[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 05. 2022   Meniny má Iveta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Paglia o existujúcom pokušení novej eugeniky
P:3, 16. 08. 2021 14:18, ZAHVatikán16. augusta (TK KBS) Pred piatimi rokmi pápež František vymenoval arcibiskupa Vincenza Paglia za veľkého kancelára Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny a za predsedu Pápežskej akadémie pre život.

O zmenách v prvej menovanej inštitúcii, ktorá dnes nesie meno Pápežský teologický inštitút sv. Jána Pavla II. pre vedy o manželstve a rodine, ale aj o nových formách eugeniky mons. Paglia hovorí:

"Inštitút potreboval hlbokú obnovu, najmä v študijnom pláne. Nový titul, ktorý zachováva inšpiráciu Jánom Pavlom II., pripája ďalšie dva výrazy: teológia a vedy. V tomto zmysle sa nový študijný program celostne zaoberá tematikou rodiny a manželstva od teológie cez morálku a pastoráciu po spoločenské vedy, antropológiu, právo, ekonomiku. Vznikli dve nové katedry, aby sme na rodinu a manželstvo pozerali v dialógu s tradíciou Cirkvi za súčasných okolností súšasného sveta. Práve vzťahom so spoločnosťou sme sa zaoberali počas pandémie, a to prostredníctvom novej katedry, nie náhodou nazvanej Gaudium et spes. Venovali sme sa napríklad otázke pôrodnosti v Číne a problematike rodiny v tejto krízovej dobe. Odvysielali sme početné konferencie a webináre o aktuálnych "covidových" témach do rôznych rodinných inštitútov po celom svete. Preukázalo sa totiž, že rodina bola jedným zo strategických bodov pre prežitie v tejto dramatickej situácii, ktorú pandémie celosvetovo nastolila ".

 

V súvislosti s prácou Pápežskej akadémie Pro vita upozorňuje arcibiskup Paglia na obsahovej rozšírenia pojmu "život":

"Dôležitá je napríklad dimenzia globálna etiky, ktorá bude tiež témou nášho budúceho plenárneho zhromaždenia. Založili sme nadáciu, ktorá sa zaoberá problematikou nových technológií a ich hranicami. Skupina našich teológov vyzvala teológov a vedcov k spoločnému úsiliu v dnešnej kríze, keď hrozí, že sa z technológie stane náboženstvo budúcnosti. Pápežská akadémia pre život považuje za zásadné nové spojenectvo a dialóg medzi vedou a teológiou aj ich stretávania. V súvislosti s celosvetovou diskusiou o konci života a eutanáziou nás znepokojujú nové formy eugeniky: Kto sa nerodí zdravý, nie je hoden narodenia, a kto nie je zdravý, musí zomrieť, preto eutanázie. Toto nebezpečné našepkávanie vstrekuje jedovatú látku do súčasnej kultúry. Je preto nevyhnutné, aby Cirkev pripomínala všetkým ľuďom, že krehkosť a slabosť je ustanovujúcim prvkom ľudskej prirodzenosti a všetkého stvorenia. Nie náhodou Pápežská akadémia pre život v týchto posledných, pandemických mesiacoch, obracala pozornosť k odpisovaným a zabudnutým ľuďom, ktorí za tento stav najviac zaplatili - seniori, postihnutí, deti. Je nutné vyjsť práve z tejto slabosti a krehkosti, aby sme budovali  ľudský svet, ktorý nikoho nenechá pozadu,” uzatvára arcibiskup Vincenzo Paglia.( TK KBS, RV cz; rp ) 20210816044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním