[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci začali 40-dňovú duchovnú prípravu pred návštevou pápeža
P:3, 06. 08. 2021 11:05, DOM

Prešov 6. augusta (TK KBS) V gréckokatolíckom kalendári je 6. august veľkým tzv. Hospodským (Pánovým) sviatkom Premenenia Pána, a práve v tento deň vstupujú všetci gréckokatolíci na Slovensku do duchovnej prípravy pred návštevou Svätého Otca Františka v Prešove.

Zároveň obdobie od 6. augusta do 14. septembra, teda do dňa slávenie svätej božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho Svätým Otcom Františkom na priestranstve pred Mestskou halou v Prešove, bude trvať presne 40 dní. K začiatku duchovnej prípravy vydali biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pastiersky list, ktorý sa v dnešný sviatočný deň číta vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch na Slovensku.

Východné cirkvi sa na významné sviatky liturgického roka pripravujú práve 40 dňovým obdobím modlitby a pôstu. Či už ide o Svätú veľkú štyridsiatnicu – tzv. veľký pôst pred sviatkom Paschy, ale aj o filipovku, teda pôstny čas príprav na sviatok Kristovho narodenia. Táto symbolika 40 dňovej modlitbovej púte až k stretnutiu sa s nástupcom apoštola Petra začína práve vo sviatok Premenenia Pána, ktorým sme všetci pozvaní niečo zmeniť vo svojom živote. „Túto našu štyridsaťdňovú duchovnú prípravu chceme realizovať v osobnej, rodinnej a farskej rovine. 15. augusta 2021, na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, sa zároveň pripojíme k celoslovenskej duchovnej príprave, ktorá vyvrcholí 15. septembra 2021, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska,“ uviedol protosynkel Ľubomír Petrík, hlavný koordinátor príprav návštevy Svätého Otca Františka v Prešove za Gréckokatolícku cirkev.

Obdobie 40 dňovej prípravy má byť pre každého veriaceho príležitosťou k duchovnej revízii svojho života. K tomu má veriacim pomôcť brožúra duchovnej prípravy, ktorá bola pri tejto príležitosti vytvorená. Veriaci si ju môžu stiahnuť na oficiálnej stránke arcibiskupstva v sekcii návšteva pápeža a taktiež aj na Facebooku Prešovskej archieparchie.

„Brožúrku vám ponúkame ako sprievodcu duchovnou prípravou na historickú návštevu Svätého Otca Františka v Prešove, pri ktorej bude na sviatok Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža 14. septembra 2021 predsedať sláveniu Božskej liturgie nášho otca sv. Jána Zlatoústeho, na ktorej ohlási homíliu.  Nič väčšie ako slávenie svätej liturgie pre nás v duchovnom živote neexistuje. Nič viac, čo by Svätý Otec mohol s nami sláviť, nepoznáme. Preto hovoríme o historickej a priam neopakovateľnej udalosti,“ povedal Petrík.

Súčasťou brožúry sú príhovory všetkých troch hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ, košického eparchu arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ a bratislavského eparchu vladyku Petra Rusnáka, pastiersky list, rôzne katechézy, modlitby akatistov ku klokočovskej Presvätej Bohorodičke a k sv. Jozefovi.

Veriaci sú cez duchovnú prípravu pozvaní vytvoriť duchovný dar pre Svätého Otca, ktorý pozostáva z dennej modlitby ruženca, modlitby na úmysel Svätého Otca, skutku duchovného a telesného milosrdenstva, čítania Božieho slova a iných duchovných obiet, ktoré si môžu zaznačiť do prehľadnej tabuľky v brožúre.

Pápež František počas svojej návštevy Slovenska v septembri (12. - 15. 9.) navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, s predstaviteľmi kresťanských cirkví, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Prešove bude sláviť svätú liturgiu a ohlási homíliu. V Košiciach sa stretne s mladými a navštívi tiež sídlisko Luník IX. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, mpa; ml ) 20210806013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]