[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 18. 05. 2022   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala sa oficiálna duchovná príprava na návštevu pápeža Františka
P:3, 15. 08. 2021 07:15, DOMBratislava 15. augusta (TK KBS) Na Slovensku dnes začala oficiálna duchovná príprava na septembrovú návštevu pápeža Františka na Slovensku (12. - 15. septembra 2021). Prehľad duchovných aktivít je možné nájsť na internetovej stránke www.navstevapapeza.sk (v časti Pápež František a Duchovná príprava).

Osobitné pozvanie

„Duchovná príprava znamená, že v modlitbe myslíme na túto návštevu a otvárame sa pre Božie pôsobenie, aby sme tak mohli vnímať slová Svätého Otca," prihovára sa veriacim vo videu bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Upozorňuje na stránku prípravy www.navstevapapeza.sk, kde je oficiálna modlitba za návštevu Svätého Otca i projekt denných myšlienok pápeža Františka. „Pripravujme sa, aby mohli návštevu pápeža prežiť čo najlepšie," odporúča arcibiskup Zvolenský.

„Pozývam vás k modlitbe na úmysel septembrovej návštevy Svätého Otca, aby jeho posolstvo prijalo naše srdce s otvorenosťou a úprimnosťou, aby v Košiciach bolo osobitnou inšpiráciou pre mladých ľudí  i rómsku komunitu. V zmysle Ním často pripomínaného "nezabudnite sa modliť za mňa" nech táto modlitba podporuje jeho úmysly a je prejavom našej blízkosti. Svoju modlitbu môžeme podporiť aj pôstom či odriekaním, aby zmenila milosťou lásky i naše srdce," odkazuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

„Od dobrej prípravy veľa záleží. Preto pozývam všetkých veriacich ku každodenným modlitbám svätého ruženca, ale aj iných modlitieb, aby Pán Boh štedro požehnal túto pastoračnú cestu Svätého Otca Františka na Slovensko, aby posilnil našu vieru a aby sme všetci mali z nej hlboký duchovný úžitok," prihovára sa prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak. „Prichádza k nám Peter v osobe pápeža Františka a jeho návštevu vnímam priam ako zázrak. Urobme všetko preto, aby sme odpovedali Pánu Bohu na túto milosť, na tento veľký dar pre našu cirkev," uviedol vladyka Babjak.

----------------------------------------------------------------

Pastierske listy

K duchovnej príprave veriacich povzbudili krátko po oficiálnom oznámení návštevy v pastierskom liste biskupi Slovenska. Napísali, že Slovensko navštívi viditeľná hlava Katolíckej cirkvi a duchovný otec viac ako miliardy a tristo miliónov katolíkov na celom svete. Veriacich vyzvali, aby vyhľadali „spisy pápeža Františka, ktoré máme na dosah ruky, preložené do našej reči. Spoznajme z nich lepšie toho, ktorý k nám príde. Má nám mnoho čo povedať. Pokúsme sa však pripraviť, aby sme jeho posolstvu čím lepšie porozumeli, a z jeho návštevy mohli čím viacej načerpať," uviedli biskupi Slovenska.

Pastiersky list biskupov Slovenska

- Pastiersky list biskupov Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku (v ktorom ohlásili duchovnú prípravu pred návštevou Svätého Otca Františka v Prešove)
Prehľad dokumentov pápeža Františka v slovenskom jazyku

----------------------------------------------------------------

Modlitby a prosby

Oficiálnu modlitbu za návštevu pápeža Františka na Slovensku pripravil bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ktorý koordinuje duchovnú prípravu. Prinášame ju v plnom znení:

Modlitba za cestu Svätého Otca

Dobrotivý Bože,
ty si nám dal Pannu Máriu a svätého Jozefa,
aby nás viedli na ceste za Ježišom.
Prosíme ťa na ich príhovor
za Svätého Otca Františka a za nás všetkých,
aby sme boli otvorení pôsobeniu tvojho Svätého Ducha.
Aby nás počas svojej návštevy na Slovensku pápež ako nástupca apoštola Petra
posilnil vo viere, predovšetkým v to,
že Ježiš Kristus je náš Spasiteľ a Vykupiteľa že on, náš Pán,
je pre každého cestou, pravdou a životom.
O to ťa prosíme, skrze Krista, nášho Pána.

