[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko navštívili pred návštevou Svätého Otca hostia z Nemecka
P:3, 14. 08. 2021 12:05, DOM

Bratislava 14. augusta (TK KBS) Na Slovensko tento týždeň zavítal tlačový tajomník nemeckej  nadácie Renovabis Thomas Schumann a redaktori nemeckej katolíckej tlačovej agentúry Katholische Nachrichten-Agentur (KNA). „Cieľom ich cesty je informovať nemecké cirkevné médiá o ceste pápeža Františka na Slovensko počas najbližších štyroch týždňov," informovala TK KBS Katarína Hulmanová, ktorá sa s nimi stretla. Na ceste po Slovensku ich sprevádzal P. Tibor Reimer, SDB.

„Oslovovali  Slovákov, ktorí sa stretnú s pápežom. František sa bude stretávať s projektovými partnermi Renovabis a tiež uvidí projekty „na okraji“, ktoré vďaka finančným prostriedkom od nemeckých katolíkov poskytli mnohým ľuďom na Slovensku lepšiu životnú perspektívu alebo im dávali oprávnenú nádej," uviedla ďalej Hulmanová.

Hostia z Nemecka navštívili napríklad Prezidentský palác. „Tu okrem iného  natočili zopár záberov aj  v Zlatom salóne, kde sa podľa informácií z programu má uskutočniť stretnutie pápeža s pani prezidentkou. Ich ďalšia cesta viedla do  Košíc, Prešova a Šaštína," dodala pre TK KBS Katarína Hulmanová.

Po skončení cesty sa tlačový tajomník nemeckej  nadácie Renovabis Thomas Schumann podelil o svoje dojmy:

- Ako vnímate vašu cestu po Slovensku? Aké sú Vaše dojmy? Ako je Slovensko pripravené na návštevu pápeža?

„Slovensko je veľmi zaujímavá, rozmanitá a pekná krajina. Na návštevu pápeža je veľmi dobre pripravená. Myslím tiež na rozmanitosť vo vašej Cirkvi – rôzne denominácie – Gréckokatolícku a Rímskokatolícku cirkev a na to, ako sa obe Cirkvi tešia na návštevu pápeža. Stále som znovu počúval, ako si všetci spomínajú na návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. Niekto aj porovnáva tieto návštevy.

Bol som veľmi oslovený a teším sa z toho, že impulzy a obsah, ktoré sa očakávajú od pápeža Františka, sa berú vážne a mnohí sa nimi cítia byť už teraz oslovení. Keď napríklad pápež plánuje ísť na Luník 9, pre niektorých Slovákov to mohlo byť  prekvapením. Nie je to ten najkrajší kúsok zeme a niektorí taktiež vnímajú spolužitie s rómskym národom ako príťaž.

Ale on (pápež) predstavuje Slovákom Rómov ako deti Božie, ako ľudí, o ktorých treba dbať a s ktorými treba zaobchádzať ako so seberovnými. A to je úloha a zároveň aj výzva. A toto sa mi páči.“

- Prečo sa nadácia Renovabis tak zaujíma o túto cestu?

„Nadácia Renovabis sa zaujíma o cestu Svätého Otca na Slovensko, pretože už dlhé roky  existuje  solidarita medzi nemeckými katolíkmi a slovenskými katolíkmi a občanmi Slovenska.  Ide o to, aby Cirkvi a spoločnosť mohli byť obnovené. Za posledných 25 rokov túto obnovu  Slovensko dosiahlo. Pomoc k svojpomoci, ktorú Slovensko zažilo aj z nemeckej strany, bola využitá.

Ako hovorí aj názov Renovabis, bolo niečo  obnovené a vybudované. Cirkev bola obnovená a jej hlas v spoločnosti je znova počuť. Nemeckí katolíci majú záujem o život a katolíkov v iných krajinách – to je jednoducho katolícke. A je pekné, že cesty solidarity viedli sem. Vyzbierať peniaze v Nemecku je jedna vec, ale uskutočniť a žiť vieru a dať iným možnosť ju spoznať – to je vaše dielo tu na Slovensku.

To  nás veľmi teší a to nás spája a v tom spoločne rastieme.“

-

Nadácia Renovabis

Nadácia Renovabis je dielom solidarity nemeckých katolíkov s postsocialistickými a postsovietskymi krajinami. Nadácia Renovabis bola založená v marci 1993  Nemeckou biskupskou konferenciou na návrh ZDK (Ústredného výboru nemeckých katolíkov). Renovabis podporuje pastoračnú, sociálnu a spoločenskú obnovu bývalých komunistických krajín strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. K dnešnému dňu nadácia Renovabis financovala približne 24 800 projektov v 29 krajinách v celkovom objeme viac ako 795 miliónov EUR (k 31. marcu 2021). V roku 2020 podporila na Slovensku 10 projektov v objeme 639.500,00 eur.

-
Spracovala: Katarína Hulmanová( TK KBS, khu; ml ) 20210814003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]