[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili certifikovanú Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila Metoda
P:3, 08. 07. 2021 09:27, DOMFoto: Archiv BU


Nitra 8. júla (TK KBS) Na úvod Cyrilo-metodských slávností Nitra, milá Nitra 2021 sa v aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre sa uskutočnila prezentačná tlačová konferencia zvolaná pri príležitosti certifikácie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda v Rade Európy.

Pred zástupcov médií predstúpili námestník hejtmana Zlínskeho kraja a súčasne predseda Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda z.s.p.o. zo Zlína Lubomír Traub, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja  Marián Kéry, viceprimátor mesta Nitra Daniel Balko, nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bulharskej republiky na Slovensku Vasil Petkov a prítomní zástupcovia členských subjektov Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda.

Témou tlačovej konferencie bolo poskytnutie ucelených informácií o spomenutej certifikácii Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, o tom, čo táto certifikácia znamená, čo od toho očakávajú jednotlivé členské subjekty, čo to prinesie verejnosti v členských krajinách a celej Európe. Prítomných na úvod privítal podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Marián Kéry, ktorý vyzdvihol význam a vyjadril maximálnu podporu celému projektu, ako aj ochotu naďalej spolupracovať so všetkými partnermi.

Námestník hejtmana Zlínskeho kraja a predseda Združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda Lubomír Traub zverejnil oficiálne informácie o certifikácii cesty v Rade Európy, ako aj záväzky a očakávania z toho plynúce pre všetkých partnerov.

Nitriansky pomocný  biskup Mons. Peter Beňo vyzdvihol význam duchovného a kultúrneho dedičstva, ktoré na našom území zanechala misia sv. Cyrila a Metoda a vyjadril podporu k snahám budovateľov cesty k zachovávaniu jej odkazu aj touto cestou v záujme spájania a zbližovania národov Európy.

Podobne mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bulharskej republiky na Slovensku Vasil Petkov ocenil toto úsilie a vyjadril plnú podporu celému procesu zo strany Bulharska. Viceprimátor mesta Nitra Daniel Balko v tejto súvislosti informoval o kandidatúre mesta na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, v rámci ktorej má cyrilo-metodská téma nezastupiteľné miesto.

Námestník hejtmana Zlínskeho kraja Lubomír Traub odovzdal prítomným zástupcom jednotlivých samosprávnych krajov a kľúčových subjektov pamätné ďakovné listy hejtmana Zlínskeho kraja Radima Holiša. Po prezentácii Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila Metoda dostali zástupcovia médií priestor na novinárske otázky.

V rámci ďalšieho programu Cyrilo-metodských slávností Nitra, milá Nitra 2021 sa v Nitrianskej synagóge uskutočnila vernisáž výstavy Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave za účasti veľvyslanca Bulharskej republiky v SR pod názvom Hlaholika – znaky, ktoré hovoria a spájajú – Ikony Sonie Ruskov, a premietanie filmu Pěšky bez hranic – o putovaní po EKCSCM v Česku a na Slovensku, spojené s besedou s tvorcami filmu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210708021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]