Prosby

K dispozícii sú aj prosby, ktoré je vhodné zaradiť do spoločných prosieb veriacich počas svätých omší. Prinášame ich v plnom znení:

Tri oblasti modlitby a prípravy

• Za pápeža – znak spoločenstva so Svätým Otcom
• Za Cirkev na Slovensku - znak zodpovednosti za našu krajinu
• Za ľudí vo svete - znak evanjeliovej solidarity

Za pápeža

• Aby modernému svetu s odvahou hlásal Ježišovo evanjelium pravdy a lásky.
• Aby slovami nádeje napomáhal prekonávanie nerovností a rozdelení medzi ľuďmi.
• Aby bol naplnený Božím Duchom a viedol Cirkev k chápaniu znamení našich čias.
• Aby sme s úctou a poslušnosťou počúvali slová pápeža Františka a uvádzali ich do života.

Za Cirkev na Slovensku

• Aby sme sa s úprimnou ochotou modlili za pápeža, za biskupov a kňazov.
• Aby sme prijímali radosť kresťanskej viery v každodennom živote a vydávali pravdivé svedectvo o Kristovi a jeho Cirkvi.
• Aby sme podľa príkladu Panny Márie a s jej pomocou odvážne prijímali svoj život ako neopakovateľný a dôležitý v Božích plánoch.
• Aby sme podľa príkladu sv. Jozefa neúnavne a nenápadne pracovali vo svete v službe Ježišovi.
• Aby sme v pravde a láske mohli rásť v slobode Božích synov a dcér.

Za ľudí vo svete

• Aby kresťania rôznych vyznaní budovali medzi sebou cesty porozumenia a vzájomného prijatia.
• Aby mladí ľudia, ktorí hľadajú zmysel života, vytrvali v spoločenstve s Bohom i Cirkvou.
• Aby sa napĺňali túžby ľudskej rodiny po pravom pokoji a bratskej láske.
• Aby sme spolupracovali s Bohom na prejavoch starostlivosti voči chorým, opusteným, chudobným a prenasledovaným.
• Aby sme boli ochotní konkrétne pomáhať sociálne slabším a ľuďom, ktorí sa nachádzajú v núdzi.

Špeciálna prosba

Gréckokatolíci sa v súvislosti s pripravovanou návštevou Svätého Otca Františka na Slovensku modlia počas každej svätej liturgie špeciálnu prosbu. Prinášame ju v plnom znení:

Pane Ježišu Kriste, Bože náš, ty si poveril apoštola Petra,
aby posilňoval bratov a sestry vo viere.
Otvor naše srdcia pre slová jeho nástupcu pápeža Františka
a pomôž nám aj v dnešnej dobe vydať svedectvo vernosti, lásky a jednoty s tebou i so Svätým Otcom,
prosíme ťa, vypočuj nás a zmiluj sa.

----------------------------------------------------------------

Videá Svätého Otca

Ďalšou časťou slovenskej duchovnej prípravy na návštevu pápeža Františka je možnosť spoznať bližšie Svätého Otca Františka vďaka špeciálnym videám. Pápež František každý mesiac pozýva cez video zjednotiť sa v modlitbe na ním zvolené úmysly. V rámci Apoštolátu modlitby (Svetovej siete modlitby pápeža) sa s touto komunikačnou iniciatívou prostredníctvom videa začalo v roku 2016. Po piatich rokoch rozvoja funguje na šiestich sociálnych sieťach a v 23 jazykoch. Od roku 2016 malo Pápežské video viac ako 155 miliónov pozretí.

Slovenskú verziu zabezpečuje od apríla 2018 v spolupráci s Vatikánskym rozhlasom saleziánsky youtubový kanál DonBosco, vďaka dobrovoľníckej iniciatíve Daniela Holúbeka SDB. Apoštolát modlitby publikuje videá Svätého Otca cez oficiálnu stránku The Pope video a šíri ich najmä cez kanál Youtube a sociálne siete Facebook, Twitter a Instagram.

