[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 02. 2024   Meniny má Frederik, Frederika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Držiteľka Nobelovej ceny za fyziku sa stala členkou Pápežskej akadémie vied
P:3, 09. 08. 2021 13:18, ZAH

Vatikán 9. augusta (RV) Svätý Otec v úvode augusta rozšíril rady odborníkov vo vatikánskych vedeckých inštitúciách o ďalšie tri ženy pochádzajúce z Kanady, Holandska i Južnej Afriky. Ide o vedkyne v oblasti molekulárnej astrofyziky, optickej fyziky a sociálnej antropológie. Je medzi nimi aj držiteľka Nobelovej ceny za fyziku za rok 2018, kanadská profesorka Donna Stricklandová.

Trojicu menovaných vedkýň dopĺňa aj docentka atmosférickej chémie, odborníčka na ozónovú dieru z USA Susan Solomonová, o ktorej menovaní sme už informovali.

Spomínanú držiteľku Nobelovej ceny za fyziku 2018 Donnu Theo Stricklandovú pápež menoval za riadnu členku Pápežskej akadémie vied. Kanadská profesorka optickej fyziky má 62 rokov a vyučuje na Katedre fyziky a astronómie na Univerzite vo Waterloo. Spomínané prestížne ocenenie získala spolu s prof. Gérardom Mourou za vynájdenie chirpového zosilnenia impulzov pre lasery z roku 1985. Prof. Stricklandová je členkou Optickej spoločnosti (The Optical Society) i Národnej akadémie vied Spojených štátov amerických.

Riadnou členkou Pápežskej akadémie vied sa stala aj 66-ročná holandská prof. Ewine Fleur van Dishoeck, odborníčka na molekulárnu astrofyziku, ktorá pôsobí v observatóriu v Leidene. Od roku 2018 je čestnou členkou Chemickej spoločnosti Holandského kráľovstva.

Pápež menoval za riadnu členku Pápežskej akadémie sociálnych vied prof. Mpilenhe Pearl Sitholeovú, 48-ročnú docentku na Univerzite v juhoafrickom Phuthaditjhabe (University Free State Qwaqwa Campus). Doktorát z filozofie so špecializáciou na sociálnu antropológiu získala na anglickej Cambridgeskej univerzite. V juhoafrickej Rade pre výskum v oblasti humanitných vied (Human Sciences Research Council) sa zaoberala rozvojom a politikou riadenia vidieckych oblastí v a vyučovala antropológiu na univerzitách. V roku 2011 jej Juhoafrické ministerstvo pre vedu a techniku udelilo Ocenenie „Ženy vo vede“ (Women in Science Award) za jej prácu v spoločenských vedách.( TK KBS, RV, mh, zk; rp ) 20210809034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]