[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 05. 2022   Meniny má Iveta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálny duchovný OS vyzval k modlitbám za pokoj v Afganistane
P:3, 18. 08. 2021 11:50, DOMBratislava 18. augusta (TK KBS) Generálny duchovný Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Viktor Sabo vyzval k modlitbám za pokoj a mier v Afganistane. Urobil tak vo výzve, ktorá je k dispozícii na stránke Ordinariátu OS a OZ SR. Prinášame ju v plnom znení.

Výzva k modlitbám...

Na Ústredí ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky sme mimoriadne znepokojení a smutní z vývoja udalosti v Afganistane po odchode medzinárodných síl. Odchod spojeneckých vojsk sprevádzajú varovania, že krajina môže upadnúť ešte do väčšieho chaosu. Fundamentalistický Taliban získal vojenskú kontrolu nad krajinou a s ním je spojená hrozba návratu terorizmu a nárast imigračnej vlny utečencov.

Súčasná situácia v Afganistane je v istom slova zmysle paralelou fungovania štátu z doby pred nasadením spojeneckých vojsk do operácie Trvalá sloboda. V minulosti vláda Talibanu na základe a praktikách radikálneho islamu zaviedla právo šarijá: napríklad pre ženy a deti platili mnohé diskriminačné obmedzenia a zákazy.

Pozícia afganských žien však bola v čase prítomnosti medzinárodných síl silnejšia a stabilnejšia ako kedykoľvek predtým – čo sa ukázalo aj v možnosti študovať na školách.

Na progresívnom smerovaní krajiny k slobode a demokracii sa podieľali aj slovenskí vojaci, v rámci ktorých tam boli aj naši duchovní. Naši vojaci boli nápomocní pri výcviku afganských ozbrojených zložiek a pri strážení objektov pre ochranu spojeneckých síl. Vďaka našim vojakom nasadeným do operácie ISAF bolo zmarených mnoho teroristických útokov. Slovenskí vojaci zneškodnili mnoho teroristov už v zárodku ich brutálnych úmyslov. Žiaľ, pri výkone svojej služby prišli traja vojaci o život. V roku 2013 pri streľbe zo strážnej veže v Kandaháre zahynul Daniel Kavuliak a pri bombovom útoku v Kábule Patrik Fraštia a Edmund Makovník.

Úlohou nás, duchovných Ústredia, je predovšetkým duchovnou službou a pastoračnou starostlivosťou prispievať k integrite duchovného a fyzického stavu a potenciálu vojakov. Vieme o Pánovom príkaze milovať aj nepriateľa. Avšak brutalita, teror a násilie nielenže hanobia a znesväcujú dôstojnosť človeka, dehonestujú jednotlivca, traumatizujú spoločnosť, ale najmä sa protivia Božej vôli a my ich preto tiež odsudzujeme. Každé zlo namierené proti vôli Božej a človeku je hriechom, a preto je potrebné ho odsúdiť, a následne páchateľov zla, neprávosti spravodlivo potrestať. Je to vôľa Božia a naše kresťanské presvedčenie.

Touto cestou Vás vyzývam k spoločným modlitbám za pokoj a mier, za ženy, deti a starcov, ktorí sú najcitlivejšou a najohrozenejšou skupinou obyvateľstva v každej vojne, konflikte a diktatúre. Modlite sa.....

-
Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR( TK KBS, ord; ml ) 20210818024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním