[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, píše arcibiskup Bernard Bober
P:3, 02. 08. 2021 14:34, DOM

Bratislava/Košice 2. augusta (TK KBS) Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu to v stanovisku uviedol predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny. „Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa  vedeli správať európsky," napísal v stanovisku, ktoré prinášame, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Stanovisko k Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu 2021

Príbehy a  osudy Židov počas holokaustu, ktorí boli prenasledovaní najmä cez druhú  svetovú vojnu, v ostatnom čase otvorili  aj tému rómskeho holokaustu , ktorý vznikol na podklade udalostí z druhého augusta v roku 1944. V  tento deň bolo v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zavraždených viac ako tritisíc  Rómov.

Tak ako v roku 1935 boli Židia Norimberskými zákonmi zbavení občianstva a nasledovalo niekoľko pogromov, aj na Slovensku prichádza  ústavný zákon z roku 1939 o štátnom občianstve, kedy sa Rómovia dostali medzi tzv. „cudzie živly“ nemajúc domovské právo a dostali namiesto občianskych preukazov  tzv. cigánske legitimácie. Za tým nasledovalo prenasledovanie.

Dnes sa treba posunúť ďalej,  pretože je dôležitá úcta k človeku , ale aj k národnosti. Vyžívajme ju  na to, aby sme sa ľudsky zbližovali. Rozdielnosť etnika, náboženstva či kultúry nech obohacuje tento náš spoločný  čas a spája  ľudí.

Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a  prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo.

Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa  vedeli správať európsky. A toto je dôležitá súčasť istotne aj návštevy a verím že aj posolstva  Rómom pri nadchádzajúcej návšteve Svätého Otca na Slovensku.

Mons. Bernard Bober
predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny
košický arcibiskup metropolita

-

Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kde pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime Brezinke zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Počas vojny zahynulo približne 500-tisíc Rómov.( TK KBS, bbo, ml; rp ) 20210802022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]