[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre oslávili Nanebovzatú Pannu Máriu slávnosťou i ďakovnou púťou
P:3, 17. 08. 2021 19:05, DOM

Nitra 17. augusta (TK KBS) Tradícia organizovania výročných púti k Matke Božej na Nitriansku Kalváriu siaha do roku 1766. Ich úmysel súvisel s vďačnosťou za dobročinnosť biskupa Jána Gustíniho, ktorý hmotne zabezpečil chudobnú Nitru. Od roku 1766 sa tak na nitrianskej Kalvárii koná výročná ďakovná púť občanov mesta Nitra a okolia pri príležitosti Slávnosti Nanebovzatia Panny Márie.

Nábožná účasť veriaceho ľudu na čele s magistrátom mesta sa od samého počiatku tejto tradície spája s poďakovaním sa Bohu za jeho pomoc v ťažkostiach a za jeho dobrodenia. Nebolo tomu inak ani v tomto roku poznačenom koronavírusovou pandémiou, keď v dňoch 14. a 15. augusta 2021 doputovali tisícky veriacich z Nitry aj širokého okolia, aby sa pripojili k zástupom pútnikov, ktorí počas stáročí prichádzali na nitriansku Kalváriu, aby sme poďakovali Bohu za dar starostlivej Matky Márie.

Paralelne s výročnou púťou sa na nitrianskej Kalvárii stretli aj rodičia s deťmi na Diecéznej púti rodín, ktorá mala aj svoj špecifický program, ktorý sa prelínal s ďalšími programovými aktivitami púte. Pútnici tak  popri svätých omšiach v slovenskom a maďarskom jazyku mohli absolvovať spoločnú modlitbu svätého ruženca s procesiou k novej soche Guadalupskej Panny Márie v areáli Kalvárie, adoráciu pred Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou so spevmi komunity Emanuel či krížovú cestu naboso na nitriansku Kalváriu.

Sväté omše v sobotu celebrovali miestni pátri Verbisti zo Spoločnosti Božieho Slova a Radovan Hasík z Komunity Emanuel. Maďarských veriacich z Nitry a Podzoboria prišiel povzbudiť vo viere Mons. András Veres diecézny biskup z Győru, a  v nedeľu pre nich svätú omšu v maďarskom jazyku celebroval novozámocký kaplán Péter Hegyi. Vigílnu svätú omšu za účasti veľkého počtu veriacich v sobotu celebroval rodák z Nitry pôsobiaci v Ríme ako jeden zo súčasných pápežských ceremonárov Mons. Ľubomír Welnitz.

Tohtoročná púť k Matke Božej nitrianskej vyvrcholila v nedeľu slávnostnou pontifikálnou svätou omšou, ktorú celebroval s nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Medzi tisíckami veriacich boli prítomní aj predstavitelia a poslanci mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja pod vedením nitrianskeho primátora Mareka Hattasa a nitrianskeho župana Milana Belicu.

Mons. Judák sa prítomným vo svojej homílii prihovoril myšlienkami o zmysle a význame víťazstva v živote človeka, význame rodiny v živote človeka, či skutočných hodnotách. Poukázal na víťazstvo Panny Márie v podobe nebeského oslávenia, ktorého sa jej dostalo až po skončení pozemského života a priblížil, ako svoj život prežívala. Poukázal aj na olympijské víťazstvo nitrianskej športovkyne Zuzany Rehák Štefečekovej, ale aj jej vnímanie životných hodnôt, medzi ktoré patria v prvom rade Boh, viera a rodina.

Zmienil sa o kríze hodnôt, ktorá je v súčasnosti aktuálna aj v našej spoločnosti a zasahuje aj tradične chápanú a prežívanú rodinu. V závere preto veriacim povedal: „Mária prežila svoj život naplno, aj ako dcéra a matka. Bola s telom i dušou vzatá do neba, so všetkým, čo patrí k človeku. To je cesta, ktorá vedie nielen ku kvalitnejšiemu pozemskému životu, ale je aj zárukou našej večnej odmeny.“

„Prajem nám preto drahí bratia a sestry, drahí mariánski ctitelia, aby sme našu životnú olympiádu zvládli a boli raz vo večnosti na stupni víťazov v blízkosti Božej i našej Matky Nanebovzatej,“ zaželal veriacim biskup Judák na konci svojho príhovoru.

Tohtoročná mariánska púť sa vydarila aj vďaka priaznivému počasiu, ale hlavne úsiliu organizátorov z farnosti Nitra – Kalvária, ktorí sa postarali o organizáciu, zabezpečenie či sprievodný program. Slávnosť bola vysielaná v priamom prenose TV Lux aj Rádio Lumen. Na základe duchovného puta medzi pápežskou Bazilikou Santa Mária Maggiore v Ríme a Kostolom Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii, mali zúčastnení veriaci na slávnosti možnosť získať aj plnomocné odpustky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210817038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]