[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, píše arcibiskup Bernard Bober
P:3, 02. 08. 2021 14:34, DOMBratislava/Košice 2. augusta (TK KBS) Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu to v stanovisku uviedol predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny. „Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa  vedeli správať európsky," napísal v stanovisku, ktoré prinášame, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Stanovisko k Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu 2021

Príbehy a  osudy Židov počas holokaustu, ktorí boli prenasledovaní najmä cez druhú  svetovú vojnu, v ostatnom čase otvorili  aj tému rómskeho holokaustu , ktorý vznikol na podklade udalostí z druhého augusta v roku 1944. V  tento deň bolo v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zavraždených viac ako tritisíc  Rómov.

Tak ako v roku 1935 boli Židia Norimberskými zákonmi zbavení občianstva a nasledovalo niekoľko pogromov, aj na Slovensku prichádza  ústavný zákon z roku 1939 o štátnom občianstve, kedy sa Rómovia dostali medzi tzv. „cudzie živly“ nemajúc domovské právo a dostali namiesto občianskych preukazov  tzv. cigánske legitimácie. Za tým nasledovalo prenasledovanie.

Dnes sa treba posunúť ďalej,  pretože je dôležitá úcta k človeku , ale aj k národnosti. Vyžívajme ju  na to, aby sme sa ľudsky zbližovali. Rozdielnosť etnika, náboženstva či kultúry nech obohacuje tento náš spoločný  čas a spája  ľudí.

Svätý Otec sa chce stretnúť s Rómami, pretože si všíma problémy menšín a  prijal pripravované stretnutie na Luníku IX s veľkým porozumením i uspokojením, aby tu mohol zanechať svoje posolstvo.

Možno to bude nový začiatok spolupráce majority s menšinou a na druhej strane aj uvedomenie si rómskeho obyvateľstva, že na to majú, aby sa  vedeli správať európsky. A toto je dôležitá súčasť istotne aj návštevy a verím že aj posolstva  Rómom pri nadchádzajúcej návšteve Svätého Otca na Slovensku.

Mons. Bernard Bober
predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny
košický arcibiskup metropolita

-

Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kde pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime Brezinke zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Počas vojny zahynulo približne 500-tisíc Rómov.( TK KBS, bbo, ml; rp ) 20210802022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]