[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Babjak pre Katolícke noviny: Vnímame pápežovu lásku k nám
P:3, 18. 08. 2021 09:40, DOMBratislava 18. augusta (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, prinášame ich anotáciu (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 33/2021

Najnovšie Katolícke noviny približujú, ako sa na návštevu pápeža Františka pripravuje Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Pápež František totiž zamieri v rámci svojej návštevy Slovenska aj do Prešova, kde bude sláviť gréckokatolícku liturgiu.

Vysvetľujú, že prijímanie Eucharistie je výzva i nezaslúžené pozvanie. V každom prípade slávenie Eucharistie je lámanie chleba druhým a s druhými. Nikdy by to nemala byť súkromná záležitosť jedného. Eucharistia je „vzťahová“. Vyžaduje si druhého. Nemôžem lámať chlieb sám. Nemôžem lámať a nedávať. Eucharistia nie je len kúsok bielej hostie. Eucharistia je udalosť spoločenstva. Udalosť, ktorá sa raz stala a my ju sprítomňujeme.

V reportáži predstavujú farnosť svätého Štefana, kráľa, v Žiline-Závodí, ktorú piaty rok spravuje farár Štefan Fábry. Kostol sv. Štefana, kráľa, v Žiline je opradený legendami a nájdete v ňom nejednu zaujímavosť. Keby nebolo obetavých veriacich, veľa nechýbalo a najstaršia žilinská pamiatka by už dnes nestála. V súčasnosti tento kostol vyhľadávajú nielen  turisti a snúbenci.

Ponúkajú príbeh Anny Vargovej, ktorej rodičia počas totality ukrývali kňazov a bohoslovcov. Hoci manželia Benczovci už nie sú medzi nami, z úcty k ich obetiam je potrebné oživovať pamäť spoločnosti, aby sa nezabudlo, že trpeli za vieru len preto, že podali ruku trpiacemu Ježišovi. Na istý čas ubytovali kňazov, ktorí sa ukrývali pred štátnou mocou. Boli si vedomí rizika, no ich srdcia im nedovolili inak.

Rozprávajú sa s mladým vedcom Petrom Kráčalíkom, predsedom a zakladateľom Astronomického klubu Bratislava a portálu vesmir.sk. Študoval geodéziu a astronómii sa aktívne venuje už niekoľko desaťročí. Tiež sa napríklad pravidelne vydáva na expedície za zatmením Slnka po celom svete a chodí o vesmíre prednášať na školy. Je však tiež aktívnym kresťanom, pravidelne chodieva do kostola a vôbec sa nebojí k viere priznať.

Približujú misijné pôsobenie rehoľnej sestry Antónie Lednickej v Rusku. Dcéry kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul tam rozvíjajú svoje všestranné poslanie už vyše dvadsať rokov. Život v Rusku nie je ľahký, no i s prispením sestier vincentiek sa dá naň pozerať ako na ustavičnú príležitosť stretnúť Boha v každom človeku.

Katolícke noviny uverejňujú ďalšie otázky, úlohy a kupóny k letným súťažiam: Leto so svätým Jozefom a Rodinné leto.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, za; ml ) 20210818016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]