[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pre Svetový deň starých rodičov Cirkev pripravila bohaté materiály
P:3, 23. 07. 2021 15:59, ZAH

Vatikán 23. júla (RV) V tomto roku sa bude po prvý krát sláviť Svetový deň starých rodičov a seniorov, ktorý ustanovil Svätý Otec František na pravidelný termín štvrtej júlovej nedele, v blízkosti liturgickej spomienky sv. Joachima a Anny, Ježišových „starých rodičov“. Tému tohto prvého ročníka vybral z Evanjelia podľa Matúša „Ja som s tebou po všetky dni“ (porov. Mt 28,20).

Nedeľa 25. júla tak bude príležitosťou priblížiť sa myšlienkami a srdcom ku každému starému rodičovi a každému staršiemu človeku, aj k tým najosamelejším. Svoje posolstvo k 1. svetovému dňu starých rodičov Svätý Otec predniesol aj prostredníctvom videa.
 

Svätej omši vo Vatikáne bude predsedať arcibiskup Fisichella
V Bazilike sv. Petra v Ríme bude hlavná svätá omša spojená s Prvým svetovým dňom starých rodičov v nedeľu 25. júla o 10.00. Ako dnes upresnila Svätá stolica, predsedať jej bude arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu. V prvej fáze prípravy sa počítalo s účasťou samotného Svätého Otca, ktorý je však po nedávnom návrate z nemocnice ešte v rekonvalescencii. Pápež František sa veriacim prihovorí na poludnie pri modlitbe Anjel Pána z okna Apoštolského paláca.
Na svätej omši vo Vatikánskej bazilike budú dve tisícky veriacich z Rímskej diecézy a zo združení, 

ktoré sa zaoberajú pastoráciou „tretieho veku“. Ako informovalo Dikastérium pre laikov, rodinu a život, budú to predovšetkým starí rodičia v sprievode vnúčat. Medzi prítomnými bude aj niekoľko stoviek osôb, pre ktorých bude táto nedeľa prvou príležitosťou vyjsť spomedzi múrov svojho bytu po vyše roku izolácie. Chlapci a dievčatá na záver svätej omše prejavia symbolické gesto v podobe kvetu a odkazu Svätého Otca ako témy 1. svetového dňa starých rodičov a seniorov: „Ja som s tebou po všetky dni“.

Cez Apoštolskú penitenciáriu umožnil Svätý Otec aj získanie plnomocných odpustkov pri nábožnom prežívaní tohto dňa za splnenia podmienok stanovených v príslušnom dekréte.

 

Materiály sú dostupné aj v slovenčine

Vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život, ktoré koordinuje slávenie tohto dňa, pripravilo rozličné materiály a pozvalo diecézy a farnosti, aby spôsob slávenia prispôsobili miestnym pastoračným podmienkam a potrebám. Vďaka Rade Konferencie biskupov Slovenska pre rodinu je aj v slovenskom jazyku k dispozícii text osobitnej modlitbybrožúra,  pastoračné usmernenia a liturgická príručka. Na svojej internetovej stránke Rada KBS pre rodinu ponúka aj ďalšie texty, materiály a dokumenty Cirkvi k tejto téme.

Dikastérium zverejnilo video modlitby pápeža Františka k Svetovému dňu starých rodičov, ktorú recituje spolu zo seniormi z rozličných krajín. Je medzi nimi i najstarší biskup sveta Mons.  Laurent Noël, ktorý má 101 rokov a je emeritným biskupom kanadskej diecézy Trois-Rivières.

 

Modlitba na 1. svetový deň starých rodičov a seniorov 

Ďakujem ti, Pane, za to, že ma potešuješ svojou prítomnosťou: aj v čase osamelosti si mojou nádejou, mojou dôverou; už od mladosti si mojou skalou a mojou silou.

Ďakujem ti, že si mi daroval rodinu a že si ma požehnal dlhým životom. Ďakujem ti za chvíle radosti i ťažkostí; za sny, ktoré sa mi v živote splnili, i za tie, ktoré sú ešte predo mnou. Ďakujem ti za to, že ma aj v tomto čase voláš k tomu, aby som prinášal úrodu.

Pane, posilni moju vieru, urob ma nástrojom svojho pokoja, nauč ma prijímať tých, ktorí trpia väčšmi než ja, aby som neprestával snívať a rozprávať o tvojich obdivuhodných činoch novým generáciám.

Chráň a veď pápeža Františka i Cirkev, aby sa svetlo evanjelia dostalo až do končín zeme. Pane, zošli svojho Ducha a obnov tvárnosť zeme, aby sa utíšila búrka pandémie, aby chudobní našli útechu a skončili sa vojny.

Podopieraj ma v mojej slabosti, a daj, aby som naplno prežíval každú chvíľu, ktorú mi dávaš, v istote, že si so mnou každý deň, až do konca vekov.

Amen.

Tri zložky slávenia Dňa starých rodičov a seniorov


Dikastérium pre laikov, rodinu a život pozýva veriacich najmä k trom konkrétnym formám zapojenia sa do slávenia Svetového dňa starých rodičov: návštevou starých ľudí, účasťou na osobitnej svätej omši a pietnou spomienkou na zosnulých.
Prvá výzva je adresovaná vnúčatá, aby navštívili svojich starých rodičov a mladých z farností a cirkevných spoločenstiev, aby sa vybrali hľadať osamelých starších ľudí vo svojom okolí. Počas návštevy im môžu prečítať z pápežovho posolstva alebo ukázať video, pomodliť sa modlitbu pripravenú na tento deň, darovať kvet alebo malý darček.
Dikastérium vyzýva jednotlivé diecézy a farnosti, aby pokiaľ je to možné venovali jednu zo svätých omší spomínanej nedele práve seniorom a aby ich početná prítomnosť v chráme bola vyjadrením ich dôležitej úlohy v spoločenstve“. V našom prostredí bude možné pri tejto príležitosti sledovať gréckokatolícku svätú liturgiu  z Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove v prenose TV LUX v nedeľu 25. júla o 10.00.
Treťou súčasťou Svetového dňa je osobitná spomienka na seniorov, ktorí zomreli v dôsledku koronavírusu, keďže v mnohých prípadoch nebolo možné ani len vykonať im pohreb. Pri spoločnej spomienke v rámci farnosti možno napr. prečítať ich mená so zapálením sviečky.
Ako pripomína Rada KBS pre rodinu, dobrým podnetom v našom kultúrnom prostredí môže byť oživenie pútí ku cti sv. Anny za účasti starých rodičov a vnúčat.

 

 ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210723040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]