[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Skalka nad Váhom privíta účastníkov 9. konferencie Nové svitanie 
P:3, 08. 07. 2021 12:19, DOM

Skalka nad Váhom 8. júla (TK KBS) Zísť sa na niekoľko dní s túžbou vytvoriť spoločenstvo, v ktorom by bolo miesto pre ľudí každého veku, pre deti, mladých aj starších, a kde by spolu ako veľká rodina mohli zakúsiť plnosť bohatstiev katolíckej viery. To je cieľ katolíckej pútnickej konferencie Nové svitanie. Jej 9. ročník sa začne v sobotu 10. júla v Skalke nad Váhom. 

„Po tomto ťažkom roku vnímame potrebu načerpať osobne od Pána - viac sa zamerať na Neho než na hostí, ktorí prídu. Veríme, že dôverujete motívu nášho rozhodnutia nezverejniť ich mená, aby sme sa mohli lepšie otvoriť všetkému, čo si Pán pre nás počas 9. ročníka konferencie pripravil,“ avizujú organizátori na stránke www.novesvitanie.sk

Z histórie konferencie 

V roku 1985 sa anglický katolícky laik Myles Dempsey zúčastnil charizmatickej konferencie vo francúzskom Arse, ktorá ho veľmi zasiahla. Pohnutý živou vierou množstva ľudí, ktorí sem prišli, sa pri odchode modlil pri soche sv. Jána Mariu Vianneyho. Pýtal sa Boha, či by nemal niečo podobné zorganizovať aj v Anglicku. Odpoveďou mu boli dve jasné slová – Walsingham a New Dawn (Nové svitanie). 

Walsingham je názov starodávneho mariánskeho miesta, ktoré pred reformáciou patrilo k štyrom najvýznamnejším pútnickým miestam na svete, hneď po Ríme a Svätej zemi. Myles túžil uvidieť katolícku Cirkev opäť v plnej kráse a sláve, podstatu konferencie New dawn charakterizoval slovami: „Chcem, aby sa krása Cirkvi ukázala v celej jej nádhere. Cirkev žiariaca vo svojej sláve a oslavovaná vo všetkých jej aspektoch – liturgickom, Eucharistickom, charizmatickom, Mariánskom, Sviatostnom, mystickom – a aby sa toho zúčastňovala celá rodina.“

V roku 1987 sa vo Walsinghame uskutočnila prvá konferencia New Dawn, prišlo 800 ľudí. Odvtedy sa koná každoročne, účasť sa pohybuje na úrovni 2000-3000 ľudí, vrátane niekoľkých desiatok kňazov a niekoľkých biskupov. Ovocie týchto konferencií je mimoriadne, na tomto mieste vznikla napr. myšlienka Modlitieb matiek a Modlitieb otcov. 

Walsingham sa stal miestom mocného Božieho pôsobenia, miestom hlbokých uzdravení a obrátení, miestom veľkej radosti pre mladých, rodiny s deťmi aj starších. New Dawn konferencie sa rozšírili aj na iné miesta – napr. do Škótska, najväčší úspech však majú v Afrike, kde sa účasť pohybuje na úrovni okolo 100 000 ľudí. Veľký dôraz sa pri tom kladie na to, aby konferencie vždy prebiehali s požehnaním miestnych biskupov. V roku 2012 dostal Myles Dempsey najvyššie pápežské vyznamenanie pre laika, Pro Ecclesia et Pontifice. Myles Dempsey zomrel 12. júna 2018, ale jeho dielo naďalej rastie.

V roku 2010 sa vo Walsinghame modlili za to, aby raz aj na Slovensku vznikla konferencia na spôsob New Dawn (Nového svitania). „Nasledovalo náročnejšie obdobie skúšok, ale napokon to v nás dozrelo a po testovacej malej konferencii v roku 2012 sme sa rozhodli, že na ďalší rok do toho ideme naplno. Ako miesto sme si zvolili Skalku pri Trenčíne, nakoľko je tu podobne ako vo Walsinghame takmer tisícročná pútnická tradícia,“ uvádza stránka www.novesvitanie.sk

Na Slovensku sa koná vždy na pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne, ktoré je už tisíc rokov preniknuté duchovným odkazom sv. Andreja Svorada a Beňadika. Jej účastníci stanujú priamo pod benediktínskym kláštorom Veľká Skalka, kde načerpávajú aj z krásy prírody tohto výnimočného miesta. Uskutočňuje sa vždy v júli, jeden týždeň pred hlavnou púťou. 

V programe sú sväté omše, prednášky domácich hostí, modlitby za uzdravenie, oslobodenie a za vyliatie Ducha Svätého, modlitba chvál, liturgia hodín, modlitba svätého ruženca a korunky Božieho milosrdenstva. Nechýba vysluhovanie sviatosti zmierania, eucharistické adorácie a modlitby príhovoru. Náplň programu sa inšpiruje anglickou konferenciou New Dawn. Bude tematicky rozdelený na: pútnický deň (sobota), deň zmierenia (nedeľa), deň uzdravenia (pondelok), mariánsky deň (utorok) a evanjelizačný deň (streda).

Z kapacitných dôvodov je účasť možná len po online registrácii na webe www.novesvitanie.sk. Ak to kapacity dovolia, online registrácia bude otvorená aj počas konferencie.

TK KBS informoval Matej Melo( TK KBS, mme, ml; pz ) 20210708026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]