[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 17. 05. 2022   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická eparchia si uctila sv. Cyrila a Metoda, svojich nebeských patrónov
P:3, 07. 07. 2021 09:31, DOMFoto: David Serbincik


Košice 7. júla (TK KBS) Na košickom eparchiálnom odpustovom mieste v Sečovciach bola v pondelok odpustová slávnosť na počesť svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, patrónov Košickej eparchie. Pozvanie sa slávnosť prijal vladyka Nil Luščak OFM, apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie. Na slávnosti bol prítomný aj Mons. Francesco Mancinelli, rektor talianskeho mariánskeho sanktuária Crea, ktoré vladyka Cyril navštívil v predchádzajúcich týždňoch, aby podpísal vyhlásenie o duchovnom príbuzenstve medzi svätyňou v Crea a zemplínskym Klokočovom.

Archijerejskú svätú liturgiu slávil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup, pre ktorého to bola prvá – svojím spôsobom primičná – sv. liturgia po uvedení na košickú biskupskú katedru. Slávnosť bola umocnená aj kňazskou vysviackou miestneho rodáka diakona Radoslava Šimka, ktorý z rúk vladyku Cyrila prijal sväté tajomstvo kňazstva.

Vladyka Nil vo svojom príhovore poukázal na duchovný odkaz sv. Cyrila a Metoda, ktorí spájajú všetkých gréckokatolíkov historickej Mukačevskej eparchie. Táto spoločná tradícia sa má rozvíjať a pokračovať v spoločnom vydávaní svedectva o Kristovi. V závere liturgie vladyka Nil odovzdal vladykovi Cyrilovi biskupské žezlo – palicu, ktorá symbolizuje úlohu biskupa – byť pastierom zvereného stáda. Tento dar je vyjadrením vzájomného priateľstva a blízkosti medzi košickým a mukačevským biskupom a predovšetkým medzi Košickou a Mukačevskou eparchiou, ako poznamenal v závere vladyka Nil.

Archijerejskú sv. liturgiu svojim spevom doprevádzal katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc pod vedením Lucie Lovašovej.( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210707031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním