[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Nitrianskom hrade sa konal cyrilo-metodský koncert zboru učiteľov
P:3, 08. 07. 2021 09:45, DOM

Nitra 8. júla (TK KBS) V rámci programu Cyrilo-metodských slávností Nitra, milá Nitra 2021 sa v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre 3. júla 2021 uskutočnil aj benefičný cyrilo-metodský koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda. Koncert bol venovaný Nadácii POMOC Nitrianskeho samosprávneho kraja.

V jeho úvode vystúpil podpredseda NSK a súčasne predseda Správne rady Nadácie POMOC Igor Éder, ktorý v krátkosti predstavil význam a ciele Nadácie POMOC, ktorú zriadil Nitriansky samosprávny kraj, a vyjadril vďaku Speváckemu zboru slovenských učiteľov, Nitrianskemu biskupstvu a Televízii Nitrička za pomoc a spoluprácu pri organizácii benefičného koncertu, z ktorého výťažok bude použitý na pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Spevácky zbor slovenských učiteľov sa v rámci programu koncertu pod vedením dirigenta prof. Štefana Sedlického predstavil hudobnými skladbami sakrálneho charakteru od domácich skladateľov. Bravúrny výkon zboru odmenili účastníci koncertu dlhotrvajúcim aplauzom.

V závere koncertu odovzdali zástupcovia zboru pamätné listy a plakety pri príležitosti 100. výročia jeho vzniku pre podpredsedu NSK Igora Édera a nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka. Za mesto  Nitra bol na koncerte prítomný viceprimátor Daniel Balko. koncert bolo možné sledovať v priamom prenose TV Nitrička a počas neho sa na mieste na charitatívne účely vyzbieralo 305 €.

Spevácky zbor slovenských učiteľov vznikol 3. marca 1921 v Trenčíne, a jeho založenie je spojené s cieľom „Spevom budiť lásku k rodu“. Počas celej svojej 100 ročnej existencie plní zbor osvetovú úlohu pri šírení slovenskej piesne do sveta a zvyšuje aj domáce povedomie o slovenskej kultúre zachytenej v piesni domácimi skladateľmi svetového významu.

Vďaka členom speváckeho zboru a jeho dirigentom – aktuálne prof. Štefanovi Sedlickému, sa neustále zvyšuje umelecká úroveň zborového spevu na Slovensku a množstvo rokov zotrváva nespochybniteľne na vedúcej priečke zborovej kultúry Slovenska napriek tomu, že ide o amatérske, učiteľské teleso.

V súčasnosti v zbore aktívne pôsobí 55 spevákov a viac ako 80 percent z nich pôsobilo, alebo stále pôsobí v slovenskom školstve. V roku 1933 Spevácky zbor slovenských učiteľov pod vedením dirigenta Miloša Ruppeldta vystúpil v Nitre na Pribinových slávnostiach pri príležitosti 1100. výročia vysvätenia prvého kresťanského chrámu v strednej Európe, ktorý bol postavený kniežaťom Pribinom v Nitre.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210708022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]