[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 05. 2023   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili preklad katechézy Rupnika o obraze Toto tajomstvo je veľké
P:3, 05. 08. 2021 11:26, DOM

Bratislava 5. augusta (TK KBS) Rada KBS pre rodinu zverejnila slovenský preklad katechézy slovinského umelca, teológa a jezuitu pátra Marka Ivana Rupnika, ktorá je komentárom obrazu, ktorý páter Rupnik ponúkol na prípravu pred X. svetovým stretnutím rodín v Ríme. Obraz je po modlitbe a logu tretím oficiálnym symbolom a pastoračným nástrojom v príprave na ceste k Svetovému stretnutiu rodín.

Sprievodné slovo autora na hlbšie vysvetlenie diela je k dispozícii v podobe videa na YouTube Rímskej diecézy v plnej alebo skrátenej verzii, text tejto katechézy prináša Rada pre rodinu i v textovej podobe.

Samotný obraz v sebe nesie veľmi hlbokú symboliku a veľmi názorne odhaľuje teológiu sviatosti manželstva. Ako podotýka samotný autor, prvotná inšpirácia na zobrazenie výjavu zo svadby v Káne Galilejskej vznikla na základe meditácie veľkého otca sýrskej cirkvi, svätého Jakuba zo Sarugu, ktorý hovorí o "Mojžišovom závoji":

„Interpretácia, ktorá vychádza z obrazu, je založená na veľkom cirkevnom otcovi Jakubovi zo Sarugu. Keď sa v knihe Genezis hovorí: "Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a prilipne k svojej manželke, a budú jedným telom" (Gn 2, 24), je to zahalený obraz.

Hovorí o jednote v láske muža a ženy, ale v skutočnosti Mojžiš videl Krista, Božieho Syna a Cirkev, jednotu Božieho Syna a ľudstva v absolútnej láske Otca a Syna. Jakub však vysvetľuje, že Boh veril, že ľudia ešte nie sú schopní vidieť, a preto toto tajomstvo zahalil obrazom muža a ženy.

Ale keď sa manželstvo Syna zavŕšilo v jeho Pasche, prichádza Pavol, odťahuje závoj a hovorí o manželstve a volá: " Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi." (Ef 5,32). V skutočnosti sluha na obraze, ktorý nalieva víno neveste a ženíchovi, má podľa starokresťanskej ikonografie tvár s črtami svätého Pavla.“

Obraz i katechéza M. I. Rupnika môže byť vhodnou pastoračnou pomôckou zvlášť pre kňazov, pre prípravu na sviatosť manželstva, ale i v mystagogickej katechéze vo východnej i západnej cirkvi.

Rímska diecéza v spolupráci s Dikastériom pre laikov, rodinu a život vydáva postupne prípravné materiály k X. svetovému stretnutiu rodín, ktoré sa uskutoční 22. - 26. júna 2022 v Ríme a súbežne vo všetkých diecézach sveta. Na jeseň zverejní aj prípravné katechézy.( TK KBS, rpr; ml ) 20210805017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]