[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Šuranoch oslávili storočnicu kaplnky Nepoškvrnenej Panny Márie
P:3, 03. 08. 2021 11:50, DOM

Šurany 3. augusta (TK KBS) Farnosť sv. Štefana Prvomučeníka v Šuranoch v spolupráci s Občianskym združením Inšpirujme svet pripravili pri príležitosti 100. výročia posvätenia Kaplnky Nepoškvrnenej Panny Márie pri rekreačnom areáli Tona v Šuranoch a 800. výročia prvej písomnej zmienky o miestnej časti Kostolný Sek kultúrno-spoločenské podujatie, ktorého súčasťou bola aj  liturgická slávnosť. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák.

Spolu s ním koncelebrovali šuriansky dekan – farár  Štefan Vícen a ďalší kňazi z blízkeho okolia. Zámerom organizátorov bolo pripomenúť účastníkom podujatia zvlášť počas svätej omše význam a dôležitosť slova dedovizeň, ktoré symbolizuje duchovné dedičstvo, ako aj historické povedomie a jeho hodnoty. Tak sa o dedovizni vyjadril vo svojej homílii aj Mons. Viliam Judák, pričom v kontexte toho, ako sa v dnešnej dobe tieto hodnoty strácajú, vyzdvihol horlivých veriacich stretávajúcich sa každomesačne pri modlitbách svätého ruženca v priestoroch kaplnky, lebo viera v Boha a úcta k Panne Márii sú vzácne poklady, ktoré sa oplatí uchovať a odovzdávať ďalej a je povinnosťou mať  aj toto miesto v úcte, starať sa oň, zveľaďovať ho a zachovať pre ďalšie generácie. Biskup Judák vo svojej homílii upriamil pozornosť aj na vnútornú krásu, ktorú v tomto hektickom svete ľudia zanedbávajú.

Ako povedal: „Liečime vonkajšok a ignorujeme vnútro. Preto treba zmeniť predovšetkým svoje srdce a priznať svoju nedostatočnosť a biedu. Lebo ak priznáme svoj hriech, sme zachránení, pretože získavame odpustenie.“ V závere zablahoželal miestnym veriacim k jubileu Kostolného Seku a vyzval všetkých aby si vážili, zachovali a prehlbovali hodnoty, ktoré zanechali predchádzajúce generácie. Na konci liturgickej slávnosti sa organizátori poďakovali Mons. Viliamovi Judákovi za jeho účasť, ktorá mimoriadne pozdvihla a obohatila celé podujatie, a darovali mu na pamiatku cyklistický dres so symbolickým číslom 16, nakoľko 16. júla uplynulo 16 rokov od jeho biskupskej vysviacky.

V rámci popoludňajšieho programu sa viac ako 200 účastníkov podujatia všetkých kategórií spolu s nitrianskym diecéznym biskupom Viliamom Judákom, kňazmi a organizátormi vybrali na cyklopúť po okolitých sakrálnych objektoch.  Navštívili chrámy v Šuranoch, Nitrianskom Hrádku a Kostolnom Seku až skončili pri Filovom kríži. Veriaci sa pri každej zastávke pomodlili desiatok ruženca. Príjemná atmosféra a úsmevy na tvárach účastníkov svedčili o tom, že sa podujatie vydarilo a prinieslo duchovný zážitok všetkým, ktorí sa na ňom zúčastnili. Myšlienka spájať a inšpirovať ľudí sa naplnila.

Do príprav a organizácie podujatia sa zapojili veriaci z Kostolného Seku,  dobrovoľní hasiči, mesto Šurany,  Mestská polícia, Policajný zbor, Cirkevná základná škola Žofie Bosniakovej, Základná škola SNP, Stredná Odborná škola gastronómie a služieb a Gymnázium Šurany. Občianske združenie Inšpirujme svet venovalo časť slávnostného obeda  aj deťom zo sociálne slabších pomerov.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210803022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]