[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Kristus je najhlbším dôvodom kresťanovej odvahy
P:3, 19. 08. 2021 15:27, ZAH

Taliansko 19. augusta (TK KBS) Novo začať s kolektívnou zodpovednosťou, nie sebecky, píše pápež František účastníkom 42. ročníka Stretnutia za priateľstvo národov, ktoré v talianskom Rimini organizuje hnutie Comunione e Liberazione. V posolstve adresovanom Mons. Francescu Lambiasiovi, biskupovi tohto sttredotalianskeho mesta, ktoré hostí míting už od roku 1980, sa znovu objavuje výzva na bratstvo a sociálne priateľstvo. Pápež v ňom cituje, svätého Tomáša, zakladateľa hnutia dona Giussaniho a dokonca talianskeho románopisca.

Riziko ako úkon slobody

Pojem slobody úzko súvisí s témou vybranou pre tohtoročný míting, ktorý sa koná od 20. do 25. augusta pod mottom "Odvaha povedať ja", prevzatom z Denníka filozofa Sørena Kierkegaarda. Pápež František poznamenáva, že táto téma je významná práve v terajšej dobe, ktorá si vyžaduje správnu orientáciu, aby sme nepremárnili príležitosti dané pandemickou krízou. Obnovu nemôžeme dosiahnuť automaticky, pretože "v každej ľudskej iniciatíve je zahrnutá sloboda", pripomína František a cituje svojho predchodcu: "Sloboda predpokladá, že v základných rozhodnutiach predstavuje každý človek a každá generácia nový začiatok". V tomto zmysle je odvaha riskovať predovšetkým aktom slobody, dodáva František.

Hrozba premárnenia krízy, solidarita a idolatria

"Horšie ako táto kríza je len dráma jej premárnenia", opakuje posolstvo slová, ktoré pápež František predniesol na Turíce minulého roka. "Pandémia síce zapríčinila fyzický odstup, ale zároveň vrátila do stredu pozornosti človeka, jeho vlastné ja, a v mnohých prípadoch prebudila základné otázky o zmysle existencie a užitočnosti života, ktoré boli príliš dlho potláčané, či ešte horšie, cenzurované. Posilnila tiež pocit osobnej zodpovednosti, ktorý si mnohí ľudia uvedomili pri stretnutí s chorobou, bolesťou, ľudskou núdzou", popisuje pápež a zdôrazňuje, že na tejto zodpovednosti je teraz potrebné stavať, aby jediným spoločenským spojivom nezostala" sebecká vypočítavosť, osobné záujmy a ľahostajnosť". Pápež zároveň varuje pred zbožňovaním peňazí pri moci a presadzovaním indivídua na úkor kolektívneho a solidárneho celku.

Pokušenie zavrhnúť človeka

Rímsky biskup ďalej - v súvislosti s diskusiou o eutanázii - upozorňuje nositeľov verejnej zodpovednosti, aby sa chránili pred pokušením využiť človeka a odhodiť ho, keď už sa javí neužitočne. "Po tom, čo sme v tejto dobe zažili, je snáď každému jasné, že práve od človeka môže všetko začať znovu", zdôrazňuje František. Hoci je nevyhnutné "nájsť zdroje a prostriedky, ktoré by spoločnosť znovu rozhýbali", je predovšetkým potrebné, "aby sme" vyslovili 'ja' nesebecky a zodpovedne a zdieľali svoj život s druhými".

Odvaha povedať "ja"

Odvahu k niečomu takému si nikto nedaruje, pokračuje pápež, ale strach v dnešnej dobe prezrádza hlbokú existenciálnu neistotu a ochromuje energiu k investíciám do budúcnosti, ktorá je stále viac vnímaná ako neistá, a to najmä mladými ľuďmi. Otec Luigi Giussani varoval pred dvojakým nebezpečenstvom: "pochybovačnosťou a sklonom k pohodlnosti" ako "nepriateľmi ega". Kde sa teda berie odvaha, aby sme vyslovili "ja"?, pýta sa pápež. "Boh, odo dňa, keď sa stal telom a prišiel medzi nás, dal človeku možnosť vyjsť zo strachu a nájsť dobro pri nasledovaní jeho Syna, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych. Synovský vzťah k večnému Otcovi, ktorý sa sprítomňuje v ľuďoch oslovených a premenených Kristom, dodáva ľudskému "ja" dôslednosť, oslobodzuje je od strachu a otvára ich kladnému postoju k svetu ". Preto je "Kristus najhlbším dôvodom kresťanovej odvahy". Práve "Zmŕtvychvstalý Pán je našou istotou a dáva nám zakúsiť hlboký pokoj aj uprostred životných búrok", čítame v závere pápežského posolstve na míting hnutia Comunione e Liberazione do talianskeho Rimini.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210819031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]