[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 18. 05. 2022   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

OZ V.I.A.C. pozýva pred príchodom pápeža do špeciálnej iniciatívy 
P:3, 20. 08. 2021 09:30, DOMBratislava 19. augusta (TK KBS) OZ V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže pozýva pred príchodom pápeža Františka na Slovensku do špeciálnej iniciatívy. Zapojiť sa do nej môžu mladí ľudia vo veku od 13 do 30 rokov, ale „potešíme sa aj starším," uviedla manažérka dobrovoľníctva združenia Michaela Ondríková. Úlohou a zodpovednosťou záujemcov je urobiť konkrétny záväzok, že počas školského roku 2021/2022 venujú niekoľko hodín svojho času pre službu - blížnemu alebo svetu. Počet hodín, ktorý si ľudia stanovia je individuálny. Avšak je záväzkom pred nami i pred samotným Svätým Otcom. 

Angažovanosť mladých v spoločnosti je pre Svätého Otca Františka dôležitou témou. Hovorí o tom aj v knihe DOCAT - Sociálna náuka Cirkvi pre mladých, ktorá je akoby “návodom” ako v dnešnej dobe prekvasiť svet evanjeliom.  Zároveň celá kampaň uvádzania DOCATu na svet  v roku 2016 bola spojená s vyjadrením pápežovho sna: „Želal by som si milión mladých kresťanov, najlepšie celú jednu generáciu, ktorá by bola pre svojich súčastníkov “chodiacou sociálnou náukou”. Svet zmenia iba ľudia, ktorí sa zaň angažujú…” „Prí príležitosti príchodu Svätého Otca na Slovensko, by sme mu chceli “povedať”, že aj na Slovensku je generácia mladých ľudí, ktorí chcú byť a sú naplnením jeho sna o  milióne mladých kresťanov," uviedla Ondríková. 

Pápežovi Františkovi podľa nej združenie pripravuje dar - mladí ľudia a ich ochota slúžiť vyjadrená v číslach. Graficky spracovaný odkaz, s uvedeným počtom a fotografiami mladých ľudí, ktorí urobili konkrétny záväzok, definovaný počtom hodín, ktoré venujú službe blížnemu alebo svetu, v rámci školského roku 2021/2022.  Bude to konkrétnym vyjadrením a odpoveďou mladých chalanov a dievčat zo Slovenska, ktorí povedali “áno, pôjdem / áno, urobím” na výzvy a potreby, ktoré okolo seba vidia a o ktorých nás pápež František učí. Po Generácii Jána Pavla II, ktorá bola význačná svojím “Áno” pre život, prichádza, rodí sa a možno už aj je Generácia pápeža Františka, ktorá odpovedá “Yes I do!” (urobím!). 

„Na Slovensku je mnoho mladých, ktorí svoj voľný čas venujú pre službu druhým, pomáhajú tam, kde je potreba. Poznáte takých? Povedzte im o tejto iniciatíve, aby sa pridali ku konečnému počtu mladých ľudí, ktorí povedia pápežovi Františkovi: “Áno, aj ja som naplnením tvojho sna, hovorím “ja pôjdem”/ “ja urobím” dobro pre mojich bratov a sestry, pre svet," odkazuje  Michaela Ondríková.

Akej služby sa táto iniciatíva týka? 

Sociálna náuka Cirkvi pre mladých - DOCAT - nás pozýva k angažovanosti v tomto svete a dobrovoľníctvo je jednou z foriem, ako si vzájomne môžeme slúžiť, a tak žiť evanjelium v praxi.

Za službu sa pokladá činnosť, ktorá je mimo pracovných či rodinných povinností, vykonaná zo slobodnej vôle a je pre dobro sveta alebo blížneho. Jedná sa teda o službu ľuďom, ktorí sú na okraji spoločnosti, bez domova, seniori, ľuďom so zdravotným či iným hendikepom, ale aj taká služba, ktorá je určená pre deti či mladých. Nemusí ísť pritom iba o priamu pomoc ľuďom. Služba svetu a spoločnosti v sebe zahŕňa napríklad aj službu pre ekológiu, či kampane, ktoré podporujú hodnoty o ktorých nás učí evanjelium a iné.  

Ak mladí ešte nevedia, ako a komu by mohli slúžiť, rovnako sa môžu registrovať aj oni. Môžu sa prihlásiť a sme tu pre nich, aby sme im pomohli hľadať možnosti alebo ukázať konkrétne príležitosti, kde vo svojom okolí môžu pomôcť. Iniciatíva Zmenme.to si kladie aj takýto cieľ. 

Postup ako sa zapojiť, je jednoduchý:  

- Premyslieť si svoj záväzok, koľko hodín v školskom roku môže reálne venovať pre službu druhým a komu bude tá služba určená

- Vyplniť registračný formulár najneskôr do 10.9.2021. Registráciu je možné nájsť na tejto adrese.

- Dodržať svoj záväzok - pomôcť blížnemu, byť darom pre svet.

„Touto iniciatívou sa chceme navzájom povzbudzovať, že naozaj sa dá Evanjeliom meniť svet. Nejde nám len o samotnú angažovanosť, ale ide nám o angažovanosť kresťanov, ktorí sú do služby, do konkrétnej podoby lásky, motivovaní Evanjeliom, svojím vzťahom s Kristom. Chcú nielen slúžiť, ale chcú službou prinášať Krista. Chcú nielen riešiť problémy svojho okolia a spoločnosti, ale chcú ich riešiť vo svetle Evanejlia… Nie je to jednorázová záležitosť. S touto iniciatívou chceme pokračovať aj ďalej a ukazovať mladým, ako môžeme silou evanjelia meniť svet,” hovorí Branislav Kožuch, predseda OZ V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže. 

Za touto iniciatívou stojí OZ V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže cez projekt Zmenme.to a vznikla pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku. Bližšie informácie je možné získať na e-mailovej adrese: dobrovolnictvo@ozviac.sk

TK KBS informovala Michaela Ondríková ( TK KBS, mo; ml ) 20210820023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním