[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 09. 2021   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pre Svetový deň starých rodičov Cirkev pripravila bohaté materiály
P:3, 23. 07. 2021 15:59, ZAHFoto: Pixabay.com


Vatikán 23. júla (RV) V tomto roku sa bude po prvý krát sláviť Svetový deň starých rodičov a seniorov, ktorý ustanovil Svätý Otec František na pravidelný termín štvrtej júlovej nedele, v blízkosti liturgickej spomienky sv. Joachima a Anny, Ježišových „starých rodičov“. Tému tohto prvého ročníka vybral z Evanjelia podľa Matúša „Ja som s tebou po všetky dni“ (porov. Mt 28,20).

Nedeľa 25. júla tak bude príležitosťou priblížiť sa myšlienkami a srdcom ku každému starému rodičovi a každému staršiemu človeku, aj k tým najosamelejším. Svoje posolstvo k 1. svetovému dňu starých rodičov Svätý Otec predniesol aj prostredníctvom videa.
 

Svätej omši vo Vatikáne bude predsedať arcibiskup Fisichella
V Bazilike sv. Petra v Ríme bude hlavná svätá omša spojená s Prvým svetovým dňom starých rodičov v nedeľu 25. júla o 10.00. Ako dnes upresnila Svätá stolica, predsedať jej bude arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu. V prvej fáze prípravy sa počítalo s účasťou samotného Svätého Otca, ktorý je však po nedávnom návrate z nemocnice ešte v rekonvalescencii. Pápež František sa veriacim prihovorí na poludnie pri modlitbe Anjel Pána z okna Apoštolského paláca.
Na svätej omši vo Vatikánskej bazilike budú dve tisícky veriacich z Rímskej diecézy a zo združení, 

ktoré sa zaoberajú pastoráciou „tretieho veku“. Ako informovalo Dikastérium pre laikov, rodinu a život, budú to predovšetkým starí rodičia v sprievode vnúčat. Medzi prítomnými bude aj niekoľko stoviek osôb, pre ktorých bude táto nedeľa prvou príležitosťou vyjsť spomedzi múrov svojho bytu po vyše roku izolácie. Chlapci a dievčatá na záver svätej omše prejavia symbolické gesto v podobe kvetu a odkazu Svätého Otca ako témy 1. svetového dňa starých rodičov a seniorov: „Ja som s tebou po všetky dni“.

Cez Apoštolskú penitenciáriu umožnil Svätý Otec aj získanie plnomocných odpustkov pri nábožnom prežívaní tohto dňa za splnenia podmienok stanovených v príslušnom dekréte.

 

Materiály sú dostupné aj v slovenčine

Vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život, ktoré koordinuje slávenie tohto dňa, pripravilo rozličné materiály a pozvalo diecézy a farnosti, aby spôsob slávenia prispôsobili miestnym pastoračným podmienkam a potrebám. Vďaka Rade Konferencie biskupov Slovenska pre rodinu je aj v slovenskom jazyku k dispozícii text osobitnej modlitbybrožúra,  pastoračné usmernenia a liturgická príručka. Na svojej internetovej stránke Rada KBS pre rodinu ponúka aj ďalšie texty, materiály a dokumenty Cirkvi k tejto téme.

Dikastérium zverejnilo video modlitby pápeža Františka k Svetovému dňu starých rodičov, ktorú recituje spolu zo seniormi z rozličných krajín. Je medzi nimi i najstarší biskup sveta Mons.  Laurent Noël, ktorý má 101 rokov a je emeritným biskupom kanadskej diecézy Trois-Rivières.

 

Modlitba na 1. svetový deň starých rodičov a seniorov 

Ďakujem ti, Pane, za to, že ma potešuješ svojou prítomnosťou: aj v čase osamelosti si mojou nádejou, mojou dôverou; už od mladosti si mojou skalou a mojou silou.

Ďakujem ti, že si mi daroval rodinu a že si ma požehnal dlhým životom. Ďakujem ti za chvíle radosti i ťažkostí; za sny, ktoré sa mi v živote splnili, i za tie, ktoré sú ešte predo mnou. Ďakujem ti za to, že ma aj v tomto čase voláš k tomu, aby som prinášal úrodu.

Pane, posilni moju vieru, urob ma nástrojom svojho pokoja, nauč ma prijímať tých, ktorí trpia väčšmi než ja, aby som neprestával snívať a rozprávať o tvojich obdivuhodných činoch novým generáciám.

Chráň a veď pápeža Františka i Cirkev, aby sa svetlo evanjelia dostalo až do končín zeme. Pane, zošli svojho Ducha a obnov tvárnosť zeme, aby sa utíšila búrka pandémie, aby chudobní našli útechu a skončili sa vojny.

Podopieraj ma v mojej slabosti, a daj, aby som naplno prežíval každú chvíľu, ktorú mi dávaš, v istote, že si so mnou každý deň, až do konca vekov.

Amen.

Tri zložky slávenia Dňa starých rodičov a seniorov


Dikastérium pre laikov, rodinu a život pozýva veriacich najmä k trom konkrétnym formám zapojenia sa do slávenia Svetového dňa starých rodičov: návštevou starých ľudí, účasťou na osobitnej svätej omši a pietnou spomienkou na zosnulých.
Prvá výzva je adresovaná vnúčatá, aby navštívili svojich starých rodičov a mladých z farností a cirkevných spoločenstiev, aby sa vybrali hľadať osamelých starších ľudí vo svojom okolí. Počas návštevy im môžu prečítať z pápežovho posolstva alebo ukázať video, pomodliť sa modlitbu pripravenú na tento deň, darovať kvet alebo malý darček.
Dikastérium vyzýva jednotlivé diecézy a farnosti, aby pokiaľ je to možné venovali jednu zo svätých omší spomínanej nedele práve seniorom a aby ich početná prítomnosť v chráme bola vyjadrením ich dôležitej úlohy v spoločenstve“. V našom prostredí bude možné pri tejto príležitosti sledovať gréckokatolícku svätú liturgiu  z Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove v prenose TV LUX v nedeľu 25. júla o 10.00.
Treťou súčasťou Svetového dňa je osobitná spomienka na seniorov, ktorí zomreli v dôsledku koronavírusu, keďže v mnohých prípadoch nebolo možné ani len vykonať im pohreb. Pri spoločnej spomienke v rámci farnosti možno napr. prečítať ich mená so zapálením sviečky.
Ako pripomína Rada KBS pre rodinu, dobrým podnetom v našom kultúrnom prostredí môže byť oživenie pútí ku cti sv. Anny za účasti starých rodičov a vnúčat.

 

 ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210723040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]