrťou a v osemdesiatych rokoch minulého storočia (1984) ho svätorečil pápež Ján Pavol II.

Pri sobotňajšej svätej omši bude koncelebrovať približne tridsať kňazov. Predpokladá sa účasť asi sedemdesiatich veriacich a veľvyslanca Kórejskej republiky pri Svätej stolici. Pripomienka narodenia prvého kórejského kňaza sv. Ondreja Kim Taegona (1821-1846) viedla v juhokórejskej Cirkvi k vyhláseniu jubilejného roku, ktorý pod patronátom Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) začal na prvú adventnú nedeľu (29.11.2020). Ondrej Kim, popravený v Soule 16. septembra 1846 počas prenasledovania za dynastie Joseon, je jedným zo 103 kórejských mučeníkov, ktoré vyhlásil za svätých Ján Pavol II. pri svojej pastoračnej návšteve v Kórei v máji 1984. Ako vysvetľuje nový prefekt Kongregácie pre klerikov, tedžonský arcibiskup Lazar You Heung-sik, tento svätec pre Kórejčanov symbolizuje vieru prežívanú v milosrdnej láske a bratstve. Arcibiskupa You poverila kórejská cirkev zodpovednosťou za prebiehajúce jubileum.

"Dvojsté výročie narodenia svätého Ondreja Kim Taegona je priaznivou príležitosťou pre duchovný rast Cirkvi v Kórei. V rodine, v ktorej sa narodil, prelialo svoju krv za Pána v priebehu štyroch generácií najmenej jedenásť jej členov. Je medzi nimi päť blahoslavených a ďalší sú už kanonizovaní. Preto nám všetkým toto jubileum poskytne príležitosť, aby sme sa hlbokým rozjímaním nad životmi mučeníkov ponorili do spirituality mučeníctva, ktorá je zdrojom životnej sily kórejskej Cirkvi ".

Sprevádza vaše jubileum nejaká spoločná téma, kľúčové slovo?

"V jednom z listov, ktoré svätý Ondrej Kim napísal vo väzení, čítame dialóg medzi svätcom a vypočúvajúcim úradníkom, ktorý sa ho opýtal:» Si katolík? «On odpovedal:» Áno, som katolík. «A za to musel obetovať svoj život. Pre našich mučeníkov bola najdôležitejšou hodnotou viera. Kórejská biskupská konferencia chcela pri príprave tohto osobitného jubilejného roka poukázať na otázku tohto úradníka ako na dôrazné varovanie pre dnešných veriacich. V kórejskej spoločnosti sa len 11% obyvateľov hlási ku katolíkom, zatiaľ čo viac ako polovica populácie je bez vyznania. Táto otázka nás nabáda k vážnemu zamysleniu nad našou identitou a dôslednosťou našej katolíckej viery."

Jubileum kórejských mučeníkov prebieha v čase, keď pandémia obmedzuje priestor, pohyb ľudí a ich premiestňovanie. Ako to dokážete zladiť s vašimi projektmi?

"Domnievam sa, že je prozreteľnostnou sláviť Jubileum v súčasnej situácii svetovej zdravotnej krízy, pretože príklady svätých mučeníkov nás povzbudzujú, aby sme relativizovali pominuteľné hodnoty, ktoré nás dusia, a namiesto toho správne žili podľa prikázaní lásky: verili v Boha a prejavovali blízkosť bratom. Veriaci v tedžonskej diecéze dobre chápu, že pravá viera nás vedie k tomu, aby sme otvorili svoje srdcia a rovnako ako náš Majster súcítili s blížnym a s láskou sa pre neho obetovali. Praví kresťania neochabujú v dobročinnosti, ktorá sa neprejavuje slovami, ale skutkami. Konkrétne naše diecézne spoločenstvo spustilo program humanitárnej pomoci, v rámci ktorého zasielame vakcíny proti Covidu-19 našim bratom v Severnej Kórei. Žiaľ celkový program jubilea sa zmenil, ale zaviedli sme niektoré virtuálne prednášky, ktoré zoznamujú so spiritualitou svätého Ondreja Kima, aj keď sme si vedomí, že tieto nové formy komunikácie nemajú rovnaký účinok ako osobné stretnutie. Sú však cenným nástrojom, ktorý nabáda, aby sme sa zastavili a viac sa venovali sami sebe. Našu Cirkev znepokojujú problémy, ktoré sa stále častejšie objavujú v kórejskej spoločnosti: individualizmus, materializmus a súťaživosť. Tieto nové formy života prijímajú naši mladí ľudia, ktorí tak strácajú zmysel pre vieru a vzďaľujú sa hodnotám našej kultúry ".

Svätý Ondrej je prvým kórejským kňazom a mučeníkom vo vašej krajine: čo predstavuje pre vašu Cirkev a čomu učí vás kňaza?

"Pri príprave jubilea som sa stále modlil za to, aby sa táto cirkevná udalosť stala časom evanjelizačného, duchovného a pastoračného obrátenia kórejských kňazov, ktorí podľa môjho skromného názoru potrebujú znovu objaviť evanjelizačnú horlivosť. S ľútosťou konštatujem negatívny dopad klerikalizmu, ktorý sa v kórejskej Cirkvi presadil, vzhľadom k tomu, že za našu existenciu vďačíme práve viere a činnosti laických veriacich, v tomto zmysle je naša cirkev jedinečná. Žiaľ je treba povedať, že materializmus a sekularizácia neušetrili ani našich kňazov. Ako podotkol Svätý Otec v jednej svojej homílii, Ježišova cesta a cesta sveta sú nezlučiteľné. Modlím sa, aby vďaka milosti tohto jubilejného roka a ochrane svätého Ondreja Kima kórejskí kňazi znovu odhalili radosť z púte po Kristovej ceste a žili dôslednejším životom, oslobodeným od svetskosti a čerpajúcim bohatstvo z evanjeliových hodnôt."

Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru prevzala záštitu nad oslavami narodenia svätého Ondreja Kima na rok 2021. Aký význam má toto uznanie?

"UNESCO uznalo veľké ľudské a kultúrne dedičstvo, ktoré náš svätec zanechal, dedičstvo, ktoré, trúfam si povedať, nie je len pre Cirkev v Kórei, ale aj pre celý svet. Sv. Ondrej Kim bol neúnavným obhajcom ľudských práv, učil, že všetci ľudia sú vzácni synovia a dcéry Božie, a to ako tí, ktorí patrili k vyšším, ako aj k nižším vrstvám vtedajšieho kastovného systému. V spoločnosti, kde neokonfucianizmus vládol diktátorským spôsobom, vnímali Kórejci toto učenie ako sociálnu revolúciu. Sv. Ondrej Kim bol teda jedným z hlavných protagonistov, ktorí Kórejcom predstavili univerzálnu hodnotu ľudskosti. Dnes sa uvádza, že všetci máme rovnaké práva zaručené ústavou a štátnymi zákonmi. V súčasnej dobe sa však žiaľ ukazuje, že nie všetci Kórejci majú záujem o život v skutočne stabilnej a zmierenej spoločnosti, za vzájomnej harmónie. Ako je známe, Kórejský polostrov je rozdelený už 70 rokov a demilitarizovaná zóna paradoxne zostáva nejmilitarizovanějšou zónou na svete. Priepasť medzi bohatými a chudobnými, neporozumenie medzi generáciami, provincialismus, polarizácia v politike, rodové boje sú znepokojujúce javy, ktoré sa šíria každým dňom. Mamonárstvo, mladí ľudia, ktorí nechcú uzatvárať manželstvo, nízka pôrodnosť a sociálna marginalizácia sú novými prahovými situáciami v našom národe. Ako cirkev si máme klásť otázku, aké je naše poslanie v dnešnej dobe, ako sa vysporiadať s vyššie spomenutým zlom, ktoré dnes mení život nových generácií. Preto sa domnievam, že ľudské a duchovné hodnoty, ktorých prorokom a obhajcom bol svätý Ondrej Kim v ťažkých časoch Kórei, je potrebné obnoviť a predovšetkým znovu ponúknuť, ak chceme naozaj podporiť skutočný blahobyt kórejského ľudu dnes aj v budúcnosti".

Jubileum začalo vo chvíli, keď skončil rok venovaný modlitbám za mier v Kórei. Čo nám svätý Ondrej Kim a jeho spolumučeníci hovoria o bratstve?

"Kórejskí mučeníci žili bratskou láskou, o ktorej nám rozprávajú Skutky apoštolov, ako zdôrazňuje aj encyklika pápeža Františka Fratelli tutti. Počas krutého prenasledovania žili v úplnej chudobe, ale nezabudli sa podeliť o to málo, čo mali, pre dobro iných. Výsledkom bolo, že nikomu nechýbalo ani to málo, čo stačilo na prežitie. Mučeníci teda ako prví dali príklad toho, že pravá bratská láska nie je založená na hmotnom bohatstve, ale je v srdci, ktoré je ochotné zdieľať všetko, čo máme. Tento kresťanský postoj nám naznačuje, v akom duchu by sme mali pomáhať našim bratom v Severnej Kórei; medzi Kórejcami sú však aj takí, ktorí s návrhom pomôcť našim severným susedom nesúhlasia a veria skôr v použitie sily na ich porážku, aby bol na polostrove obnovený mier. Okrem tohto skôr ľudského postoja som presvedčený, že Ježišovi učeníci sú tí, ktorí veria skôr v silu lásky ako v moc sily. Samozrejme by sme nemali zabúdať na obozretnosť v krokoch, ktoré treba podniknúť; ak ale vyhlásime, že im poskytneme pomoc len za splnenia určitých podmienok, premrháme príležitosť na to, aby sme lásku uviedli v skutok."



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210820036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]