Okrem videa sa pozvania Svätého Otca naďalej a najčastejšie dostávajú k veriacim v tlačenej podobe. Modlitbové úmysly Svätého Otca sú k dispozícii v 114 krajinách vďaka spolupráci pobočiek Apoštolátu modlitby s miestnymi biskupskými konferenciami. Na Slovensku sa tejto službe venuje časopis Posol Božského Srdca Ježišovho, vydávaný jezuitmi.

----------------------------------------------------------------

Myšlienky e-mailom

Konferencia biskupov Slovenska spustila dnes, v nedeľu 15. augusta 2021, projekt denného zasielania myšlienok a podnetov, ktorých autorom je Svätý Otec.

Myšlienky nadväzujú na evanjelium dňa. Myšlienky sú súčasťou obrázka, ktorý dostanú všetci prihlásení na e-mail. Zaregistrovať sa dá uvedením svojho mena a mailovej adrese na oficiálnej stránke prípravy www.navstevapapeza.sk (v časti Duchovná príprava - Myšlienky emailom). Cieľom projektu je pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, duchovne sa pripraviť na návštevu Svätého Otca.

Projekt nadväzuje na podobné iniciatívy, ktoré realizuje KBS počas pôstneho a adventného obdobia. Ide o zasielania myšlienok rozličných osobností, ktoré záujemcovia dostávajú do svojich e-mailových schránok. Aktívne ho sleduje pravidelne niekoľko desiatok tisíc zaregistrovaných ľudí. Sú medzi nimi nielen biskupi a kňazi, ale aj tisícky laikov zo Slovenska i zahraničia. Desiatky tisíc ľudí si myšlienky denne čítalo a zdieľalo na sociálnych sieťach. Aktívne ich promovala TK KBS, Rádio LUMEN, viacerí biskupi a ďalšie stránky.

V podobnom duchu bude projekt fungovať aj tentoraz. Opäť ich bude zdieľať i Rádio LUMEN. Zapojí sa aj magazín Nové mesto. Projekt zastrešuje Tlačová kancelária KBS. Myšlienky a fotografie vybral bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ktorý zodpovedá za duchovnú prípravu návštevy pápeža Františka na Slovensku. Myšlienky graficky spracoval Ľubomír Valient z Považskej Bystrice. Projekt je súčasťou oficiálnej duchovnej prípravy na návštevu pápeža Františka na Slovensku.

----------------------------------------------------------------

Katechézy

V rámci duchovnej prípravy na návštevu pápeža Františka organizačný tím prichystal sériu katechéz, ktoré je možné využiť pre bližšie spoznanie toho, čo Svätý Otec učí, na ktoré myšlienky kladie dôraz, akým spôsobom uvažuje a ako odpovedá na dôležité otázky dnešnej doby. K dispozícii sú na internetovej stránke www.navstevapapeza.sk (v časti Duchovná príprava - Katechézy).

Katechézy sú inšpirované principiálnymi dokumentami Svätého Otca a dôležitými témami, ktorým sa často venuje. Sú k dispozícii na stiahnutie pre kňazov a katechétov, ale aj pre jednotlivých laických veriacich, na stretnutia do farností a spoločenstiev, taktiež pre súkromnú potrebu.

----------------------------------------------------------------

Ďalšie duchovné podnety

Okrem týchto podnetov prinášajú farnosti, diecézy, biskupi, diecézne katechetické úrady a ďalší (napríklad Pápežské misijné diela na Slovensku) sériu rozličných aktivít, ktoré pozývajú k duchovnej príprave na návštevu pápeža Františka na Slovensku. Tá sa uskutoční od 12. do 15. septembra 2021. Na Slovensku pápež navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Pastoračná cesta sa nesie v znamení motta "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom". Bližšie informácie o návšteve je možné nájsť na stránke návštevy www.navstevapapeza.sk.( TK KBS, ml; ml ) 20210815001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním