[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krehkosť a nádej. Nové centrum remesiel v Betleheme
P:3, 08. 07. 2021 13:23, ZAHPráca v novom betlehemskom centre

Foto: SpC-Vatican


Betlehem 8. júla (TK KBS) Betlehem, kde 90% rodín žije z náboženského turizmu, trpí obmedzením cestovania ako žiadne iné mesto. „Betlehem je mesto, ktoré najviac utrpelo lockdownom vo Svätej zemi: 90% rodín pracuje v náboženskom turizme.“ To sú slová Ibrahima Faltasa, františkána z Kustódie Svätej zeme, ktorý má na starosti nielen školy, ale aj františkánske stredisko "Casanova" v Jeruzaleme.

Faltas vysvetľuje, že väčšina rodín v palestínskom Betleheme nebola v uplynulom roku schopná platiť účty a že tu bolo veľa problémov. Hovorí, že františkáni poskytli podporu čo najväčšiemu počtu ľudí, od potravinových balíčkov až po pomoc s výdavkami na domácnosť. Spočiatku museli ľudia siahnuť do svojich úspor, potom prišla pomoc, ale teraz - varuje - je jediným spôsobom, ako dať tejto krajine nádej, oživenie náboženského turizmu. Preto bol nedávny príchod prvej skupiny Talianov z rímskej diecézy pre  Ibrahima "znamením nádeje pre obyvateľstvo, ktoré ju stráca". Františkán neskrýva, že k problému s Covidom sa pridalo aj nové napätie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Nádej pre najviac ohrozených

V tradícii mesta, kde sa narodil Ježiš, je mnoho miestnych remeselných výrobkov, najmä krížov, betlehemov a figúrok z olivového dreva, ktoré pozná aj mnoho pútnikov. Počas pandémie ale do betlehemských obchodov nikto nakupovať nechodil. Františkáni však z iniciatívy Michela Piccirilla, františkána a archeológa, oprášili na nejakú dobu aj ďalšiu starobylú tradíciu: popri práci s olivovým drevom a keramikou sa venovali aj práci s perleťou. Piccirillovi, ktorý zomrel ešte pred otvorením nového centra, je venovaná špeciálna dielňa vytvorená za účelom oživenia tohto starobylého umenia: "Piccirillovo centrum remesiel". Ide o remeselnú dielňu, kde prebieha odborná príprava, ale ktorá dáva aj šancu na prácu tým, ktorí by ju nemali: zdravotne postihnutým a ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti.

Samer Barboun, súčasný riaditeľ centra hovorí, že v betlehemských obchodoch priamo nepredávajú, aby neprekážali rodinám drobných miestnych obchodníkov, ktorí sa tým živia odjakživa. Pracuje sa na zákazku. A to znamená, že počas lockdownu sa práca nezastavila. Od ružencov po omšové kalichy, od ozdôb na vianočný stromček po kríže všetkých tvarov a veľkostí: tieto výrobky vznikajú v dvoch poschodiach františkánskeho kláštora v Betleheme, kde sú umiestnené stroje a materiál a kde pracuje mnoho mladých ľudí s rôznym postihnutím, ale aj s veľkou precíznosťou a nasadením. „Každý rok,“hovorí štyridsaťročný Samer Barboun, „majstri remesla vyškolia desiatky ľudí, ktorí potom môžu uplatniť svoje zručnosti. Dielňa poskytuje stálu prácu asi 25 rodinám a ďalším asi 40 rodinám, ktoré vykonávajú menšie práce zo svojich domovov.“ V súčasnej dobe je do projektu zapojených 100 ľudí. V Betleheme ide tak o prechod od závislosti na pomoci zvonka k možnosti práce a zárobku na vlastné živobytie.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210708028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]