[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 23. 05. 2022   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec vyzval k modlitbe za Afganistan a Haiti
P:3, 16. 08. 2021 08:09, ZAHFoto: SpC-Vatican


Vatikán 16. augusta (RV) Na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie v nedeľu 15. augusta sa Svätý Otec pri modlitbe Anjel Pána zameral na odkaz tohto sviatku pre život každého kresťana. Na sociálnej sieti Twitter to vyjadril v skratke týmito slovami:

„Máriiným tajomstvom je pokora. To jej pokora pritiahla k nej Boží pohľad. Dnes, keď hľadíme na Nanebovzatú Pannu Máriu, môžeme povedať, že pokora je cestou vedúcou do neba.“

Veriacich, ktorí prišli aj za horúčavy v hojnom počte, pápež ako zvyčajne požehnal z okna Apoštolského paláca. Na námestí nechýbala slovenská vlajka a pri nej transparent s odkazom slovenských pútnikov v taliančine: „Ti aspettiamo, Papa!“ (Čakáme Ťa, Svätý Otec!).

Pri tejto príležitosti pápež František reagoval aj na aktuálne dianie vo svete. Vyslovil znepokojenie nad situáciou obyvateľstva Afganistanu a vyzval modliť sa za pokoj, aby sa namiesto zbraní dostal k slovu dialóg:

„Drahí bratia a sestry, pripájam sa k jednomyseľnému znepokojeniu nad situáciou v Afganistane. Prosím vás, aby ste sa spolu so mnou modlili k Bohu pokoja, aby utíchlo rinčanie zbraní a aby sa riešenia našli pri stole dialógu. Iba tak sa utrápení obyvatelia tejto krajiny - muži, ženy, starci a deti - budú môcť vrátiť do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí v plnej vzájomnej úcte.“

Pápež reagoval aj na správy o obetiach tragického zemetrasenia na Haiti a vyjadril solidaritu všetkým trpiacim v krajine. Urobil tak aj spoločnou modlitbou so všetkými prítomnými pútnikmi:

„V uplynulých hodinách došlo na Haiti k silnému zemetraseniu, ktoré si vyžiadalo množstvo obetí, zranených a rozsiahle materiálne škody. Chcem vyjadriť svoju blízkosť tým drahým ľuďom, tvrdo zasiahnutým zemetrasením. Popri tom, ako sa modlím k Pánovi za obete, obraciam sa so slovom povzbudenia k tým, ktorí prežili, a nádejam sa, že medzinárodné spoločenstvo k nim obráti svoj zaangažovaný záujem. Nech solidarita všetkých zmierni následky tejto tragédie! Modlime sa spoločne k Panne Márii za Haiti. Ave Maria...“

Svätý Otec z okna pozdravil vyše tisícku prítomných na námestí, Rimanov i pútnikov z rozličných krajín. Pamätal aj na všetkých, ktorí trávia toto obdobie na dovolenkách, i na tých, ktorí si nemôžu dopriať takúto možnosť. Veriacich povzbudil využiť sviatočný deň na návštevu niektorej mariánskej svätyne:

„Chcel by som tiež venovať myšlienku tým, ktorí trávia tieto sviatočné dni (Ferragosto) v rôznych dovolenkových strediskách: želám im pohodu a pokoj. Nemôžem však zabudnúť na tých, ktorí nemôžu ísť na dovolenku, na tých, ktorí zostávajú v službe pre spoločnosť, a tiež na tých, ktorí sa ocitli v tiesnivých situáciách, ešte priťažených silnými horúčavami a zatvorením niektorých služieb počas sviatkov.

Myslím osobitne na chorých, starších, väzňov, nezamestnaných, utečencov a všetkých ľudí, ktorí sú osamelí alebo v ťažkostiach. Nech Panna Mária každého z nich zahrnie pod svoju materinskú ochranu.

Pozývam vás, aby ste dnes urobili jedno pekné gesto: zájdite do mariánskej svätyne a uctite si Pannu Máriu. Tí, čo sú v Ríme, by sa mohli ísť pomodliť pred ikonu Salus Populi Romani v Bazilike Santa Maria Maggiore.

Prajem všetkým požehnanú nedeľu a sviatok Nanebovzatia Panny Márie! A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Vychutnajte si obed, a dovidenia!“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210816029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním