[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jezuita Buša: Žijeme časy zmeny, z ktorej povstane nové ľudstvo
P:3, 02. 08. 2021 11:55, DOMFoto: TRUNI/Barbora Likavska


Bratislava 2. augusta (TK KBS) Spoločnosť Ježišova slávi Ignaciánsky jubilejný rok. Príležitosťou je 500. výročie obrátenia sv. Ignáca z Loyoly po jeho zranení nohy guľou z kanóna pri obrane pevnosti Pamplona. V súvislosti s výročím prinášame text jezuitu P. Petra Bušu, SJ, správcu Univerzitného pastoračného centra v Trnave.

-

V živote sa niekedy udejú veci, ktoré sa spočiatku zdajú byť malé alebo nepodstatné, no môžu sa stať dôležitými. Takým niečím bolo zranenie mladého baskického šľachtica Ignáca z Loyoly, ktoré sa odohralo 20. mája 1521 v španielskej Pamplone, keď ho počas bitky o pevnosť zasiahla delová guľa z kanóna, ktorá mu vážne zranila obe nohy.

Toto Ignácovo zranenie ho na dlhé obdobie pripútalo k lôžku na zámku v rodnej Loyole, kde sa mu počas obdobia liečenia dostali do rúk namiesto rytierskych románov, ktoré chcel z dlhej chvíle čítať, knihy

Život Krista od Ludolfa Saského a Životopisy svätých od Jakuba de Voragine. Čítanie týchto kníh ho viedlo k prehodnoteniu jeho doterajšieho života a prebudilo v ňom túžbu po zásadnej zmene od márnivého a samoľúbeho šľachtica zameraného na svet a jeho slávu k pokornému pútnikovi. Na začiatku zdanlivo tragická udalosť sa preňho stala pozvaním k obráteniu a premene života, ktorá má a aj po mnohých storočiach svoj dosah a tento moment sa stal dôležitým nielen pre Ignáca, ale s postupom času aj pre Cirkev a svet.

Tragická udalosť sa pre mladého šľachtica z Loyoly stala pozvaním k obráteniu a premene života.

Tento rok si pripomíname päťsté výročie od týchto udalostí, aj preto bol vyhlásený Ignaciánsky jubilejný rok, ktorý sa začal 20. mája 2021 v deň spomienky na Ignácovo zranenie v Pamplone. Jubilejný rok potrvá do 31. júla 2022, ktorý je dňom liturgickej spomienky sv. Ignáca z Loyoly. Okrem udalosti zranenia a obrátenia sv. Ignáca si 12. marca 2022 pripomenieme aj štyristé výročie jeho kanonizácie. Svätorečil ho pápež Gregor XV. spolu so svätými Františkom Xaverským, Teréziou Avilskou, Filipom Nerim a Izidorom z Madridu.

Ignaciánsky rok: Sprevádzať mladých

Motto osláv Ignaciánskeho jubilejného roka „vidieť všetky veci novým spôsobom v Kristovi“ naznačuje, že tento čas chce byť vhodnou príležitosťou, aby sme sa nechali obnoviť samotným Pánom. Aj keď motívom pre toto jubileum je obrátenie sv. Ignáca a jeho svätorečenie, generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej Arturo Sosa SJ pozýva všetkých, ktorí žijú ignaciánsku spiritualitu k tomu, aby v centre nebol Ignác, pretože on je prostriedok, ale Ježiš Kristus. K nemu má všetko smerovať a na neho máme upriamiť náš pohľad a naše životy tak ako sv. Ignác, ktorý po svojom obrátení videl všetky veci novým spôsobom v Kristovi.

V tomto procese majú byť nápomocnými aj univerzálne apoštolské preferencie, ktoré prijala Spoločnosť Ježišova ešte roku 2019. Prijaté preferencie sú v prvom rade spôsob spolupráce na Pánovom poslaní a v službe Cirkvi dnešných čias a sú tiež v súlade s aktuálnymi apoštolskými prioritami Cirkvi, vyjadrenými prostredníctvom magistéria pápeža Františka, synod a biskupských konferencií, predovšetkým vychádzajúc z exhortácie Evangelii gaudium. Nové apoštolské preferencie takto ukazujú smer v službe Bohu a univerzálnejšiemu dobru.

Prostredníctvom štyroch preferencií sa Spoločnosť Ježišova snaží ukazovať cestu k Bohu prostredníctvom duchovných cvičení a rozlišovania. V poslaní zmierenia a spravodlivosti kráčať s chudobnými, s ľuďmi odsunutými na kraj spoločnosti a s tými, ktorých dôstojnosť bola pošliapaná. Sprevádzať mladých ľudí v stvárňovaní budúcnosti naplnenej nádejou. Spolupracovať pri starostlivosti o náš spoločný domov.

V trnavskom univerzitnom prostredí je určite najaktuálnejšia preferencia týkajúca sa mladých, a to: každodenné kráčanie spolu s nimi, stvárňovať budúcnosť, vytvárať a udržiavať miesta, ktoré sú otvorené ich kreativite a ktoré tiež podporujú stretnutie sa s Bohom života tak, ako ho zjavil Ježiš, a prehlbujú kresťanskú vieru.

Mladí sú protagonistami zmeny

V preferencii sa hovorí: „Mladí sa otvárajú budúcnosti s nádejou, že si vybudujú dôstojný život v zmierenom svete, ktorý je v harmónii so životným prostredím. Zo svojej perspektívy nám môžu pomôcť lepšie pochopiť epochálnu zmenu, ktorú práve prežívame, a jej novosť naplnenú nádejou. Dnes sú mladí ľudia hlavnými protagonistami antropologickej zmeny, ktorá sa odohráva cez digitálnu kultúru našej doby a otvára ľudstvo novej dejinnej etape. Žijeme časy zmeny, z ktorej povstane nové ľudstvo a nový spôsob budovania ľudského života v jeho osobnej a sociálnej dimenzii. Mladí ľudia sú nositeľmi tejto novej formy ľudského života, ktorá môže vďaka skúsenosti stretnutia sa s naším Pánom Ježišom nájsť svetlo na cestu spravodlivosti, zmierenia a mieru“.

V tomto je potrebné sprevádzať mladých a kráčať s nimi a od nás si to vyžaduje autenticitu života, duchovnú hĺbku a ochotu deliť sa o životné poslanie, ktoré nám dáva zmysel. Prebiehajúci Ignaciánsky rok je príležitosťou tomuto sa učiť a spolu s mladými nachádzať Boha vo všetkých veciach, pretože im chceme vedieť pomôcť hlbšie prežiť toto obdobie ich života.

Peter Buša SJ
správca Univerzitného pastoračného centra v Trnave( TK KBS, pbu, ml; rp ) 20210802015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]