[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 06. 06. 2023   Meniny má Norbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Letný maliarsky workshop aktivizoval rómsku komunitu v Sečovciach
P:3, 11. 08. 2021 08:15, DOM

Košice/Sečovce 11. augusta (TK KBS) Týždeň trvajúci letný maliarsky workshop opäť priblížil umenie deťom a mladým z rómskej osady v Sečovciach. Prvý augustový týždeň sa umelci zo Združenia Art Aktivista spoločne s deťmi preniesli do iného sveta. Výsledkom práce realizovanou aj v spolupráci s Komunitným centrom v Sečovciach, ktoré je v správe Arcidiecéznej charity Košice, boli hodiny naplnené maľovaním, hudobnou improvizáciou, ale aj búraním tradičných predsudkov a stereotypov voči sociálne vylúčenej komunite.

Prvý augustový týždeň sa miestna osada nazývaná Habeš stala domovom pre skupinu nadšených umelcov, výtvarníkov a dobrovoľníkov. Letný maliarsky workshop opäť dokázal, ako sa dá prostredníctvom umenia, hudby a maľby priblížiť k rómskym deťom a aktivizovať ich. Za letným workshopom stojí Tomáš Rafa zo Združenia Art Aktivista: „Tohoročný program bol veľmi pestrý. Vyčerpalo nás to, ale zároveň dobilo energiou. Priviedli sme nových umelcov, ktorí prispeli svojimi nápadmi. Týždeň v komunite nie je len o tom, že sa umelci zdokonaľujú a deti sa aktivizujú. Aj my, členovia združenia sa rozvíjame a chceme na sebe pracovať, aby procesy a spolupráca s komunitou bola z roka na rok lepšia.“ Celý týždeň prác zhodnotili počas záverečnej vernisáže, ktorá prepojila všetky aktivity do jedného popoludnia.

Do aktivít prizvali aj ďalších umelcov

Týždenného workshopu sa aj tento rok zúčastnili ďalší nadšenci, ktorí sa prihlásili do otvorenej výzvy. Združenie Art Aktivista dalo priestor mladej študentke umenia, sociálnej pracovníčke i nadanému hudobníkovi. „Evka si vymyslela inštaláciu z plátna, ktorá vychádzala aj z predchádzajúcich aktivít. Aktivitu chcela pretvoriť na niečo organické, s čím deti môžu aj neskôr pracovať a hrať sa. Výsledkom bola veľká inštalácia kociek a organických tvarov, vakov, ktoré deti pomaľovali. Nevzniklo tak len umelecké dielo, ale vaky majú aj praktické využitie,“ opisuje projektová manažérka Združenia Art Aktivista Jana Pohánková. Hudobník Andrej Klobušník v rámci workshopu aktivizoval talentované deti: „Mám pocit, že celý hudobný workshop dopadol výborne. Na to, že mnohí držali hudobné nástroje v rukách prvýkrát, tak im to šlo, bavilo ich to. Počas dní sme vytvorili improvizované skladby a objavili aj zopár talentov.“

Niekedy stačí komunite ukázať, že vám na nich záleží

Komunitné centrum v Sečovciach, ktoré je v správe Arcidiecéznej charity Košice poskytuje komplexnú pomoc a aktivity pre jednotlivcov, rodiny ako aj pre celé miestne komunity. Vytvára priestor na sebarealizáciu, vzdelávanie aj voľnočasové aktivity. Ako opisuje Janette Fedorková, vedúca Komunitného centra v Sečovciach, počas leta je denne v centre aj 80 detí. Tie sa striedajú v dvoch várkach. Je to kvôli tomu, že základná škola funguje na dve smeny, čiže keď sú deti doobeda v škole, môžu prísť do centra poobede alebo naopak. „Podmienkou, bohužiaľ je, že deti musia byť v škole, až vtedy môžu byť aj v komunitnom centre. Keď nie sú v škole, nemôžu prísť,“ približuje pani Fedorková, ktorá aj takýmto spôsobom motivuje žiakov. „Niektoré deti urobili veľký pokrok. Pamätám si, že keď som nastúpila, žiadne z nich nemalo perfektnú dochádzku. Tento rok sme mali 23 detí, ktoré nemali ani jednu hodinu vymeškanú. Deti sa snažia chodiť do školy, aby mohli prísť k nám,“ vyzdvihuje úspechy, ktoré prináša práca s komunitou. Ako dodáva, deťom z osady stačí ukázať, že je niekto, komu na nich záleží a venuje sa im.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr; ml ) 20210811029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]