[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rehoľníčky v Burundi chcú nový „domov“ pre rehoľníčky aj veriacich
P:3, 19. 08. 2021 12:10, ZAH

Burundi 19. augusta (TK KBS) Rehlníčky v Burundi chcú nový „domov“ pre rehoľníčky aj veriacich. Ako píše Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi, v pastoračnom centre by sa mohli konať nielen stretnutia skupín, ale aj duchovné cvičenia, workshopy a iné podujatia. Jeho súčasťou by mala byť záhrada, v ktorej by sa účastníci mohli utiahnuť do ticha alebo by sa v nej mohli uskutočňovať niektoré skupinové aktivity. Stavbu pastoračného centra v diecéze Muyinga chce ACN podporiť sumou 200 000 €. Slováci môžu podporiť tento projektu TU.

Východoafrické Burundi je jednou z najchudobnejších a najmenej rozvinutých krajín sveta. V jeho nedávnej histórii sa často objavovali štátne krízy, masakry, krvavé nepokoje a konflikty. Státisíce ľudí zomrelo alebo utieklo. Hlboké rany v spoločnosti i jednotlivcoch zanechala hlavne občianska vojna v rokoch 1993 až 2005.

Od roku 1962 pôsobia v tejto krajine Schönstattské mariánske sestry. Spočiatku sa starali o chorých a chudobných, no postupne sa začali čoraz viac angažovať aj v pastorácii rodín, mládeže a žien. Neustále totiž rástla potreba pomáhať rodinám a duchovne sprevádzať mládež – ako nevyhnutné sa ukázali katechéza a prehlbovanie viery.

Ľudia na svojej ceste viery potrebujú pomoc a poučenie, lebo Cirkev je tu síce mladá a dynamická, ale do praktizovania viery sa ešte stále miešajú mnohé pohanské prvky. Pod vedením sestier vytvorilo niekoľko stoviek skupín detí, mládeže, matiek, slobodných žien, akademičiek a študentiek. Ich členovia a členky v rámci spoločenstva rastú vo viere a čerpajú silu aj inšpiráciu pre dobrý život.

Na severe krajiny v diecéze Muyinga tri roky pracujú domorodé sestry. Táto časť Burundi je ešte chudobnejšia ako južná. Rehoľníčky to nijako neodrádza, pracujú napriek náročným podmienkam. Majú však k dispozícii iba veľmi malý a nedostačujúci byt, ktorý navyše musia čoskoro opustiť, pretože jeho majiteľ má s ním iné plány. Okrem bytu potrebujú vhodné priestory na prácu so skupinami – bez priestorov na stretávanie ich práca jednoducho nefunguje.

Zdroj: ACN( TK KBS, acn; ml ) 20210819029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]