[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský požehnal novú cirkevnú školu v Hviezdoslavove
P:3, 03. 08. 2021 14:35, DOMFoto: Katolicke noviny / Jan Lauko


Hviezdoslavov 3. augusta (TK KBS) V prvý augustový deň sa v obci Hviezdoslavov neďaleko Šamorína konala veľká slávnosť. Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský tam požehnal novú Cirkevnú základnú školu sv. Martina z Tours.

Pre potreby miestnych školákov, ktorí museli doteraz chodiť do škôl v susedných obciach, sa ju v rýchlo rozrastajúcej obci podujala vybudovať Bratislavská arcidiecéza. Ide o prvú katolícku základnú školu na Žitnom ostrove. Postaviť sa ju podarilo v priebehu dvanástich mesiacov, pričom základný kameň bol požehnaný takmer presne pred rokom 2. augusta.

Napriek tomu, že školopovinní si v tomto čase užívajú letné prázdniny, mnohí z nich zavítali s rodičmi do novej školy, aby pri slávnostnej svätej omši poďakovali za vzácny dar. Spolu s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským slávil Eucharistiu dekan Robert Masicza, ktorý má vyše štvortisícový Hviezdoslavov na starosti ako filiálku patriacu pod farnosť Štvrtok na Ostrove.

„Celú stavbu sme zverili Pánu Bohu a prosili o požehnanie. Stavbu sme dnes dokončili a odovzdávame ju do užívania. Najbližší spolupracovníci mi dajú za pravdu, že to nebola ľahká cesta. Od riešenia problémov, odstraňovania prekážok po nekonečný boj s úradmi. Vo všetkom sme však cítili Pánovu blízkosť a dnes sme toto úsilie úspešne zavŕšili,“ uviedol Robert Masicza.

V homílii sa prítomným prihovoril bratislavský arcibiskup. Zdôraznil, že škola je prostredie, ktoré má v dieťati vytvoriť kultúru. „Má mu dať vedomosti a schopnosti, aby sa vedelo pohybovať v živote. Aby keď dospeje, vedelo si zabezpečiť svoje jestvovanie.

No cirkevná škola má byť tiež miestom, kde v nejakom bode aj ten malý človek spozná a otvorí sa v ňom citlivosť na to, že zabezpečenie pozemského života nenaplní človeka úplne. Sú niektoré veci v živote, ktoré si nekúpite za peniaze.

Napríklad pokoj v duši, zmysel života, odpustenie, opravdivú lásku, hlboké poznanie pravdy a zmyslu života. Ježiš Kristus nám hovorí: zháňajte sa za pokrmom, ktorý ostáva pre večný život. A k tomu má viesť aj cirkevná škola – urobiť človeka najskôr zdatným, aby sa vedel hýbať v pozemskom živote, a potom v ňom rozvíjať túžbu po tom, čo ho presahuje.“

Nová cirkevná škola otvorí v septembri svoje brány žiakom tried v prvom a druhom ročníku. Okrem základného vzdelania bude podporovať oblasť duchovného rozvoja, rozšíri výučbu jazykov už od prvého ročníka a bude viesť odbornú informatickú výchovu.

Fotogalériu je možné nájsť TU.

-
Zdroj: Katolícke noviny Ján Lauko( TK KBS, kno, jla; ml ) 20210803023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]