[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové stretnutie rodín 2022 reprezentuje obraz Marka Rupnika
P:3, 29. 07. 2021 15:36, ZAH„Toto tajomstvo je veľké“ - takto sa nazýva dielo, ktoré je oficiálnym obrazom 10. svetového stretnutia rodín, ktoré sa bude konať v roku 2022 v Ríme.

Foto: SpC-Vatican


Vatikán 29. júla (RV) „Toto tajomstvo je veľké“ - takto sa nazýva dielo, ktoré je oficiálnym obrazom 10. svetového stretnutia rodín, ktoré sa bude konať v roku 2022 v Ríme. Autorom diela je umelec a teológ, jezuitský páter Marko Ivan Rupnik.

Oficiálnym obrazom Svetového stretnutia rodín 2022 je zobrazenie výjavu zo svadby v Káne Galilejskej. Dielo, na ktorom prevládajú teplé farby, má rozmery 80x80 cm a bol vytvorený vinylovými farbami na sadre nanesenej na drevo. Autor Marko Rupnik SJ je i riaditeľom Centra Aletti, ktoré je súčasťou misie Spoločnosti Ježišovej.

Výjav z príbehu svadby v Káne Galilejskej predstavuje na obraze päť postáv: na ľavej strane sa objavujú nevesta a ženích zahalení závojom, ďalej sluha, ktorý nalieva víno a podľa starokresťanskej ikonografie má tvár svätého Pavla. Ten rukou odťahuje závoj a v súvislosti so sobášom zvolá: «Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi» (Ef 5,32). Ďalšie dve postavy predstavujú Krista a jeho Nevestu Cirkev.

Obraz tak odhaľuje, ako je sviatostná láska medzi mužom a ženou odrazom nerozlučiteľnej lásky a jednoty medzi Kristom a Cirkvou: Ježiš za ňu vylial svoju krv. Ako vysvetľuje páter Rupnik, „v Káne Galilejskej sa premenou vody na víno otvárajú horizonty sviatosti, čiže prechodu od vína ku Kristovej krvi. Pavol v skutočnosti vylieva tú istú krv, ktorú Nevesta zbiera do kalicha.“

„Dúfam, že prostredníctvom tohto malého obrazu môžeme pochopiť, že pre nás kresťanov je rodina vyjadrením sviatosti a to úplne mení jej význam, pretože sviatosť vždy predstavuje premenu,“ hovorí páter Marko Rupnik o svojom diele. V kresťanskom manželstve sa totiž láska manželov premieňa, pretože sa stala účastnou na láske, ktorú má Kristus k Cirkvi. V tomto zmysle má manželstvo cirkevný rozmer a je neoddeliteľné od Cirkvi.

Sprievodné slovo autora na hlbšie vysvetlenie diela je k dispozícii v podobe videa na YouTube Rímskej diecézy v plnej alebo skrátenej verzii, s titulkovaným prekladom v piatich jazykoch.

Pripomeňme, že obraz Marka Rupnika je po modlitbe a logu tretím oficiálnym symbolom a pastoračným nástrojom v príprave na ceste k Svetovému stretnutiu rodín, ktoré sa bude konať od 22. do 26. júna 2022 v Ríme.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210729028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]