[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Nitrianskom hrade sa konal cyrilo-metodský koncert zboru učiteľov
P:3, 08. 07. 2021 09:45, DOMFoto: Archiv BU


Nitra 8. júla (TK KBS) V rámci programu Cyrilo-metodských slávností Nitra, milá Nitra 2021 sa v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre 3. júla 2021 uskutočnil aj benefičný cyrilo-metodský koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda. Koncert bol venovaný Nadácii POMOC Nitrianskeho samosprávneho kraja.

V jeho úvode vystúpil podpredseda NSK a súčasne predseda Správne rady Nadácie POMOC Igor Éder, ktorý v krátkosti predstavil význam a ciele Nadácie POMOC, ktorú zriadil Nitriansky samosprávny kraj, a vyjadril vďaku Speváckemu zboru slovenských učiteľov, Nitrianskemu biskupstvu a Televízii Nitrička za pomoc a spoluprácu pri organizácii benefičného koncertu, z ktorého výťažok bude použitý na pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Spevácky zbor slovenských učiteľov sa v rámci programu koncertu pod vedením dirigenta prof. Štefana Sedlického predstavil hudobnými skladbami sakrálneho charakteru od domácich skladateľov. Bravúrny výkon zboru odmenili účastníci koncertu dlhotrvajúcim aplauzom.

V závere koncertu odovzdali zástupcovia zboru pamätné listy a plakety pri príležitosti 100. výročia jeho vzniku pre podpredsedu NSK Igora Édera a nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka. Za mesto  Nitra bol na koncerte prítomný viceprimátor Daniel Balko. koncert bolo možné sledovať v priamom prenose TV Nitrička a počas neho sa na mieste na charitatívne účely vyzbieralo 305 €.

Spevácky zbor slovenských učiteľov vznikol 3. marca 1921 v Trenčíne, a jeho založenie je spojené s cieľom „Spevom budiť lásku k rodu“. Počas celej svojej 100 ročnej existencie plní zbor osvetovú úlohu pri šírení slovenskej piesne do sveta a zvyšuje aj domáce povedomie o slovenskej kultúre zachytenej v piesni domácimi skladateľmi svetového významu.

Vďaka členom speváckeho zboru a jeho dirigentom – aktuálne prof. Štefanovi Sedlickému, sa neustále zvyšuje umelecká úroveň zborového spevu na Slovensku a množstvo rokov zotrváva nespochybniteľne na vedúcej priečke zborovej kultúry Slovenska napriek tomu, že ide o amatérske, učiteľské teleso.

V súčasnosti v zbore aktívne pôsobí 55 spevákov a viac ako 80 percent z nich pôsobilo, alebo stále pôsobí v slovenskom školstve. V roku 1933 Spevácky zbor slovenských učiteľov pod vedením dirigenta Miloša Ruppeldta vystúpil v Nitre na Pribinových slávnostiach pri príležitosti 1100. výročia vysvätenia prvého kresťanského chrámu v strednej Európe, ktorý bol postavený kniežaťom Pribinom v Nitre.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210708022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]