[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Držiteľka Nobelovej ceny za fyziku sa stala členkou Pápežskej akadémie vied
P:3, 09. 08. 2021 13:18, ZAHDonna Stricklandová

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 9. augusta (RV) Svätý Otec v úvode augusta rozšíril rady odborníkov vo vatikánskych vedeckých inštitúciách o ďalšie tri ženy pochádzajúce z Kanady, Holandska i Južnej Afriky. Ide o vedkyne v oblasti molekulárnej astrofyziky, optickej fyziky a sociálnej antropológie. Je medzi nimi aj držiteľka Nobelovej ceny za fyziku za rok 2018, kanadská profesorka Donna Stricklandová.

Trojicu menovaných vedkýň dopĺňa aj docentka atmosférickej chémie, odborníčka na ozónovú dieru z USA Susan Solomonová, o ktorej menovaní sme už informovali.

Spomínanú držiteľku Nobelovej ceny za fyziku 2018 Donnu Theo Stricklandovú pápež menoval za riadnu členku Pápežskej akadémie vied. Kanadská profesorka optickej fyziky má 62 rokov a vyučuje na Katedre fyziky a astronómie na Univerzite vo Waterloo. Spomínané prestížne ocenenie získala spolu s prof. Gérardom Mourou za vynájdenie chirpového zosilnenia impulzov pre lasery z roku 1985. Prof. Stricklandová je členkou Optickej spoločnosti (The Optical Society) i Národnej akadémie vied Spojených štátov amerických.

Riadnou členkou Pápežskej akadémie vied sa stala aj 66-ročná holandská prof. Ewine Fleur van Dishoeck, odborníčka na molekulárnu astrofyziku, ktorá pôsobí v observatóriu v Leidene. Od roku 2018 je čestnou členkou Chemickej spoločnosti Holandského kráľovstva.

Pápež menoval za riadnu členku Pápežskej akadémie sociálnych vied prof. Mpilenhe Pearl Sitholeovú, 48-ročnú docentku na Univerzite v juhoafrickom Phuthaditjhabe (University Free State Qwaqwa Campus). Doktorát z filozofie so špecializáciou na sociálnu antropológiu získala na anglickej Cambridgeskej univerzite. V juhoafrickej Rade pre výskum v oblasti humanitných vied (Human Sciences Research Council) sa zaoberala rozvojom a politikou riadenia vidieckych oblastí v a vyučovala antropológiu na univerzitách. V roku 2011 jej Juhoafrické ministerstvo pre vedu a techniku udelilo Ocenenie „Ženy vo vede“ (Women in Science Award) za jej prácu v spoločenských vedách.( TK KBS, RV, mh, zk; rp ) 20210809034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]