[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Japonsko si pripomína smutné výročie a chystá sa na Paralympiádu
P:3, 07. 08. 2021 12:05, ZAH

Japonsko 7. augusta (RV) Olympijské hry v Tokiu sa chýlia ku koncu, po nich však bude nasledovať Paralympiáda. Jedno z jej prvých prevedení sa uskutočnilo práve v Tokiu pred 57 rokmi – pripomína pre Vatican News arcibiskup metropolita Nagasaki Mons. Joseph Mitsuaki Takami. V deň výročia zhodenia atómovej bomby na Hirošimu arcibiskup apeluje za zákaz výroby i vlastnenia jadrových zbraní.

V momente, keď svet upiera pohľad na Japonsko kvôli Olympijským hrám, krajina si pripomína smutné 76. výročie bombardovania Hirošimy, ku ktorému došlo 6. augusta 1945. Krajina vychádzajúceho slnka si tento rok zároveň pripomína i 10. výročie tragického jadrového nešťastia v elektrárni vo Fukušime.

Japonský arcibiskup Takami v rozhovore pre Vatican News zdôraznil potrebu skoncovať s výrobou i vlastnením jadrových zbraní a pokiaľ možno aj s výrobou jadrovej energie. V rozhovore s redaktorom talianskej redakcie Andreom De Angelis odpovedal aj na nasledujúce otázky:  

Zmluva o zákaze jadrových zbraní, ktorá vstúpila do platnosti v januári tohto roku, je dôležitá, bola ratifikovaná mnohými krajinami, príliš mnoho štátov však aj naďalej vlastní jadrové zbrane...

Tento problém je obrovský. Nasledujúc pápežove slová, musíme absolútne zakázať jadrové zbrane na zemi. Nemôžeme udržať skutočný mier a zároveň vlastniť tieto zbrane. Nie je to skutočný mier, ale falošný! Zmluva je účinná, vstúpila do platnosti začiatkom tohto roka, no teraz musíme všetci podporovať jej dodržiavanie zo strtany krajín, dokonca aj tých, ktoré dnes majú jadrové zbrane.

Hirošimský biskup Mons. Alexis Mitsuru Shirahama vytvoril 7. júla minulého roka fond na podporu dodržiavania tejto zmluvy a poskytol finančnú pomoc na podporu aktivít podporujúcich ratifikáciu. Je to malá iniciatíva, no dôležitá pre dosiahnutie cieľa.

- Olympijské hry sa pomaly blížia ku koncu, po nich však príde na rad Paralympiáda. Čo nás učia tieto hry, na ktoré sme čakali päť rokov?

Chcel by som začať od Paralympijských hier, ktoré sa začali práve v Tokiu v roku 1964. Dnes sa na nich zúčastňuje mnoho atlétov a vyžadujú si od nás všeobecný rešpekt, bez predsudkov a diskriminácií. Majú osobitnú silu pri šírení ľudských práv. Okrem toho v tomto ročníku je veľká rovnováha v počte atlétov a atlétiek, zatiaľ čo na začiatku bolo žien len málo. Aj toto znamená rešpekt k ľudom.

- V Tokiu 2020 je aj družstvo atlétov z radov utečencov...

A aj toto je veľmi dôležité. Ide o symbolické zastúpenie, ktoré nám však pripomína koľko konfliktov ešte dnes existuje vo svete. Olympiáda vydáva svedectvo o vôli vytvárať svet, v ktorom by bol pokoj medzi národmi.

- Aké pocity prežívate pri pomyslení na to, že pred 76 rokmi atómová bomba navždy poznačila dejiny Japonska a dnes, s rozdielom trištvrte storočia, v tej istej krajine horí olympijský plameň?

Je to veľmi pekný obraz. Olympijský plameň je aj symbolom modlitby lásky, modlitby za pokoj. Atómová bomba je absolútne v kontraste s týmto plameňom, ktorý dnes žiada, aby sme tieto zbrane zakázali, aby sme ich viac nepoužívali. Jediným plameňom je plameň jednoty, lásky a pokoja.( TK KBS, RV zk; ml ) 20210807003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]