[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Sirníku oslávili chrámový sviatok s posvätením nového ikonostasu
P:3, 09. 08. 2021 08:17, DOMV Sirníku oslávili chrámový sviatok s posvätením nového ikonostasu

Foto: Stefan Kerul-Kmec ml.


Košice 9. augusta (TK KBS) Košický eparchiálny biskup vladyka Cyril Vasiľ SJ posvätil 8. augusta v úvode slávnostnej svätej liturgie nový ikonostas inštalovaný v Chráme Premenenia Pána v Sirníku, ktorý patrí do farnosti Cejkov. Zároveň v rámci nedeľnej slávnosti, ktorá bola oslavou chrámového sviatku, posvätil aj nové biele zástavy a obnovený exteriér chrámu. Po úvodnom sprievode do chrámu a vstupných modlitbách, nasledovalo obliekanie archijereja a modlitby posvätenia ikonostasu a zástav.

Vo svojej homílii vladyka Cyril v duchu nedeľného evanjelia povzbudil k štedrosti, ktorá nie je rozdávaním z vlastného, ale dávaním toho, čo človek prijal od Boha. V závere správca miestnej farnosti jerej Jaroslav Girovský vyjadril vďaku miestnych veriacich za podporu v ich snažení pri výstavbe ikonostasu vladykovi Cyrilovi i prítomnému protosynkelovi Košickej eparchie archimandritovi Jaroslavovi Lajčiakovi. Taktiež poďakoval mnohým dobrodincom, vďaka ktorým sa toto dielo podarilo. Po myrovaní sa pred vchodom uskutočnila posviacka exteriéru a slávnosť zakončil sprievod okolo chrámu s čítaním štyroch evanjelií.

Na slávnosti sa zúčastnil aj trebišovský protopresbyter protojerej Dušan Seman a farár farnosti Novosad jerej Vladimír Geletka, ktorý zhotovenie tohto ikonostasu začal.

Stolárske práce na ikonostase vyhotovil Miroslav Keba, drevorezby a zlátenie zabezpečoval Jozef Takáč a ikony napísal Peter Vereščák. Výstavbu ikonostasu výrazne podporila obec Sirník a  francúzska benefičná organizáciaL’Œuvre d’Orient.( TK KBS, ts ke; rp ) 20210809017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]