[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz pápeža Františka mladým v Medžugorí: Hľaďme na Máriu
P:3, 03. 08. 2021 13:50, ZAH

Vatikán 3. augusta (RV) „Majte odvahu žiť vašu mladosť tak, že sa odovzdáte Pánovi a vydáte sa na cestu s ním. ... Hľaďme na Máriu, aby sme našli silu a dostali milosť, ktorá nám umožní povedať Pánovi naše «Hľa, tu som».“ Takto sa pápež František obracia na účastníkov medzinárodného festivalu mladých v Medžugorí v posolstve, ktoré im zaslal.

Pravidelné podujatie s označením Mladifest sa v známom mariánskom pútnickom mieste v Bosne a Hercegovine koná od 1. do 6. augusta. Jeho tohtoročnou témou je otázka, ktorú bohatý mladík v evanjeliu kladie Ježišovi: «Čo dobré mám robiť?» (Mt 19,16).

Ako pripomína Svätý Otec, festival mladých v Medžugorí je týždňom intenzívnej modlitby. Jeho účastníci sa stretávajú s Ježišom Kristom osobitne v jeho živom Slove, v Eucharistii, v adorácii a vo sviatosti zmierenia. Ako dosvedčujú svedectvá mnohých mladých, takáto skúsenosť dokáže človeka nasmerovať k Pánovi.

Aj spomínaný mladík z evanjelia urobil tento prvý krok - vydal sa za Pánom, vyhľadal ho, vysvetľuje pápež. Mal totiž v sebe „zdravý nepokoj, ktorý ho ženie hľadať skutočné šťastie, život plnosti“. Mladík hľadá hodnovernú autoritu, Ježiša, a pýta sa ho: «Učiteľ, čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?» (Mt 19,16). Mladík však myslí na dobro, ktoré sa dá získať vlastným úsilím. Svojou odpoveďou:

«Prečo sa ma pýtaš na dobré? Len jeden je dobrý» Ježiš „nasmerúva mladíka k Bohu, ktorý je jediným a najvyšším dobrom, od ktorého pochádza každé iné dobro“, konštatuje pápež.

„Aby mu Ježiš pomohol dostať sa k zdroju dobra a skutočného šťastia, ukazuje mu prvú etapu, ktorou má prejsť - naučiť sa konať dobro blížnemu, čiže milovať ho konkrétne: «Ak chceš vojsť do života, zachovávaj prikázania!» (Mt 19,17).“ Mladík však odpovedá, že tak robil už od mlada a uvedomí si, že pre to, aby sme boli šťastní, nestačí nasledovať predpisy, vysvetľuje v posolstve pápež.

Ježiš pozná slabosť mladíka – je príliš pripútaný k mnohým materiálnym veciam. A tak ho vyzýva začať druhú etapu – „prejsť od logiky „zásluhy“ k logike daru: «Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi (Mt 19,21). Ježiš mení perspektívu: pozýva ho, aby nemyslel na zaistenie si budúceho života, ale aby vydal [zo seba] všetko vo svojom pozemskom živote a napodobňoval tak Pána. Je to povolanie k ďalšiemu dozrievaniu, aby prešiel od predpisov dodržiavaných pre to, aby získal odmenu, k nezištnej a totálnej láske. Ježiš od neho žiada zanechať to, čo zaťažuje jeho srdce a prekáža láske“.

Ježiš ho tak vyzýva, aby bol „slobodným človekom, bohatým na vzťahy“, konštatuje pápež, pričom dodáva: „Ak je srdce preplnené majetkom, Pán a náš blížny sa stávajú len vecami medzi mnohými ďalšími. To, že máme príliš veľa a chceme príliš veľa, udúša naše srdce a robí nás nešťastnými a neschopnými milovať.“

Ježiš napokon mladíka pozýva k tretej etape nasledovania, ktoré nie je len fyzickou záležitosťou, ale týka za vnútra človeka, upresňuje pápež a dodáva:

„Nasledovanie Krista nie je stratou, ale nevyčísliteľným ziskom, zatiaľ čo odriekanie sa týka prekážky, ktorá bráni v ceste. Srdce bohatého mladíka je však rozpoltené medzi dvoma pánmi: Bohom a peniazmi. Strach z rizika a straty majetku ho prinútil vrátiť sa domov smutný. ... Neváhal položiť rozhodujúcu otázku, ale nemal odvahu prijať odpoveď, ktorou je návrh «odpútať sa» od seba a svojho bohatstva, aby sa «pripútal» ku Kristovi, kráčal s ním a objavil pravé šťastie.“

Pápež František sa v posolstve obracia na samotných účastníkov festivalu mladých nasledovnou výzvou:

„Priatelia, aj každému z vás Ježiš hovorí: «Poď! Nasleduj ma!». Majte odvahu žiť vašu mladosť tak, že sa odovzdáte Pánovi a vydáte sa na cestu s ním. Nechajte sa podmaniť jeho láskyplným pohľadom, ktorý nás oslobodzuje od zvodov modiel, od falošného bohatstva, ktoré sľubuje život, no prináša smrť. Nebojte sa prijať Kristovo slovo a prijmite jeho pozvanie.

Nenechajte sa odradiť ako bohatý mladík v evanjeliu, ale uprite svoj pohľad na Máriu, veľký vzor napodobňovania Krista, a zverte sa jej, ktorá svojím «hľa, tu som» bez výhrad odpovedala na Pánovo volanie. Jej život je životom úplného sebadarovania od chvíle zvestovania až po Kalváriu, kde sa stala našou Matkou.“

Svätý Otec mladých opakovane vyzýva hľadieť neustále na Božiu Matku:

„Hľaďme na Máriu, aby sme našli silu a dostali milosť, ktorá nám umožní povedať Pánovi naše «Hľa, tu som». Hľaďme na Máriu, aby sme sa naučili prinášať Krista na svet, ako to urobila ona, keď plná starostlivosti a radosti bežala na pomoc svätej Alžbete.

Hľaďme na Máriu, aby sa náš život premenil na dar pre druhých. Svojím záujmom o manželský pár v Káne nás učí, aby sme boli pozorní voči druhým. Svojím životom nám ukazuje, že v Božej vôli je naša radosť a prijať ju a žiť ju nie je ľahké, no robí nás to šťastnými.

Áno, «radosť evanjelia napĺňa srdce a celý život tých, ktorí sa stretávajú s Kristom. Tí, ktorí sa ním nechajú zachrániť, sú oslobodení od hriechu a smútku, od vnútorného prázdna a izolácie. S Ježišom Kristom sa stále rodí a znovuzrodzuje radosť» (Apoštolská exhort. Evangelii gaudium, 1).“

Petrov nástupca napokon účastníkov Mladifestu v Medžugorí žehná a zveruje ich  orodovaniu Panny Márie, vzývajúc svetlo a silu Ducha Svätého. Pripája i svoju modlitbu: „Nech vás pohľad Boha, ktorý vás osobne miluje, sprevádza každý deň, aby ste tak vo vzťahoch s druhými mohli byť svedkami nového života, ktorý ste dostali ako dar“.

Mladých pápež zároveň prosí o modlitbu za seba.( TK KBS, RV zk; ml ) 20210803020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]