[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Leborgne k novému motu proprio: Majme na pamäti jednotu cirkvi
P:3, 20. 07. 2021 13:51, ZAHFoto: SpC-Vatican


Francúzsko 20. júla (TK KBS) Pápežské motu proprio sme prijali s veľkou vážnosťou, pretože sa týka dôležitých vecí. Pápežov list biskupom to ukazuje veľmi silným spôsobom, ktorý sme možno my Francúzi nečakali, ale chápeme, že dokument je určený pre univerzálnu Cirkev - hovorí podpredseda francúzskeho episkopátu v komentári k novým smerniciam o predkoncilovej liturgii.

Francúzsky episkopát už v sobotu vydal vyhlásenie nazvané "Náročná výzva k autentickej eucharistickej obnove pre celú Cirkev", v ktorom nové smernice prijíma. Biskupi uisťujú, že chcú svoju zodpovednosť za liturgiu a službu jednote vykonávať prostredníctvom dialógu. Vyjadrujú svoju úctu k duchovnej horlivosti veriacich a kňazov, ktorí zvyčajne slávia liturgiu podľa misála Jána XXIII., a oceňujú ich odholánie pokračovať v spoločnom poslaní smerujúcom k jednote cirkvi podľa platných noriem.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas biskup Olivier Leborgne poukázal na zodpovednosť biskupov za vykonávanie nových predpisov. Zdôrazňuje tiež, že je potrebné pristupovať k tradicionalistom s pastoračnou citlivosťou a skutočnou láskou. Keď hovorí o situácii vo Francúzsku, zdôrazňuje, že v prevažnej väčšine prípadov sú tieto kruhy v jednote s miestnym biskupom. "Len na niekoľkých miestach sú vzťahy napätejšia," hovorí biskup Leborgne. Odkazuje tiež na situáciu, ktorú pápež opísal na základe prieskumu uskutočneného medzi biskupmi, podľa ktorého bol misál z roku 1962 inštrumentalizovaný a jeho používanie podnecovalo rozdelenie.

"Vo Francúzsku nejde o zásadnú tendenciu. Stretávame sa s tým v ojedinelých prípadoch, ale nevšimol som si, že by to bola rozšírená tendencia. Nájdeme sem tam nejakého človeka alebo skupinu, ktorá snáď s misálom zaobchádzala inštrumentálne a kde bolo motu proprio Benedikta XVI . zle pochopené. Pripomenul nám totiž, že bežnou formou slávenia je misál Pavla VI. a mimoriadna forma mala zostať mimoriadnou. Niektorí postupom času naznačovali, že mimoriadna forma je lepšia ako forma bežná. V niektorých prípadoch sme niečo také zaznamenali. Ale naozaj sme si to všimli len ojedinele, nie ako všeobecný trend. Hovorím samozrejme o situácii vo Francúzsku."

Biskup Leborgne tiež poukazuje na zmeny, ku ktorým v tomto prostredí došlo od doby, keď pápež Ján Pavol II. povolil slávenie starej liturgie, aby pomohol k návratu k jednote tým veriacim, ktorí boli spojení s Bratstvom založeným arcibiskupom Lefebvrom, ako píše František vo svojom motu proprio. "Dnes väčšina veriacich a kňazov v týchto komunitách Bratstvo arcibiskupa Lefebvra vôbec nepozná, takže neviem, či to možno takto vnímať," hovorí biskup Leborgne.

Podpredseda francúzskeho episkopátu pripomína, že Benedikt XVI. zaviedol rozlíšenie medzi riadnou a mimoriadnou formou rímskeho obradu ako gesto milosrdenstva, ktoré však bolo niektorými využívané v rozpore s tým, k čomu malo slúžiť. Práve na tieto prípady reaguje pápež František. Biskup Leborgne nabáda všetkých, ktorí tomuto motu proprio nerozumejú a považujú ho za príliš prísne, aby mali na pamäti jednotu Cirkvi a dôverovali Svätému Otcovi.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210720021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]