[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako sa na pápeža chystajú Rómovia? Čítajte nové Katolícke noviny
P:3, 11. 08. 2021 07:30, DOM

Bratislava 11. augusta (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, prinášame ich anotáciu (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 32/2021

Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na fakt, že aj individuálna púť prináša duchovný úžitok. Zbožný pútnik vplyvom času podlieha zmenám. Čoraz viac sa pútnická palica zamieňa za batožinu, ktorú do cieľového miesta priváža autobus či lietadlo. Náboženský termín púte, vyjadrujúci duchovné naplnenie na posvätnom, kultovom mieste Cirkvi, sa v modernom svete súčasnej doby neraz transformuje na náboženský turizmus. Je dôležité vnímať pravý duchovný rozmer púte, ktorá sa nenaplní dosiahnutím pútnického miesta, ale obnovením a posilnením osobného vzťahu k Bohu, ku ktorému nás privádzajú svätí ako vzory pre náš život.

Približujú, ako sa na návštevu Svätého Otca Františka na Slovensku pripravujú Rómovia. Pápež František sa totiž v rámci svojho programu na Slovensku stretne aj so zástupcami rómskeho etnika na košickom sídlisku Luník IX. Treba zdôrazniť, že to bude mimoriadna návšteva, keďže stretnutí pápežov s Rómami nebýva veľa.

Vysvetľujú, prečo sú pri pápežovej návšteve dobrovoľníci veľmi potrební. Do Bratislavy, Šaštína, Prešova i Košíc sa v prvej polovici septembra chystajú státisíce pútnikov. Aby však organizátori dokázali stretnutie s pápežom Františkom pripraviť a úspešne zvládnuť, budú potrebovať pomocnú ruku takmer tritisíc dobrovoľníkov.

Prinášajú rozhovor s kňazmi Martinom Kramarom a Markom Vaňušom a redaktorom Ľudovítom Malíkom, ktorí pravidelne tlmočia pápežove príhovory do slovenčiny. Pri sledovaní priamych prenosov z Vatikánu alebo z pápežových apoštolských ciest si často ani neuvedomujeme, ako veľmi nám poslucháčom a divákom pomáhajú vnímať a pochopiť jednotlivé slávenia či situácie ľudia, ktorí tlmočia slová Svätého Otca do slovenčiny.

Rozprávajú sa so saletínom Matejom Trizuliakom, ktorý sa venuje pastorácii rozvedených. Matej Trizuliak hovorí, že rodiny zranené rozvodom potrebujú osobitý pastoračný prístup. Môžeme si to predstaviť ako vyhľadanie lekára špecialistu, ku ktorému obvodný lekár posiela pacienta pre nejaký konkrétny problém.

Prinášajú aj rozhovor so Števom Eiselem o špecifikách komentovania pretekov formuly 1. „Červené svetlá zhasli a máme odštartované“ sú slová, ktoré v nedeľu popoludní fanúšikom F1 zdvihnú hladinu emócií i adrenalínu.

Spomínajú na rehoľnú sestru Annu Mihalovú. V týchto dňoch uplynie štyridsať rokov od jej úmrtia. Saleziánka Anna Mihalová bola medzi prvými Slovenkami, ktoré sa vydali na misie k obyvateľom latinskoamerických krajín.

Katolícke noviny uverejňujú ďalšie otázky, úlohy a kupóny k letným súťažiam: Leto so svätým Jozefom a Rodinné leto.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, za; ml ) 20210811027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]