[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 03. 2024   Meniny má Bohumil, Bohumila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch konsekroval nový oltár vo farskom kostole v Jelke
P:3, 29. 06. 2021 19:45, DOM

Jelka 29. júna (TK KBS) Na Trinástu nedeľu v cezročnom období, 27. júna konsekroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch nový oltár vo farskom Kostole narodenia sv. Jána Krstiteľa v Jelke. Na slávnosti boli prítomní, okrem iných, aj kňazi - miestny rodák kanonik Mons. Róbert Kiss, generálny vikár, miestny farár Peter Nagy a sekretár trnavského arcibiskupa Lukáš Blažo.

Interiér farského kostola v Jelke prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a technickou i estetickou obnovou, ktorá ponúkla možnosť osadenia nového obetného stola pevne spojeného so zemou, v strede kríženia lodí kostola na vyvýšenom pódiu pred historickým barokovým oltárom.

Autorom návrhu je Branislav Moskáľ, ktorý vytvoril a zrealizoval i liturgické zariadenie v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline - Vlčinciach alebo v kaplnke Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre či v rehoľnej kaplnke Kongregácie Dcér Božskej Lásky v Trnave. Spolupracoval tiež s reštaurátorom J. Puškárom pri osadení nového liturgického zariadenia v Bazilike sv. Ondreja v Komárne.

Celý oltár je vytvorený z prírodného vápenca. Doska menzy je urobená tak, že pozorovateľ má dojem, akoby sa vznášala na štyroch vetrom zvlnených trsoch trávy pretkanej už dozretými klasmi obilia plných zŕn, klasmi z podobenstva o Ježišovi - Rozsievačovi. Je to symbol rozmnoženia kresťanstva ako zrna, ktoré padlo do dobrej zeme.

Rovnako aj ambóna je vytvorená celá v objatí tejto symboliky. Vpredu na obetnom stole je ako šperk vsadený starokresťanský symbol - „Christogram“ ☧, z pozláteného bronzu. Konsekrácia bola naplánovaná tak, aby bol na nej účastný aj miestny farár Peter Nagy, ktorý bol od 1. júla menovaný za farára dekana v Šali.

-
Zdroj: Arcibskupský úrad v Trnave / Peter Nagy( TK KBS, abu, pna; ml ) 20210629030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]