[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský požehnal novú cirkevnú školu v Hviezdoslavove
P:3, 03. 08. 2021 14:35, DOMFoto: Katolicke noviny / Jan Lauko


Hviezdoslavov 3. augusta (TK KBS) V prvý augustový deň sa v obci Hviezdoslavov neďaleko Šamorína konala veľká slávnosť. Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský tam požehnal novú Cirkevnú základnú školu sv. Martina z Tours.

Pre potreby miestnych školákov, ktorí museli doteraz chodiť do škôl v susedných obciach, sa ju v rýchlo rozrastajúcej obci podujala vybudovať Bratislavská arcidiecéza. Ide o prvú katolícku základnú školu na Žitnom ostrove. Postaviť sa ju podarilo v priebehu dvanástich mesiacov, pričom základný kameň bol požehnaný takmer presne pred rokom 2. augusta.

Napriek tomu, že školopovinní si v tomto čase užívajú letné prázdniny, mnohí z nich zavítali s rodičmi do novej školy, aby pri slávnostnej svätej omši poďakovali za vzácny dar. Spolu s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským slávil Eucharistiu dekan Robert Masicza, ktorý má vyše štvortisícový Hviezdoslavov na starosti ako filiálku patriacu pod farnosť Štvrtok na Ostrove.

„Celú stavbu sme zverili Pánu Bohu a prosili o požehnanie. Stavbu sme dnes dokončili a odovzdávame ju do užívania. Najbližší spolupracovníci mi dajú za pravdu, že to nebola ľahká cesta. Od riešenia problémov, odstraňovania prekážok po nekonečný boj s úradmi. Vo všetkom sme však cítili Pánovu blízkosť a dnes sme toto úsilie úspešne zavŕšili,“ uviedol Robert Masicza.

V homílii sa prítomným prihovoril bratislavský arcibiskup. Zdôraznil, že škola je prostredie, ktoré má v dieťati vytvoriť kultúru. „Má mu dať vedomosti a schopnosti, aby sa vedelo pohybovať v živote. Aby keď dospeje, vedelo si zabezpečiť svoje jestvovanie.

No cirkevná škola má byť tiež miestom, kde v nejakom bode aj ten malý človek spozná a otvorí sa v ňom citlivosť na to, že zabezpečenie pozemského života nenaplní človeka úplne. Sú niektoré veci v živote, ktoré si nekúpite za peniaze.

Napríklad pokoj v duši, zmysel života, odpustenie, opravdivú lásku, hlboké poznanie pravdy a zmyslu života. Ježiš Kristus nám hovorí: zháňajte sa za pokrmom, ktorý ostáva pre večný život. A k tomu má viesť aj cirkevná škola – urobiť človeka najskôr zdatným, aby sa vedel hýbať v pozemskom živote, a potom v ňom rozvíjať túžbu po tom, čo ho presahuje.“

Nová cirkevná škola otvorí v septembri svoje brány žiakom tried v prvom a druhom ročníku. Okrem základného vzdelania bude podporovať oblasť duchovného rozvoja, rozšíri výučbu jazykov už od prvého ročníka a bude viesť odbornú informatickú výchovu.

Fotogalériu je možné nájsť TU.

-
Zdroj: Katolícke noviny Ján Lauko( TK KBS, kno, jla; ml ) 20210803023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním