[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev na Kube sa vyjadrila k protestom, vyzvala k zmiereniu a načúvaniu
P:3, 14. 07. 2021 20:46, ZAH

Kuba 14. júla (RV) „Nemôžeme zatvárať oči, akoby to nič nebolo“... Takto píše Rada biskupských konferencií Latinskej Ameriky (CELAM) v reakcii na zosilnenie protestov voči kríze, ktorá postihla Kubu. Biskupi vyjadrujú nádej že „odpoveďou na požiadavky ľudu nebude nehybnosť, ani sprísnenie postojov, ktoré by mohli uškodiť všetkým“. Kubánski biskupi 12. júla vo svojom vyhlásení vyzvali vládu i ľud k zmiereniu a k vzájomnému načúvaniu.

Zatiaľ jednu obeť si vyžiadali občianske protesty, ktoré vzbĺkli na Kube a od nedele sa rozšírili na viaceré miesta ostrova. Počiatkom napätí je vážna ekonomická kríza, zvýraznená pandémiou COVID-19 s viac ako 250 000 nakazenými vyše 1 600 úmrtiami. Vláde čelí kritike zo strany medzinárodného spoločenstva za „neakceptovateľné zatýkania“ demonštrantov.

Miestna biskupská konferencia vo svojom vyhlásení z 12. júla vyzvala na zmierenie a hľadanie spoločných dohôd na základe vzájomného počúvania. Kubánskych biskupov v ich nádeji podporuje aj latinskoamerická biskupská rada CELAM, ktorá vo svojej reakcii z 13. júla vyjadruje solidaritu s miestnou cirkvou „tvárou v tvár udalostiam, ktoré majú vplyv na život, dôstojnosť a slobodu ľudí“.

Na situáciu konkrétnymi výzvami reagovala aj Kubánska konferencia rehoľných predstavených CONCUR, ktorá združuje všetky mužské i ženské rády pôsobiace na Kube. Vo svojom vyjadrení zástupcovia reholí píšu: „S hlbokou úctou a záujmom berieme výkriky a nádeje vyjadrené ľuďmi, ktorí v túto nedeľu vyšli do ulíc protestovať. ... Ako zasvätené osoby prežívame tieto udalosti vo viere a aj v týchto požiadavkách obyvateľov rozpoznávame Boží hlas. ... Tí, ktorí vyšli do ulíc, nie sú zločinci, ale obyčajní ľudia z nášho ľudu, ktorí našli spôsob na vyjadrenie svojej nespokojnosti“.

Kubánski rehoľníci v tejto súvislosti navrhujú „päť kľúčových bodov“ na „prekonanie aktuálnej ťaživej situácie a na vytvorenie bratstva všetkých“. Je to na prvom mieste ochrana legitímneho a univerzálneho práva, ktoré má každý občan na verejné prejavovanie svojich požiadaviek, usporiadaným a pokojným spôsobom. Druhým bodom je okamžité prepustenie všetkých, ktorí boli nespravodlivo uväznení len pre skutočnosť, že vyjadrili svoj názor a využili právo protestu.

Po tretie sa požaduje ochrana práva na informácie a komunikáciu, čiže právo, ktoré bolo extrémne porušené v dôsledku prerušenia liniek mobilných telefónov a blokovania sociálnych sietí. Po štvrté rehoľníci prízvukujú nutnosť nepadnúť do pasce použitia násilia ako prostriedku na vnucovanie pravdy. Upozorňujú na znepokojujúci postoj vlády, ktorá bez schopnosti dialógu a načúvania útočí, odmieta, prenasleduje a odsudzuje každého, kto si myslí niečo iné a povie to na verejnosti.

A napokon združenie reholí CONCUR ako piaty bod vyzýva všetky strany, aby sa navzájom vypočuli a napravili tak príčiny, ktoré viedli k demonštráciám: „Iba tým, že pôjdeme na koreň problémov, ich môžeme skutočne napraviť.“( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20210714033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]