[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch  k snahám o legislatívnu zmenu potratového zákona
P:3, 28. 06. 2021 19:05, DOM

Trnava 28. júna (TK KBS) V plnom znení prinášame vyhlásenie trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha k snahám o legislatívnu zmenu potratového zákona.

Vyhlásenie trnavského arcibiskupa k snahám o legislatívnu zmenu potratového zákona

V týchto dňoch prebieha úsilie o legislatívne zmeny v otázkach lepšej ochrany nenarodeného života. V súlade s uvedenou informáciou trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vydal vyhlásenie, v ktorom vyzýva všetkých občanov bez rozdielu, aby sa na Slovensku rešpektovalo základné ľudské právo na život. Toto vyhlásenie vám prinášame v plnom znení:

„Zavraždená je ľudská bytosť na prahu života, a teda bytosť najnevinnejšia, akú si vôbec možno predstaviť: nemožno ju preto nikdy považovať za útočníka, tým menej za nespravodlivého útočníka! Je slabá a bezbranná do tej miery, že je zbavená aj tej minimálnej formy obrany, akou je u novonarodeného dieťaťa jeho prosebné kvílenie a plač.“ (Evangelium Vitae, 58)

Tieto slová pápeža sv. Jána Pavla II. dramatickým spôsobom opisujú zlo potratu. Práve tento veľký pápež a bojovník proti zlu komunizmu si uvedomoval, že spoločnosť, ktorá zabíja nenarodené deti, nemá žiadnu budúcnosť a nemôžu v nej platiť žiadne práva, ak v nej nie je rešpektované právo na ľudský život. Je tragédiou našej spoločnosti, že ani 30 rokov od pádu komunistického režimu nebola schopná na väčšinovo katolíckom Slovensku schváliť zákon, ktorý by pomáhal, aby bol rešpektovaný každý ľudský život od momentu jeho počatia. V časoch, keď sme konfrontovaní so snahou o záchranu ľudských životov pred ochorením Covid-19 a robíme všetko preto, aby sme zamedzili úmrtiam nášho obyvateľstva, je paradoxné, že mnohým - medzi nimi aj kresťanom v našom zákonodarnom zbore - je otázka nenarodeného ľudského života ľahostajná.

Akákoľvek snaha o obmedzenie potratov nie je záležitosťou politiky, ale záležitosťou rešpektovania základného ľudského práva na život. Preto je povinnosťou každého čestného politika, ktorému úprimne záleží na úcte k ľudskému životu, hlasovať za každý zákon, ktorý pomáha, aby bolo toto právo rešpektované. Kým u nás nebude rešpektované právo na život od momentu jeho počatia, nemôžeme mať ani nádej, že sa budú dodržiavať iné práva v spoločnosti.

V Trnave 28. júna 2021, na spomienku sv. Ireneja, biskupa a mučeníka

Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup( TK KBS, jn; ml ) 20210629028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]