[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pietro Parolin vysvätil na biskupa nového nuncia na Ukrajine
P:3, 17. 08. 2021 13:49, ZAH

Litva 17. augusta (TK KBS) Vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin, bol na oficiálnej návšteve Litvy, v súvislosti s biskupským svätením Visvaldasa Kulbokasa. Pápež František menoval v polovici júna Litovčana mons. Kulbokasa za nuncia na Ukrajine, okrem iného vďaka jeho oboznámeniu sa s touto krajinou z čias jeho pôsobenia na Štátnom sekretariáte. Nový nuncius Kulbokas na Ukrajine nahradí arcibiskupa Claudia Gugerottiho, ktorý bol menovaný za nuncia v Spojenom kráľovstve.

Biskupská vysviacka Visvaldasa Kulbokasa sa stala príležitosťou na predĺženej dvojdňovej ceste s bilaterálnymi stretnutiami na vysokej úrovni, pri ktorých šéf vatikánskej diplomacie najprv rokoval s prezidentom Gitanassom Nausědom, predsedníčkou parlamentu (Seimas) Viktóriou Čmilyte-Nielsenovou, premiérkou Ingrid Šimonytovou a ministrom zahraničia Gabrielom Landsbergisom.

V sobotu 14. augusta, na liturgickú spomienku sv. Maximiliana Kolbeho, sa vo Vilniuskej katedrále konal obrad biskupského svätenia nového apoštolského nuncia na Ukrajine Visvaldasa Kulbokasa, ktorému za účasti všetkých litovských biskupov predsedal vatikánsky štátny sekretár. "Svätý Otec ťa posiela na Ukrajinu, kde po stáročia žijú spoločne rôzne cirkevné spoločenstvá. Je to krajina s bohatou a rozmanitou kultúrou a mnohými rôznymi etnickými skupinami,” povedal v homílii kardinál. Vatikánsky štátny sekretár poveril nového nuncia, aby "na Ukrajine šíril slovo Svätého Otca o mieri a zmierení, aby sa tak všetci s veľkorysosťou zapojili do hľadania stabilnej pôdy pre porozumenie, aby hlásal evanjelium so všetkou múdrosťou a trpezlivosťou a verne uchovával a odovzdával to, čo prijal - poklad viery".

Ako vyslanec, ktorý zastupuje pápeža a Svätú stolicu, má však zároveň "rokovať s nasadením, stálosťou a apoštolskou horlivosťou, posilňovať spoločenstvo medzi univerzálnou cirkvou a jednotlivými cirkvami, informovať Svätého Otca o živote cirkví s ich nádejami a ťažkosťami a tlmočiť povzbudenie a hlas Petrovho nástupcu”. Kardinál Parolin pripustil, že nunciove poslanie je ťažké, a preto je treba dušu spevniť "brnením, ktoré jej poskytuje modlitba. Jedine tak je totiž možné "pochopiť skutočné potreby a priority a konať ako pravý pastier v nasledovaní Dobrého pastiera". V závere hlava vatikánskej diplomacie odporučila novému nunciovi ako "príručku pre život pápežského veľvyslanca desatoro, ktoré pápež načrtol pri stretnutí s vatikánskymi diplomatmi v roku 2019, aby tak "zastával svoju funkciu v radosti muža, patriaceho k cirkvi, ktorý vie, že potrebuje Božie požehnanie, a snaží sa ho získať svätým životom”.( TK KBS, RV cz; rp ) 20210817032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]